Ereğli'ye Üniversite Kurulması İçin Bir Araya Geldiler

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, 'Bülent Ecevit' ismi ile üniversite kurulması önerisinde bulunan Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), bu durumda 500 bin lira bağışta bulunacağı sözünü verdi.

Ereğli'ye Üniversite Kurulması İçin Bir Araya Geldiler
20.03.2012 14:16 | Son Güncelleme: 20.03.2012 14:16
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, 'Bülent Ecevit' ismi ile üniversite kurulması önerisinde bulunan Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), bu durumda 500 bin lira bağışta bulunacağı sözünü verdi.

Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Genç, ilçedeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını arayarak acil toplantı çağrısında bulundu. Genç, TSO salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne eşinin adının verilmesi düşüncesini kabul etmediğini duymaları üzerine, böyle bir girişimde bulunmayı uygun gördüklerini söyledi.

Bu amaçla, dün kısa sürede organize ettikleri toplantıya katılımın yüksek olmasını sevindirici bulan Genç, "Yarından itibaren geniş katılımı sağlamak imacı ile işi resmiyete dökmek için formlar imzalatıp ilgili yerlere göndermeyi düşünüyoruz. Bu bir fırsattır. Ecevit Üniversitesi ismi ile yola çıkarak şimdilik belli bütçemizden 500 bin lira ayırarak 'varız' diyoruz. Bu konu hepimizi heyecanlandırmıştır. Bölgede tek yürek olarak belki de Ankara'ya gideceğiz. Bundan sonra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından öneri ve katılımlarınızı bekliyoruz. Bu konuda bir seferberlik ilan edeceğiz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum." şeklinde konuştu.

TSO Meclis Başkanı Zeki Us da ilçede üniversite kurulması konusunda vali, kaymakam, milletvekili, belediye başkanının da destek verdiğini belirterek, "Bizim de yıllardır düşüncemiz ve hayalimiz olan üniversitenin olabileceği inancıyla 'Bülent Ecevit Üniversitesini Karadeniz Ereğli'ye kazandırabilir miyiz' düşüncemizi siyasi parti, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşıp, düşüncelerimizi ortaya koymak istedik. TSO olarak bu işe gönülden inanmış insanlarız." dedi.

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Adem Öztürk ise siyasi olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, "Yeter ki Ereğli kazansın. Ereğli'de bir üniversitenin varlığı demek bir fabrika daha demektir." diye konuştu. CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal da partisinin önerisini geri çektiğini hatırlatarak, TSO'nun gündeme getirdiği öneriye destek olacaklarını söyledi. Saadet Partisi Ereğli İlçe Başkanı Gökhan Göktaş ise üniversite yapılmasını sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.

Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş da olumlu buldukları önerinin daha geniş kitlelere yayılması gerektiğini belirtti. Odabaş, şöyle dedi: "Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesi olarak, sizden tek bir istirhamımız olacaktır. Bu, kimsenin özel bir şeyi olmasın, TSO'nun önderliğinde devam etsin. Ereğli'nin en büyük eksiği bir abinin, toparlayıcının olmaması. Şu an TSO bu konuya öncülük yaptı, onun etrafında toplanmaktan haz duyarım. Ereğli ve Zonguldak'ın menfaatlerinin olduğu her platformda bir sivil toplum örgütü olarak nerde isterseniz yürür ve destekleriz. Şunu da haddim olmayarak söylemek istiyorum. Burada bir Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) var. Kurumdan istemesini bilmek lazım. Ben inanıyorum ki ERDEMİR'in sahipleri ve yöneticileri, siz istemesini bildikten sonra destek vereceklerdir. Kişiselleştirmeden, Ereğli'nin menfaatlerinde ve belli bir sivil toplum örgütünün arkasında yürümeye biz hazırız."

Programa; Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat ile çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Kaynak: CHA