Engellilere "Temsili Askerlik" Uygulaması Yozgat/kayseri/

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Temsili askerlik yapacak olan engellilerden detay Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Hasan Başkök konuşması Vali Abdulkadir Yazıcı konuşması Yemin töreni Temsili askerlik yapan engellilere terhis belgesi verilmesi KAYSERİ Engellilerin asker traşı olması Engellilerin asker yemini etmeleri Bir engelli ailesinin konuşması 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hava Piyade Tuğgenaral Cemal Akyıldız'ın konuşması Toplu fotoğraf çekimi BATMAN İl Jandarma Alay Komutanlığı Logosu Engelli Askerlerden detaylar Vali Azmi Çelik Askerleri selamlaması Yaş Kütüğüne ism Çakılması İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu il Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Topuz Konuşması Askerlik terhis belgesi Yozgat'ta temsili askerlik uygulamasına katılan engelliler, üniforma giyerek, bir günlüğüne asker olmanın heyecanını yaşadı.

13.05.2016 18:07 | Son Güncelleme: 13.05.2016 18:07
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Temsili askerlik yapacak olan engellilerden detay
Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Hasan Başkök konuşması
Vali Abdulkadir Yazıcı konuşması
Yemin töreni
Temsili askerlik yapan engellilere terhis belgesi verilmesi
KAYSERİ
Engellilerin asker traşı olması
Engellilerin asker yemini etmeleri
Bir engelli ailesinin konuşması
12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hava Piyade Tuğgenaral Cemal Akyıldız'ın konuşması
Toplu fotoğraf çekimi
BATMAN
İl Jandarma Alay Komutanlığı Logosu
Engelli Askerlerden detaylar
Vali Azmi Çelik Askerleri selamlaması
Yaş Kütüğüne ism Çakılması
İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu
il Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Topuz Konuşması
Askerlik terhis belgesi
'ta temsili askerlik uygulamasına katılan engelliler, üniforma giyerek, bir günlüğüne asker olmanın heyecanını yaşadı.

Yozgat'ta da 33 engelli, temsili askerlik yaptı. İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen yemin törenine, engellilerin yanı sıra aileleri, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar ve Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Hasan Başkök katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından engelliler, yemin etti.

Garnizon Komutanı vekili Başkök, törende yaptığı konuşmada, askerlik mükellefiyetinin "asker millet" kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk ulusu için bir onur vesilesi olduğunu söyledi.

Kutsal askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıması gerektiğini ifade eden Başkök, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından askerlik hizmetini yapamayıp, askerlik özlemi çeken engellilere bir gün süreli temsili askerlik yaptırma faaliyetinin 2002 yılından itibaren Engelliler Haftası'nda icra edildiğini kaydetti.

Engelli vatandaşları kışlada görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkök, "Bugün Yozgat İl Jandarma Komutanlığında 33 engelli vatandaşımız bir gün süreli temsili askerlik yapacaklardır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz parçası olan Türkiye Cumhuriyeti jandarması saflarında temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız, heyecan ve coşkuyla asker üniformaları giymiş, kahraman birer Mehmetçik olarak karşımızda gurur ve onurla durmaktadır." dedi.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı da, manidar ve güzel bir günde engelli vatandaşların gözlerindeki sevgiyi, bayrağa ve millete olan sevgisini hep birlikte gördüklerini kaydederek, "Bu manzarayı görmüş olmaktan dolayı son derece bahtiyar ve mutluyum. Bizler millet olarak bin yıldır islamın bayraktarlığını yapan bir milletin torunlarıyız. Asırlar boyu Türk milleti, vatanına, milletine, bayrağına kasteden herkese, yediden yetmişe tüm kesimleri ile engelli olanından olmayanına kadar bütün Türk milleti devleti için koşmuştur, devletinin hizmetinde olmuştur." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tören geçişi yapıldı ve engelli askerlere terhis belgeleri verildi.
Engellilere

Türk Silahlı Kuvvetleri, Cemal Akyıldız, Hüseyin Topuz, Yozgat, Politika, Güncel

Kaynak: AA


19.01.2020 22:46:45