13.12.2017 13:26
BBC

Bu Gece Gökyüzünde Şenlik Var! Yılın En Güzel Meteor Yağmuru Gece Yarısı Başlıyor

Astronomların, en görülmeye değer meteor yağmurlarından biri olarak tanımladığı Geminid (İkizler) meteor yağmuru, açık bir gökyüzüne sahip ve yeterince karanlık tüm yerlerden izlenebilecek.

Açık bir gökyüzü ve 13 Aralık14 Aralık'a bağlayan gece biraz boş vaktiniz varsa, şimdiye kadarki en güzel meteor yağmurlarından birine şahit olabilirsiniz.

EN GÜZEL İKİ METEOR YAĞMURUNDAN BİRİ

Dünya her yıl güney etrafındaki yörüngesinde 940 milyon kilometre yol kat ediyor. Aynı yolu, onyıllar ve yüzyıllar boyunca kuyruklu yıldızlar ve metorlar da dolaştı ve güneşin yörüngesinde kalıntılar bıraktı. Dünya her yıl bu kalıntıların yanından geçiyor ve geçtiğinde de meteor yağmurları oluşuyor.

Bunların en görmeye değer olanları da Ağustos'taki Perseid yağmuru ve Aralık'ta görülen Geminid yağmuru.

BU SENEKİ BİR BAŞKA

Meteor yağmurlarındaki görüntü her yıl değişiyor ancak bu geceki Geminid yağmurunun en görmeye değer meteor yağmuru olabileceği belirtiliyor.

"Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçalarıyla oluşuyor.

SAATTE 50 YILDIZ KAYMASI GÖRÜLECEK

Yeterince karanlık alanlarda Türkiye saatiyle geceyarısından sonra saatte ortalama 50'ye yakın "yıldız kayması" görülebilecek.

BBC
14 Aralık, Komik - İlginç, Teknoloji, Güncel

YORUMLAR