Haber, Son Dakika, Haberler

Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı

Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları, Sektör Temsilcilerinin Katılımıyla Erciş Sanayici ve İş Adamları Derneği (Ersiad)'nde Masaya Yatırıldı.

31.10.2009 15:45 | Son Güncelleme: 31.10.2009 15:45
Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
Erciş'te bilişim sektörünün sorunları, sektör temsilcilerinin katılımıyla Erciş Sanayici ve İş Adamları Derneği (ERSİAD)'nde masaya yatırıldı.

Sektörün içinde bulunduğu sorunların tartışılıp çözüm arandığı toplantıda konuşan ERSİAD Genç Girişimci Grubu üyesi M.Fatih Kürümoğlu, Türkiye'nin geleceği için büyük önem arz eden "bacasız sanayi" sektörü için bir bilişim bakanlığının kurulmasının şart olduğunu söyledi.

Kürümoğlu, Türkiye'nin teknoloji transfer eden ülke konumundan teknoloji üreten ülke konumuna yükselebilmesi için Ar-Ge çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini belirterek, girişimcilerin desteklenmesinin şart olduğunu vurguladı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde üretici ve satıcı firmaların yetkili servislerinin bulunmadığını ifade eden katılımcılardan Murat Akbaş ise, karşılaşılan en küçük bir arıza için parçaları uzak merkezlere göndermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Yetkili servislere gönderilen elektronik parçaların hassas olduğuna değinen Akbaş, nakliyat sırasında dikkatsizlikten dolayı ürünlerin zarar gördüğünü söyledi.

İlçede bilişim sektöründe nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Burak Kutbay ise "Özellikle bilgisayar yazılımı ve donanımı konusunda duyduğumuz kalifiye eleman ihtiyacı ilçedeki meslek yüksek okulunda bilgisayar bölümü açılarak bir nebze de olsa giderebilir." dedi.

Firma temsilcisi Ferit Durmaz da nitelikli elemanların da daha iyi çalışma koşulları için büyük şehirlere gittiğinin altını çizerek, girişimcilerin desteklenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Tüketicilerin bilişim alanında yeterli bilgi sahibi olmadığını belirten firma temsilcilerinden Ongun Şener de tüketicileri bu konuda bilgilendirecek çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Katılımcılardan Tayfun Kutsal Sabahat, bilişim sektörünün büyümesi için kişisel bilgisayar kullanımının ve internetin yaygınlaşması gerektiğini ifade ederek, bilgisayarın eğitim materyali kabul edilerek KDV'sinin kaldırılması durumunda bilişim sektörünün pazarı tetikleyeceğini söyledi.

ERSİAD Genel Sekreteri M.Zeki Aldemir de Türkiye'de bilişim sektörünün donanım satışı üzerine olduğunu vurgulayarak, yazılım payının çok küçük olduğunu, Türk firmalarının yazılım ihracatının 80 milyon doları geçmediğini ifade etti. Türkiye'de kişisel bilgisayar kullanımında Avrupalılara ve Uzakdoğululara göre çok geride olunduğuna değinen Aldemir, "Türk Telekom özelleşmesine rağmen iletişim ve bilişim sektöründe henüz serbest ve rekabetçi bir yapıdan söz etmek mümkün değil. Devletin ise kurumlarını bilişimin gereklerine uyarlamak ve vatandaşa e-devlet hizmeti vermek için bütçeden ayırdığı miktar, ihtiyaç duyulanın sadece yarısı. Türkiye'nin çağı yakalaması için bilişim sektörüne gereken önem verilmelidir.'' değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı - Haberler