26.07.2011 14:58

Erman Toroğlu: Türk Futbolunun Bağırsaklarının Temizlenmesi Gerekiyordu

Erman Toroğlu: Türk Futbolunun Bağırsaklarının Temizlenmesi Gerekiyordu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde şike soruşturması ile ilgili müşteki olarak ifade veren eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu 3. 5 saat boyunca Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde şike soruşturması ile ilgili müşteki olarak ifade veren eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu 3. 5 saat boyunca Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi. Emniyetten ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Toroğlu, şikâyetçi olacağını dile getirdi. Kendisine eski çalıştığı televizyondaki programı ile ilgili sorular sorulduğunu da söyleyen Toroğlu, o televizyondan ayrılma nedeninin de kendisine sorulduğunu ve cevap verdiğini anlattı.

Toroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Gazetedeki haberle şikayet olmaz. Resmi olarak çağıracaklar şikâyetçi olacaksın. Gazetelerden çıkan haberleri sordular. Özel husumet olup olmadığını sordular. Ben de sorularına cevap verdim. Dijitürk'ten ayrılma sebebimi sordular. Basına yansıyanları sordular. Yansıyanları yansıttım. Aziz Yıldırım ve Bülent Uygun'la ilgili bir televizyon programında 'Bülent Uygun Fenerbahçe maçında çok formsuzdu' demiştim. Bununla ilgili sordular. Onu sordular. Onunla ilgili telefon trafiğine takılan şeyler varmış. Onu anlattım. Hatta biliyorsunuz o program yarıda kalmıştı. Reha Muhtar cevap hakkı tanımamıştı Ahmet'e. Bülent de alınmıştı. Bu formsuz cümlesinden dolayı. Onu sordular. " ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin şikâyetçi olup olmadığı ile ilgili sorusuna Toroğlu, "Şikayetçi oldum. Şöyle oldum; maddi manevi zarara uğratmıştır bizi eğer doğruysa iş. Ki doğru olduğu gözüküyor. Neyse açıklığa kavuşacaktır. " dedi. Gazetecilerin, "Direkt Aziz Yıldırım isminden şikayetçi oldunuz mu?" sorusuna ise sinirli bir şekilde "Yani pazarcı Mehmet efendiden şikayetçi olacak halim yok. Kim ise olayın içindeki insanlar onlardan şikayetçi oldum. Gazetede okuduklarınızı sordular. Bildiklerimi anlattım. Teferruata giremem. Mahmut Özgener'le yaptığım bir konuşma takılmış. İşte bir cezadan dolayı. Cezanın az verildiğini yazmışım. O da neden az verildiğini bana izah etmişti. " dedi.

Şike operasyonu ile ilgili genel değerlendirmeler de bulunan Toroğlu. "Türk futbolunun bağırsaklarının temizlenmesi gerekiyordu. Bu işi kim yaptıysa ellerine sağlık. 50 yıldır bu alemin içindeyim ilk defa böyle bir olay yapılıyor. Bu olaya bir hakemlerle girilmişti 10 sene evvel. Sonra yan yollara gidilerek o yollar kapatılmıştı. Ali Fevzi Bir olayları falan. Ama bu olay çok doğru yapılmış bir olay. İnşallah bu olayla Türk futbolunun bağırsakları temizlenir. Tertemiz sıhhatli bir şekilde yoluna devam eder. Eğer bu olaydan Türk futbolu faydalanamaz eyyam yaparlar sağları solları oynarsa Türk futboluna yazık olur. bu olayları doğru yaparlarsa ki Futbol Federasyonu'na büyük görev düşüyor. Bundan sonra 50 yılı Türk futbolunda kurtarırız. " diye konuştu.

Toroğlu, ligler başlamadan kararın verilmesi gerektiğini belirterek, " Liglere başlayıp sonra operasyon yaparsanız makası içeride unutup yaptığınız ameliyata benzer. " dedi.

Operasyon nedeniyle bazı takımların ligden düşürülmesi iddialarına ise, "Kara kaplı kitap ne yazıyorsa onu yapmaya mecbursun. " dedi.
Kaynak: CHA
Politika, Güncel