'Ekonomik ve Siyasi Köprüyü, Kültürel Köprüyle Sağlamlaştıralım'

Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (Bisiad) Davetlisi Olarak Bilecik'e Gelen Türkmenistan Büyükelçisi Nurberdi Amanmuradov, İki Kardeş Ülkenin Arasında Kurulacak Kültürel Kürünün, Ekonomik Köprüleri de Oluşturacağını Söyledi. Konuk Büyükelçi, Bilecikli İşadamlarının Türkmenistan'da Yatırım Yapması İçin Her Türlü İmkanı Sağlamaya Hazır Olduklarını İfade Etti.

'Ekonomik ve Siyasi Köprüyü, Kültürel Köprüyle Sağlamlaştıralım'
19.09.2008 12:30 | Son Güncelleme: 19.09.2008 12:30
Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (BİSİAD) davetlisi olarak Bilecik'e gelen Türkmenistan Büyükelçisi Nurberdi Amanmuradov, iki kardeş ülkenin arasında kurulacak kültürel kürünün, ekonomik köprüleri de oluşturacağını söyledi. Konuk Büyükelçi, Bilecikli işadamlarının Türkmenistan'da yatırım yapması için her türlü imkanı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Bilecik Valisi Musa Çolak ile Belediye Başkanı Selim Yağcı'yı daha sonra da Şeyh Edebali Türbesi'ni ziyaret eden Türkmenistan Büyükelçisi Nurberdi Amanmuradov, akşam da onuruna verilen iftar yemeğine katıldı. Amanmuradov, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki tarihsel bağın önemine değindi ve bu bağın kültürel olarak geliştirilip, ekonomik olarak zenginleştirilmesi gerektiğini söyledi.

İlk yurtdışı görevine 1996 yılında Türkiye'de başladığını, ilk gitmek istediği yerin Bilecik ve Söğüt olduğunu belirten Amanmuradov, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebali'nin şu anki Türkmenistan'ın Merv Şehrinden geldiklerini, kendisini de Mervli olduğunu, bu yüzden Bilecik'le gönül bağı bulunduğunu söyledi.

Türkiye ve Türkmenistan arasında tarihsel bir kardeşlik bağı olduğuna dikkat çeken Amanmuradov; "Sovyetler zamanında biz Ertuğrul Gazi'yi, Osman Gaziyi, Şeyh Edebali'yi bilmezdik. Ama bilen büyüklerimiz bize gizli gizli anlatırdı. Türkiye'yi anlatırlardı. Çocukluğumuzda onlarla büyüdük. O yüzden de ilk gelmek istediğim yerler buralar oldu. Aynı şekilde, Türkmenistan bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ve Büyükelçilik açan Türkiye oldu" dedi.

Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilan ettiği yıllardaki ekonomik sıkıntılar yaşadığını, sadece 3 tane çır çır fabrikası bulunduğunu belirten Amanmuradov, bağımsızlıktan sonra hızlı bir gelişim sürecine girdiğini ifade etti ve "Türkmenistan'da büyük hammadde kaynakları var. Çok hızlı bir yatırım var. Devlet gelirlerinin büyük bir bölümü yatırıma gidiyor. Şu andaki kişi başına düşen Milli Gelirimiz 9 bin dolar civarında. Altyapıdan üst yapıya, sanayiden sosyal alanlara kadar çok hızlı bir kalkınma hamlesi devam ediyor. Türkmenistan'da yapılacak iş bitmiş değil, bitmez de. Her alanda yatırım yapılabilir. Maliyetlerin düşük olması da yatırım yapan sanayicilere büyük avantajlar sağlıyor. Biz Büyükelçilik olarak, Başta Bilecik olmak üzere Türkiye'den Türkmenistan'a yatırım yapmak isteyen herkese her türlü yardıma hazırız. Şu anda Türkmenistan'da yatırım yapan firmaların yüzde 90'ına yakını da Türkiye'den giden firmalar. Türk kardeşlerimizin yapacağı daha çok iş var" diye konuştu.

Türkiye ile Türkmenistan arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu, gerek bürokrasi de, gerek ekonomide, gerekse eğitim alanda çok ciddi bağlantılar olduğunu kaydeden Amanmuradov; "Türkmenistan'daki Türk okulları ülkemiz eğitimine büyük katkı sağlıyor. Şu anda Türkiye'deki 30 üniversitede 2 bin civarında öğrencimiz eğitim görüyor. Daha önce Türkiye'den mezun olup gidenlerin bazıları Bakanlık seviyesinde devlet yönetimine geldiler. Bu guru verici bir durum. Ekonomik alandaki işbirliği ortada. Devlet Başkanları seviyesindeki görüşmeler ortada. Ama bu yeterli değil, daha çok çalışmamız ve bu işbirliğini daha da geliştirmemiz gerekir" dedi.

İki ülke arasındaki kültürel işbirliğine daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Büyükelçi Amanmuradov, Türkmenistan'da Yunus Emre, Karacaoğlan ve Nasrettin Hoca gibi Türk Büyüklerinin büstlerinin olduğunu ve bunların gelecek nesillere öğretildiğini, aynı şekilde Türkmenistan'ın büyüklerinin de Türkiye'de tanıtılması gerektiğini söyledi.

Hazar Denizi kenarındaki turizm yatırımı fırsatlarına da değinen Amanmuradov, Türkmenbaşı Şehrindeki turizm yatırımları ile turizm cenneti haline geldiğini ve turistik geziler yapılabileceğini aktardı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber