27.08.2013 18:47

Elazığ'da Bakır Üretimi Yapılamıyor

Elazığ

Elazığ'da bakır işlemeli ürünler satan Mehmet Durak, Elazığ'da artık bakır işlemeciliği üretiminin yapılmadığını, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi illerden getirdikleri ürünleri sattıklarını söyledi.

Elazığ 'da bakır işlemeli ürünler satan Mehmet Durak , Elazığ'da artık bakır işlemeciliği üretiminin yapılmadığını, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi illerden getirdikleri ürünleri sattıklarını söyledi.

Elazığlı vatandaşların, bakır işlemeli ürünlere ilgisinin çok bulunmadığını belirten Durak, yabancı turistlere yöresel işlemeli ürünler sattıklarını ifade etti. Durak, "Bakırın kalay sorunu var. Bir veya iki yıl kullandıktan sonra bakır işlemeli ürünlerin kalaylanması gerekiyor ancak turistler gittikleri yerlerde kalaylama imkanı bulamadığı için bu ürünlere ilgi az. Kalaysız malzemeler daha fazla ilgi görüyor. Bakır, kullanmadığınız sürece kalay istemez ancak vatandaşlar bakırlı ürünleri daha lezzetli ürünler yiyebilmek için tercih ediyor. Kimse süs olarak tava veya çaydanlık almaz. Bakırlı ürünlerde yemekler daha lezzetli olur. Özellikle bakırla işlenmiş çaydanlıklarda su eşit mesafede kaynadığı için çayın lezzeti daha da artıyor. Yemekler yine aynı şekilde lezzetli oluyor. Mesleğin devam ettirilmesi için devletten herhangi bir yardım almıyoruz bugüne kadar böyle bir talebimiz de olmadı" dedi. - ELAZIĞ
Kaynak: İHA
Kahramanmaraş , Gaziantep , Elazığ , Yerel