En Kıymetli Hatıra, Hünkar Köşkü Müzesi'nde

Milli mücadeleye yönelik önemli kararların alındığı Hünkâr Köşkü, tarihi anlamı olan birbirinden değerli eserleri müzeseverlerin ilgisine sunuyor.

09.04.2018 13:25En Kıymetli Hatıra, Hünkar Köşkü Müzesi'nde
Milli mücadeleye yönelik önemli kararların alındığı Hünkar Köşkü, tarihi anlamı olan birbirinden değerli eserleri müzeseverlerin ilgisine sunuyor.

Cumhuriyet ilk dönemine ait el işi Türk bayrağı, Hünkar Köşkü Müzesi'nde ziyaretçilerini bekliyor.

Sultan Abdülmecit Han'ın Bursa ziyareti öncesi Vali Mehmet Salih Paşa tarafından 19 gün gibi kısa bir sürede av köşkü olarak yaptırılan ve Osmanlı sultanlarından Abdülaziz ve V. Mehmet Reşat'ın Bursa'ya gelişlerinde konaklamak için tercih ettiği Hünkar Köşkü, Türk milletinin şanlı tarihine adeta ışık tutuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Hünkar Köşkü Müzesi, yakın tarihe tanıklık eden ibretlik hatıraları müzeseverlerin ilgisine sunuyor. Müze envanterinde değeri temsil ettiği milletin kıymeti ile ölçülen, bağımsızlığın sembolü ve tarihin en kıymetli hatıralarından biri de sergileniyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şehre geldiğinde sıklıkla kullandığı ve milli mücadeleye yönelik önemli kararların alındığı Hünkar Köşkü'nde, Cumhuriyet ilk dönemine ait 'el işi Türk bayrağı' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 1925 yılına ait bayrağın üzerindeki el işçiliği ay ve yıldız sembolleri, ustalıkla nakşedilmiş. Bayrağın sol köşesinde ise tarihteki Türk devletlerini temsilen 16 yıldızın bulunduğu varak baskılı Cumhurbaşkanlığı forsu yer alıyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi Türk bayrağı, müzedeki Havuzlu Salon'da nem kontrolünün sağlandığı özel ortamda teşhir ediliyor.

Hünkar Köşkü Müzesi, pazartesi hariç her gün sabah 09.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. - BURSA

Sultan Abdülaziz, Mehmet Salih, Politika, Güncel

Kaynak: İHA

14.10.2019 15:43:57