ERZURUM Cirit müsabakasında çarpışan atlar korkuttu

Cirit müsabakasında çarpışan atlar korkuttuGeleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen cirit il birinciliği maçlarına çıkan 12 kulübün sporcuları, tribünleri doldurun izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşatıyor.

08.07.2019 09:50
Cirit müsabakasında çarpışan atlar korkuttu
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen cirit il birinciliği maçlarına çıkan 12 kulübün sporcuları, tribünleri doldurun izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Müsabakada atlarını dört nala sürerek tüm hünerlerini sergileyen ciritciler bazen de yürekleri ağıza getiren kazalara neden oluyor. Müsabaka anında kontrölden çıkan atların çarpışması korkuttu.
Hafta sonları merkez Yakutiye içesindeki cirit sahasında oynanan maçlara vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Ailece gelenlerin sayısıda her geçen gün artıyor. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya getirdikleri, asırlardan beri sürdürdükleri gelenekler arasında 'savaş oyunu' olarak yer alan atlı cirit, Erzurum'da özellikle köylerde yaşayanların vazgeçemediği en önemli spor dallarından biri. 'Yaz-kış' demeden her mevsim oynanması nedeniyle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin ilk cirit stadyumu da 1986 yılında Erzurum'a yaptırıldı. Müsabakalarını artık diğer spor dallarında olduğu gibi tribünde oturarak izleyen ciritsevreler, sporcuların elindeki ciriti rakibine vurması ya da atılan ciriti havada yakalaması gibi 'Artistik hareketleri' İspanyollar gibi 'oley' diyerek alkışlıyor. Ata sporu atlı cirit oyunu bölgede özellikle Erzurum ve Kars'ta büyük ilgi görüyor. Köyde yaşayanlar, ata binmeyi ve cirit atmayı ise çocuk yaşlarda öğreniyor.
Dadaşkent Atlı Spor Kulübü ile Haydarhan Atlı Spor Kulübü'nün kıran kırana geçen maçında ise korkunç bir kaza yaşandı. Dadaşkent Atlı Spor Kulübü'nün sporcusu Kurbani Koçak, Haydarhan Atlı Spor Kulübü'nün sahasına giderek elindeki ciriti fırlattı. Rakip takımın ciritcisi Ömer Karcıoğlu, Koçak'ı yakalamak için sahasından atıyla birlikte aniden çıkınca atları hızla çarpıştı. Yürekleri ağıza getiren kazada sporcular atların üzerinde kalmayı başardı. Maçı durduran orta hakem yaptığı anonsla sporculardan sağlık durumlarını hakkında bilgi aldı. Kısa sürede kendilerini toparlayan her iki oyuncu müsabaka devam edeceğini belirterek maç kaldığı yeden başladı.
Eşi ve 2 çocuğu ile birlikte cirit müsabakasını izleyeme gelen İsmail Yeken, Biz Adıyamanlıyız. Cirit, bizim kültürümüze biraz uzak, bu tatil fırsatını değerlerdirmek isterdik dedi.
ERZURUM Cirit müsabakasında çarpışan atlar korkuttu

Atlı Spor Kulübü, Yakutiye, Erzurum, Güncel

Kaynak: DHA

14.10.2019 06:02:02