Erman Toroğlu, Sinan Vardar ve Ertuğrul Sağlam 'Sporun Zirvesi'nde Buluştu

Erman Toroğlu, Sinan Vardar ve Ertuğrul Sağlam, Tarsus'ta sporseverlerle düzenlenen söyleşide bir araya geldi.

Erman Toroğlu, Sinan Vardar ve Ertuğrul Sağlam 'Sporun Zirvesi'nde Buluştu
25.04.2015 17:38 | Son Güncelleme: 25.04.2015 17:38

Erman Toroğlu, Sinan Vardar ve Ertuğrul Sağlam, Tarsus'ta sporseverlerle düzenlenen söyleşide bir araya geldi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile Tarsus Belediyesi'nin ev sahipliğinde 75'inci Kültür Merkezi'nde 'Sporun Zirvesindekiler Tarsus'ta Buluştu' konulu söyleşi, Spor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Delibaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Söyleşiye konuşmacı olarak Beşiktaş Kulübü eski yöneticilerinden, Soma Spor Kulübü Başkanı-İşadamı Sinan Vardar, Eski Milli Oyuncu-Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, Eski Hakem ve Spor yorumcusu Erman Toroğlu katıldı. Söyleşide konuşmacılar, Türkiye'de futbolun neden gerilediği ve gelişmesi adına yapılması gerekenler konusunda görüşlerini iletti. Sinan Vardar, Türkiye'de sporda altyapının gelişmesi amacıyla bugüne kadar birçok görev aldığını anlatırken, şöyle dedi:

"Son olarak geçtiğimiz yıl büyük bir facianın yaşandığı ve 302 madenci insanımızın yaşamını yitirdiği Soma'da, insanlara moral vermek ve yeniden hayata bağlamak adına Soma Spor'un başına geçtim. Soma'da bulunan 4 bin kapasiteli stadın öncelikle kapasitesini 10 bine çıkardık. Futbol dünyasından birçok ismi ve Süper Lig takımlarımızı buraya götürerek, Soma insanın ve gençliğinin yeniden hayata bağlanması adına çalışmalar yaptık ve halen de yapıyoruz."

TOROĞLU; FUTBOLUN DÜZELMESİ İÇİN DEVLETE GÖREV DÜŞÜYOR

Futbol yorumcusu Erman Toroğlu da Türk futbolunun büyük borç içerisine gireceğini ve kulüplerin yanlış şekilde yönetildiğini yıllar öncesinde defalarca söylemesine rağmen tedbir alınmadığını vurguladı. Toroğlu, "Futbolun düzelmesi için devlete görev düşüyor. Yani siyasilere. Bu konuda gerekli olan yasaların çıkarılması, altyapının güçlenmesi adına tesisleşme siyasilere düşmekte. Devleti yöneten partilerdir. Açın bakın partilerin seçim vaatlerini, sporla ilgili ne var? Sporla ilgili ne yapacaklar? İşte bu konuya dikkat etmek gerekli.İsmi üzerinde düzen, düzüyorlar, düzen değişmez" dedi.

Eski Milli oyuncu olan ve Bursaspor'u şampiyon yapan Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ise Türkiye'de altyapıya gerekli önemin hala verilmediğine vurgu yaptı. Sağlam, şöyle konuştu:

"Şu an boştayım ve hem dinlenmek, hem de kendimi daha da geliştirmek adına geçtiğimiz ay Brezilya ve Arjantin'e giderek oralarda kaldım. Maçlar izleyip, altyapı konusunda incelemelerde bulundum. Onların futbola bakış açıları bambaşka. Devasa tesisler kurmuşlar; öyle ki tesisler içerisinde sadece futbolcular için diş hastanesi bulunuyor. Maalesef ki biz Türkiye'de altyapıya yeteri kadar önem vermiyoruz. Futbolu spor olmaktan çıkardık. Futbolun bazı değerleri vardı onu koruyamadık. Maç kazanan taraftarın hareketleri değişiyor. Kaybeden taraftarların bazıları bir gün sonra işe dahi gitmediği oluyor. Maalesef bu duruma geldik. Bunun değişmesi adına futbolun parçası  oyuncu, idareci, federasyona ve en önemlisi siz taraftarlara büyük görevler düşüyor."

Konuşmalarının ardından Vardar, Toroğlu ve Sağlam, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Söyleşiyi TSYD Mersin Temsilcisi Ali Adalıoğlu, eski Milli Hakem Vedat Yüksel, Tarsus İdmanyurdu eski Kulüp Başkanı Eyüphan Eyüboğlu, spor dünyasından birçok yönetici ve sporseverler izledi. - Tarsusmersin

Kaynak: DHA