Ergenekon Sanıkları, Suikastlar ve Bombalamalarla Alevi-sünni Çatışması Çıkarmak İstemiş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Yürütülen Ergenekon Davasının Üçüncü İddianamesinde, Ankara Ayaş Yolu Üzerinde Bulunan Optimum Alışveriş Merkezine Yönelik Bombalı Saldırı Planının Bulunduğu Belirtildi.

Ergenekon Sanıkları, Suikastlar ve Bombalamalarla Alevi-sünni Çatışması Çıkarmak İstemiş
05.08.2009 21:25 | Son Güncelleme: 05.08.2009 21:25

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Ergenekon davasının üçüncü iddianamesinde, Ankara Ayaş yolu üzerinde bulunan Optimum alışveriş merkezine yönelik bombalı saldırı planının bulunduğu belirtildi. Çoğunlukla Sünni vatandaşların alışveriş yaptığı hipermarketlerin Ali Balkız suikastından sonra bombalanmasıyla Alevi-Sünni çatışmasının hedeflendiği ifade edildi.

İddianamede, Şahin'in evinde bulunan planda, Optimum Alış-Veriş Merkezi'nin hangi saatlerde yoğun olduğu, bombalı saldırıyı gerçekleştirecek eylemde kaç kişinin yer alacağı ve bombanın alış-veriş merkezine nasıl konulacağının ayrıntılarıyla yer aldığı ifade edildi.

İddianamede, alışveriş merkezine yapılacak saldırıyla neyin amaçlandığı, "Örgüt üyelerinin eylem düzenlenecek alışveriş merkezinin bulunduğu bölgeyle ilgili olarak; özellikle alışveriş merkezinin bulunduğu bölgedeki halkın durumu ve halkın etnik kökeni ile ilgili araştırmalar yapmaları, Eylem yapılacak yerinde özellikle etnik kökeni 'Sünni' olarak belirtilen bir yerdeki alışveriş merkezinin seçilmesi, bu alışveriş merkezine planlanan eylemin İbrahim Şahin'den ele geçirilen suikast planlarında isimleri geçen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Genel Sekreter Kazım Genç'e yönelik suikastlardan sonra yapılarak ülkede toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine karşı kışkırtarak ve hemen akabinde birbirlerinden öç alma duygusuyla hareket ettiğinin izleniminin verilerek Alevi-Sünni çatışması çıkartmak olduğu, bu amaçlarını da yine İbrahim Şahin'den ele geçirilen Kazım Genç'e yönelik suikast planında 'Alevileri kışkırtarak Alevi-Sünni kavgası çıkarmak' şeklinde beyan ederek bu durumu açıkça ortaya koydukları görülmüştür." sözleriyle anlatılıyor.

Saldırı planının detayında; alış veriş merkezinin konumu ve güvenliğine ilişkin bilgiyer yer alıyor. Alışveriş merkezinin bulunduğu Eryaman bölgesinde bir adet polis karakolunun bulunduğu, alışveriş merkezinde hafta sonları çalışan sayısının fazla olduğu, yoğun olduğu saatlerde güvenlik görevlisi sayısının artırıldığını, güvenlik görevlilerinin birbirleriyle telsizle haberleştikleri, alışveriş merkezinin kapalı devre kamera sistemi ile izlendiği, alışveriş merkezine 3 kapıdan girildiği, her kapıda X-ray cihazının bulunduğu, kapalı otoparktan giriş yapıldığı takdirde bu sistemin devre dışı bırakılacağının belirtiliyor.

Planın eleman görevlendirme bölümünde ise şu bilgilere yer veriliyor;

"7 Numara : Açık otopark ve kapalı otopark giriş çıkışların kontrol edecektir. Doğudaki yan giriş kapısı çevresinde bulunacaktır. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

2 numara: Buz pateni bölgesinden doğudaki yan giriş ve ön cephe doğu giriş kapılarını ve güvenlik görevlilerini kontrol edecektir. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

3 Numara: Ön cephede batı giriş kapısını ve güvenlik görevlilerini kontrol edecektir.

4 Numara: 1. katta devriye gezen güvenlik görevlilerini kontrol edecektir.

5 Numara: AVM'nin doğusunda bulunan otobüs durağında aracı ile bulunacaktır. Gerektiğinde trafiğin engellenmesi için uygun pozisyon alacaktır. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

6 Numara: Kendisine teslim edilen çantayı buz pateni pistinin güneyinde bulunan yürüyen merdivenlere bırakacaktır.

7Numara : Kendisine teslim edilen çantayı 1. katta bulunan elektrik kontrol odasının yanına bırakacaktır. JVC'nin de o bölgede olmasından faydalanacaktır."

Bombalı saldırının ardından ise saldırganların kaçış planları şu şekilde özetleniyor;

"7 Numara : A VM doğusunda bulunan otobüs durağından istifade ile toplu taşıma araçları ile şehir merkezine gidecektir.

2 Numara: Açık oto parkta bulunan aracı ile Er Yaman bölgesine gidecektir.

3 Numara : A VM'nin kuzeyinde bulunan otobüs durağından istifade ile toplu taşıma araçları ile Yeni Kent bölgesine gidecektir.

4 Numara: Yaya olarak Eryaman bölgesine gidecektir.

5 Numara: Aracı ile Etimesgut bölgesine gidecektir.

6 Numara: Açık otoparkta bekleyen araç ile Yeni Kent bölgesine gidecektir.

7 Numara: Açık otoparkta bulunan araç ile Elvan Kent bölgesine gidecektir."

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Ergenekon Sanıkları, Suikastlar ve Bombalamalarla Alevi-sünni Çatışması Çıkarmak İstemiş - Haberler