Erzurum'da "2011 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı"

Erzurum'da "2011 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı" Vali Sebahattin Öztürk başkanlığında yapıldı.

07.07.2011 17:44 | Son Güncelleme: 07.07.2011 17:44Erzurum'da
Erzurum'da "2011 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı" Vali Sebahattin Öztürk başkanlığında yapıldı.

Vali Öztürk, İl Genel Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yılda 4 kez yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın 3'üncüsü olan Temmuz ayı toplantısının hayırlı olmasını diledi.

Haziran ayın sonu itibariyle yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının Valiliğe verdiği yatırım izleme cetvelleri doğrultusunda ilde kamu yatırımlarının yapıldığını belirten Öztürk, 2011 yılı için toplam proje sayısının 985 olduğunu söyledi.

Toplam proje tutarının 3 milyar 729 bin 564 bin lira olduğunu ifade eden Öztürk, "2011 yılı için toplam proje sayısı 985, proje tutarı ise 3 milyar, 729 milyon 564 bin liradır. Program yılı ödeneği 366 milyon 348 bin 875 liradır. Gelen ödenek, 261 milyon 161 bin 561, harcama tutarı 37 milyon 746 bin 914 liradır. Nakdi gerçekleşme ise yüzde 14 olarak gerçekleşmiştir" diye konuştu.

Yine 985 adet işin Haziran ayı itibariyle 10'unun bitirildiğini, 310 adetine devam edildiğini belirten Öztürk, 665 adet işe henüz başlanılmadığını dile getirdi.

Vali Öztürk, "İnşaat mevsiminin hızlandığı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yatırımlarımızın istenen seviyeye ulaşması için tüm imkanların seferber edileceğine ve kuruluş amirlerimizin bu konuda azami gayreti göstereceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Öztürk, konuşmasının ardından belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinden tamamlanan, devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Erzurum Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ungan, burada yaptığı konuşmada, tarihi Çifte Minareli Medresesi'nin ihalesinin yapıldığını, 8 Temmuz 2011 tarihinde de restorasyon çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Tarihi mekanların restorasyonu için mimar, bu işi yapacak müteahhit bulmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Ungan, "Bu sıkıntıdan dolayı çalışmalarımız yavaş ilerliyor. Bu konuda bir sıkıntımız var" dedi.

Vali Öztürk, bunun üzerine Çifte Minareli Medrese'yi önemsediklerini belirterek, çalışmaların biran önce bitirilmesi gerektiğini vurguladı.

-ÇAYCI YASAĞA UYDU-

Bu arada, toplantı sırasında Vali Öztürk, çağ ocağındaki görevlilerden çay getirilmesini istemesi üzerine, salona gelen görevli, Vali Öztürk'e su getirdi.

Bir süre sonra salona Vali Öztürk, yine Meclis Salonuna isteğe göre çay, su getirilmesini söyledi. Görevli, salona çay getirilmesinin yasak olduğunu bunun için de getiremediğini dile getirdi.

Vali Öztürk, "Salona hadi sen çay getir, ben bu yasağı kaldırıyorum" dedi.

Görevli, toplantının bitmesinin ardından, elinde birkaç çay dolu tepsiyle salonun giriş kapısında belirince Vali Öztürk, "Madem Toplantı Salonu'nda yasak, toplantıya katılan arkadaşlara bina salonunda çay ikram edin" talimatını verdi.

Çay ocağındaki görevliler, İl Genel Meclis Başkanı'nın Meclis Salonuna çay götürülmeyeceğine dair talimatı olduğunu, bunun için de bu yasaya uyduklarını ifade etti.

- ERZURUM

Yerel

Kaynak: AA

20.02.2020 04:53:19