Engelli Kızların Gelinlik Hayali Gerçek Oldu

Kars'ta zihinsel engelli İlksen Yağmur Demir ve Şehnaz Dilan Taş'ın gelinlik giyme hayali, aileleri tarafından organize edilen temsili düğünle gerçek oldu.

07.10.2018 15:38Engelli Kızların Gelinlik Hayali Gerçek Oldu
Kars'ta zihinsel engelli İlksen Yağmur Demir ve Şehnaz Dilan Taş'ın gelinlik giyme hayali, aileleri tarafından organize edilen temsili düğünle gerçek oldu.

Doğuştan zihinsel engelli Musa ve Selma Demir çiftinin kızları 22 yaşındaki İlksen Yağmur Demir ile Turan ve Makbule Taş çiftinin kızları 33 yaşındaki Şehnaz Dilan Taş için evlerinin önünde temsili düğün töreni düzenlendi.

Demir ve Taş ailesi kızlarının gelinlik giyme hayalini gerçekleştirerek temsili düğün gerçekleştirildi. Mahallelilerin yoğun ilgi gösterdiği düğün, renkli görüntülere sahne oldu.

Her ayrıntının düşünüldüğü düğünde Demir ve Taş büyük mutluluk yaşarken zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

Halayların çekildiği düğünde gelinlik giyen kızlar anne ve babaları tarafından alana getirildi.

"Geride gözüm kalmadı, mutluyum"

Baba Musa Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızlarının hayalini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Çocuğumun böyle bir talebinden dolayı biz de çocuğumuzu kırmadık, isteğini yerine getirmek istedik. Çok mutluyum hiç olmazsa geride gözüm kalmadı. Çocuğumuz mutlu olsun da biz de mutlu oluruz." dedi.

Anne Selma Demir ise duygu dolu an yaşadıklarını dile getirerek, "Kızım hep bu duyguyu istiyordu bu isteğini yerine getirmek için düğün yaptık. Gönülleri hoş olsun, içinde ukde kalmasın diye bu düğünü yapmak istedik." diye konuştu.

"Hayallerini gerçekleştirdik"

Sağlık-Sen Kars Kadın Kolları Başkanı Özlem Kurter Gül de farkındalık oluşturmak için böyle bir etkinlik yaptıklarını belirterek, "Herkese örnek olsun, kimse duygularını bastırmasın. Engelli bütün çocukların bunu tatması gerekiyor. İçlerinde kalmasın diye bu tür organizasyonların yapılması lazım." ifadelerini kullandı.

Gül, güzel bir düğünle kızların gelinlik giyme hayalinin gerçeğe dönüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Mutluyuz, çok duyguluyuz, kimsenin içinde kalmaması gerekiyor, Allah herkese nasip etsin. Düğünlere gittikleri zaman çok istiyorlardı, 'Biz de gelin olmak istiyoruz' diye. Biz de bu duygularını kırmadık, hayallerini gerçekleştirdik kimse mağdur olmamalı bu tür duyguyu herkes tatmalı. Bu farkındalık herkese örnek olsun, herkes çocuğunu mutlu etsin."

Engelli çocukların topluma kazandırılması gerektiğini vurgulayan Gül, "Engelli çocuklarımızı kucaklayalım, engelli çocuklarımızın duygularını bastırmayalım, onları toplumdan saklamayalım, topluma kazandıralım, çocuklarınızdan utanmayın." dedi.

Şehnaz Dilan, TEM Otoyolu, Güncel

Kaynak: AA

19.10.2019 03:22:21