Ergenekon" Davası

Daha önce verilen beraat, görevsizlik ve düşme kararları sonrasında tutuksuz 211 sanık yönünden devam eden "Ergenekon" davası, 28 Nisan 2018'e ertelendi.

21.12.2017 14:11 | Son Güncelleme: 21.12.2017 14:11Ergenekon
Daha önce verilen beraat, görevsizlik ve düşme kararları sonrasında tutuksuz 211 sanık yönünden devam eden "Ergenekon" davası, 28 Nisan 2018'e ertelendi.

4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, bir kısım sanık ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanık İbrahim Özcan, bu dava ile hayatların karartıldığını belirterek, "Beni o dönemin savcısı, hakimi ve polisi olan FETÖ'cüler soydu, hayatımı kararttı. Benim hakkımda artık kararınızı verin. Beni gözaltına alan polisler şimdi ABD'de tanık. Bu kararı verin artık, biz mi teröristiz, yoksa onlar mı?" diye konuştu.

Sanıklardan Mustafa Dönmez de kendisinde bulunduğu iddia edilen krokiye ilişkin söyleyecekleri olduğunu belirterek söz istedi.

Ankara Zir Vadisi aramaları sırasında çekilen ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nden aldığını söylediği 3 dakikalık görüntüyü mahkeme heyetine sunan Dönmez, söz konusu görüntülerin "Ergenekon" davası sırasında mahkemelerden kaçırıldığını söyledi.

Mahkeme heyeti, Dönmez'in talebi üzerine söz konusu görüntüleri duruşmada izletti.

Sanık Dönmez, Zir Vadisi'ndeki mühimmatların gazeteye sarılı halde bulunduklarını dile getirerek, "Mühimmatları üzerinde tarih olan gazeteye sarmışlar. Bu kadar salak insanlar bunlar. O tarihte ben askeri cezaevindeydim." dedi.

Sanık Mehmet Fikri Karadağ da buradaki sanıkların müşteki olduğunu savunarak, "15 Temmuz'dan sonra hala buradaki insanlara sanık denmesi vicdana sığmaz."ifadelerini kullandı.

"Gelecek duruşmada karar verebiliriz"

Duruşmada söz alan bir kısım sanık ve avukatları, davanın bitirilmesini istediklerini söyleyince Mahkeme Heyeti Başkanı Metin Tamirci, "Davanın bitmesini sizden çok biz de istiyoruz. Gelecek duruşmada karar verebiliriz." dedi.

Mahkeme heyeti, mümkün olan en kısa sürede davayı karara bağlamayı düşündükleri için bir kısım sanık ve avukatlarının dosyaların ayrılması ve beraat taleplerini reddetti.

Sanıklardan Levent Ersöz'ün, talebi üzerine bir sonraki celse SEGBİS'le duruşmaya katılmasına karar veren mahkeme, hakkında yakalama kararı olan firari sanıklar Turhan Çömez, Emrah Gönenci ve Saipir Debzlelvidze'nin yakalanmalarının beklenmesine hükmetti.

Duruşma, 26 Nisan 2018'e ertelendi.

Amerika Birleşik Devletleri, Mustafa Dönmez, İbrahim Özcan, İstanbul, Politika, Güncel

Kaynak: AA

25.02.2020 06:45:11