Erman Toroğlu: Hakemliğe Müracaat Eden 100 Kişinin 95'i Askerdi

Erman Toroğlu, "Hakemliğe başvuran 100 kişinin takriben 95'i astsubay ağırlıklı subay. Ben FIFA hakemi olduktan sonra tekerleğe çomak sokmaya başladım, bana 'Bizimle uğraşma' dediler." dedi.

01.08.2016 11:41 | Son Güncelleme: 01.08.2016 12:27

Futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, A Spor'da yayınlanan Takım Oyunu programında FETÖ'nün hakem yapılanmasını anlattı. Özellikle astsubay ve subayların, bu yapılanma içerisinde nasıl hakem olduklarını anlatan Toroğlu, kendi mücadelesini de dillendirdi.

İşte Erman Toroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar...

"HAKEMLİĞE MÜRACAAT EDEN 100 KİŞİNİN 95'İ ASKERDİ"

"73 senesinde bir maçtan sonra hakem olmaya karar verdim. Dedim ki bir sistem var, buna bakmam lazım ve içlerine girmem lazım. 83'te hakemlerin içlerine girdim. Arkamda bir tek Hilmi Ok var. 'Senin hakem olman lazım' diyor. Nasıl hakem olunur dedim, bölgeye müracaat edeceksin, bölgede hakem kursu açılacak, kursu bitireceksin, namzet hakem olacaksın. Müracaat ettim. Takriben 100 kişiyiz. Hakemliğe müracaat eden 100 kişinin takriben 95 tanesi astsubay ağırlıklı subay!"

"YILLARCA ASKERDEN HAKEM OLMAZ DEDİM"

"Bu kurslar açıldıkça genelde subay, astsubay geliyor dediler. Bakıyorum, subay ve astsubayların uzantıları Bölge Hakem Komitesi'nde, Merkez Hakem Komitesi'nde... Tüm hiyerarşi hep astsubay, subay. Aşağıda bir hakem olduğum için sesimi çıkaramıyorum. FIFA hakemi olduktan sonra tekerleğe çomak sokmaya başladım. Hakemliği bitirdikten sonra da astsubay ve subayların neden hakem olmaması ile ilgili gazetede yazı yazdım, 71 tanesi beni mahkemeye verdi. Hakim de bana 'Hocam yazıyı dikkatli yazmışsın' dedi, davayı reddetti. O asker hakemlerden bana 4-5 tanesi, bizimle uğraşma dedi. Yıllarca dedim ki 'Ya askerlik yapın ya hakemlik. Asker ve polisten hakem olmaz.' Sonunda bitti, yıllarca uğraştım ama."

Erman Toroğlu: Hakemliğe Müracaat Eden 100 Kişinin 95’i Askerdi