Ekmek Almaya Diye Çıkmıştı

Ekmek Almaya Gitti, Cenazesi 29 Ay Sonra Kimsesizler Mezarlığında Bulundu.

Ekmek Almaya Diye Çıkmıştı
30.03.2011 13:21 | Son Güncelleme: 30.03.2011 13:21

IĞDIR'ın merkez Yaycı Köyü'nde oturan Akakoç ailesi, yaklaşık 29 ay önce ekmek almaya giden ve bir daha dönmeyen minibüs şoförü 37 yaşındaki Abbas Akakoç'un cenazesini kimsesizler mezarlığında buldu.

Öldürüldüğü belirlenen 1 çocuk babası şoförün eşi Nurhayat Akakoç, "Her gün gelecek diye kocamın yolunu gözlüyordum. Şimdi umutlarım tükendi" dedi.Yaycı Köyü nüfusuna kayıtlı evli ve 1 çocuk babası, minibüs taşımacılığı yapan Abbas Akakoç, 1 Kasım 2008 tarihinde Iğdır'daki Atatürk Mahallesi'ndeki evinden ekmek almak için çıktı.

Bir daha haber alınamayan Abbas Akakoç'un minibüsü 3 gün sonra Kars'ın Kağızman İlçesi'nde bir derede bulundu. Ayakkabı, ceket ve cep telefonu minibüste olan Abbas Akakoç'un izine aylarca rastlanamadı.

7 AY SONRA CESET BULUNDU

Bu olaydan 7 ay sonra Kars'ın Kağızman- Akçay karayolu yakınındaki derede çürümüş bir ceset bulundu. Cesedin güvenlik güçlerinin kayıp kişiler listesinde bulunan Abbas Akakoç'a ait olabileceği gerekçesiyle DNA testi için anne ve babasından kan ile doku örnekleri alındı ve Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Trabzon Adli Kurumu'nda incelemeden sonuç alınamayınca doku parakları ve DNA örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, ceset de Trabzon'da kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.

AYLAR SONRA GELEN YAZI

Iğdır'ın Yaycı Köyü'nde oturan Akakoç Ailesi'ne 3 gün önce savcılıktan gelen yazıda, kaylbolduktan 7 ay sonrra bulunan cesedin Abbas Akakoç'a ait olduğu belirtildi. Savcılık yazısında "İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın 10 Ocak 2011 tarih ve 2497 sayılı raporunda kimliği belirsiz cesedin yüzde 99.9 ihtimalla Abbas Akakoç'a ait olduğu tespit edilmiştir" denildi.Bunun üzerine Trabzon'a giden aile kimsesizler mezarlığında bulunan cenazeyi alarak Iğdır'ın Yaycı Köyü'ne getirdi ve köy mezarlığına defnedildi:

YAKINLARI TEPKİLİ

Eşini kaybettiği gün 40 günlük hamile olduğunu ve dünyaya gelen oğlu Umut'un babasını hiç görmediğini anlatan 40 yaşındaki Nurhayat Akakoç, şöyle dedi:

"Baba olacağı müjdesini verdiğimde havalara uçmuştu. Ama oğlunu göremeden yaşama veda etti. Abbas 'Ekmek almaya gidiyorum' diye evden çıktı. Bir süre sonra cep telefonumu arayan birisi Abbas'la birlikte Sanayi'de olduğunu söyledi. Eşim o kişinin telefonundan 'Sen yemeği hazırla hemen geliyorum' dedi ama bir daha gelmedi. Üç gün sonra minibüsü Kağızman ilçesindeki bir dere kenarında bulundu. Yaklaşık 7 ay sonra da minibüsün 500 metre ilerisinde tamamen çürümüş bir ceset ortaya çıktı. Kayınvalidem ve kayınpederimden doku örnekleri alındı. Böylece cesedin Abbas'a ait olduğu tespit edildi. Trabzon'a defnedilen kocamın mezarını alıp Iğdır'a getirdik. Her gün gelecek diye bekliyordum. Şimdi umutlarım tükendi."

Abbas Akakoç'un babası Yahya Akakoç ve annesi Laçin Akakoç katil ya da katillerin bulunmasını istedi. 15 kardeşi olan Abbas Akakoç'un ağabeyi Beşir Akakoç, "Mezarının nerede olduğunu artık bileceğiz. Gözümüz yollarda kalmıştı. Şimdi tek isteğimiz bu vahşeti yapanların bir an önce yakalanıp yargı önüne çıkarılmasıdır" dedi.

Kaynak: DHA

Etiketler: Güncel, Haber
Haberler››Güncel››Ekmek Almaya Diye Çıkmıştı - Haberler