Ermenilerin, Akdamar Talepleri Bitmek Bilmiyor

Restorasyon Çalışmaları Biten Van Akdamar Anıt Müzesiyle İlgili Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan Ülkesinin Taleplerini Bir Bir Sıraladı.

29.03.2007 16:48 | Son Güncelleme: 29.03.2007 16:48Ermenilerin, Akdamar Talepleri Bitmek Bilmiyor
Restorasyon çalışmaları biten Van Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi'nin açılışında İHA'nın sorularını cevaplandıran Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, Akdamar Kilisesi'ne haç konulması ve en azından yılda bir kez ibadete açılması gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte açılış kurdelesini kesen Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, "Böyle bir kültür eserinin açılması iki taraf açısından da çok olumlu bir adım oldu. Türkiye çok güzel bir adım attı. Umarım böylesi güzel adımlar bundan sonra da devam eder" dedi.

Konuk Bakan Yardımcısı, Akdamar Anıt Müzesi'nin ibadete açılması konusu ile ilgili olarak da, "Ben Akdamar Kilisesine haç konulması gerektiğine inanıyorum. Çok olumlu olur. Ayrıca burada ayin de yapılmalı" dedi.

"RESTORASYONU UZAKTAN İZLEDİK"

Restorasyon çalışmalarını uzaktan izlediklerini de ifade eden konuk bakan yardımcısı Gyurjyan, "Çok iyi iş yapılmış burada. Türkler güzel iş çıkartmışlar. Çok az da yanlışlıklar var, ama bunlar önemsiz. Burada güzel bir tamirat ve restarasyon yapılmış" şeklinde konuştu. Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gyurjyan, Türkiye- Ermenistan sınırlarının açık olması gerektiğini de belirterek, "Sınırın kapalı olması turizmi de etkiliyor. Keşke açık olsa" dedi.

"BİZ BURAYA SİYASET YAPMAYA GELMEDİK"

Konuk Bakan yardımcısı, soykırım iddialarının ve 3. ülkelerde çıkartılan kanunların sorulması üzerine de, "Bunlar 3. ülkelerin problemi. Onların kendi iç işleri. Ben kültür amacıyla buradayım. Lütfen çok derin siyasi işlere girmeyelim" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da, Anıt Müze'nin yılda bir kez ibadete açılması talebi ile ilgili olarak, "Buna biz karar veremeyiz. Taleplerini aldım. Buna karar verecek olan İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları'dır" dedi. Bu arada, açılışın ardından Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan ve beraberinde Ermenistan'dan gelen delegasyon, Anıt Müze'de mum yakarak dua ettiler.

(BY-MAY-ÖK-Y)


Kaynak: İHA

20.01.2020 17:20:16