Erdoğan: Türkiye Demokrasi Mecrasından Geri Döndürülemez

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bugüne Kadar Millete Bedel Ödetecek Hiçbir Uygulamaları Olmadığını, Bundan Sonra da Olmayacağını Vurgulayarak, 'Şunu Herkes Bilsin Ki Sular Yokuş Yukarıya Akmaz, Türkiye, Demokrasi Mecrasından Geri Döndürülemez' Dedi.

08.04.2008 13:39 | Son Güncelleme: 08.04.2008 13:39Erdoğan: Türkiye Demokrasi Mecrasından Geri Döndürülemez
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar millete bedel ödetecek hiçbir uygulamaları olmadığını, bundan sonra da olmayacağını vurgulayarak, ''Şunu herkes bilsin ki sular yokuş yukarıya akmaz, Türkiye, demokrasi mecrasından geri döndürülemez'' dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, bugün ne diyeceğinin her zamankinden daha çok önem taşıdığını vurgulayarak, ''Zira siyasette önemli olan, demokratik duruşunuzu sağ-sol yapmadan ortaya koymaktır. Bugünler elbette geçecektir. Türk demokrasisi, kurum ve kurallarıyla inanıyoruz ki mevcut sorunlarını aşabilecek tecrübe ve olgunluğa sahiptir. Bugünlerden geriye sorunlar değil, onların nasıl çözümlendiği, siyasi aktörlerin bu süreçte ortaya nasıl bir duruş koydukları kalacaktır'' diye konuştu.

Modern dünyanın ayrılmaz bir parçası olarak Türkiye'nin çağdaşlaşma mücadelesini sürdüreceklerini kaydeden Erdoğan, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti karakteri güçlenmeye devam edecektir'' dedi.

Erdoğan, AK Parti hakkındaki kapatma davası sürecinin, ülke ve millet için çok ağır bazı siyasi ve ekonomik sonuçlara yol açacağının görmezden gelinemeyeceğini belirterek, ''Ülke ve millet menfaatleri söz konusu olduğunda, diğer siyasi partilerin de çözüm için mutabakat zemininde buluşacağını umuyoruz'' diye konuştu.

Demokrasi, istikrar ve güvenin çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, dünyaya açılmak, dünyayı takip etmek, rekabette ayakta kalabilmenin; içerde güçlü olmak, güçlü bir ekonomi için, dışarıda da güçlü olmanın, itibarlı olmanın çok önemli olduğunu ve bunu da hiç kimsenin görmezden gelemeyeceğini kaydetti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Millet, özgürlüklerdeki genişlemenin ekonomik refahını da artırdığını bilerek karar vermiştir. AB hedefinin bizim açımızdan en önemli yanı, bu evrensel kıstaslara ulaşmamızı sağlayacak bir yol haritası sunmasıdır. Dolayısıyla bizim AB hedefinde zafiyet göstermemiz asla söz konusu olamaz.''

''Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesinde gerekli değişiklikleri yapma yönünde adım atmış bulunuyoruz'' diyen Erdoğan, ''Bunu, Türk demokrasisini daha da ileriye taşıyacak başka adımlar seri bir şekilde izleyecektir. Öyle zannediyorum ki komisyondaki konuyla ilgili çalışmalar bu hafta içerisinde başlar ve önümüzdeki hafta içerisinde de 301. maddeyi Genel Kuruldan geçiririz'' dedi.


Kaynak: AA

6.12.2019 06:42:36