Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı: Kendi İsteğimle Gittim

İnsanlık Anıtı'nın Yıkımına 'Yürütmeyi Durdurma' Kararı Veren Heyette Olan Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı Haskalaycı, "Tayinimin, Yürütmeyi Durdurma Kararı İle İlişkisi Yok."

Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı: Kendi İsteğimle Gittim
23.03.2011 18:22 | Son Güncelleme: 23.03.2011 18:22

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' diye nitelendirdiği Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın yıkım kararına 'yürütmeyi durdurma' kararı veren 3 kişilik heyetten biri olan Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Haskalaycı, "Babam ve kayınvalidemin hastalıkları nedeniyle memleketim Kayseri'ye atama talebinde kendim bulundum" dedi.

Kars Belediyesi 7 Mart 2011 günü İnsanlık Anıtı'nın yıkım ihalesini yaptı. Ancak İstanbul'da yaşayan Heykeltıraş Mehmet Aksoy'un avukatları Turgut Kazan, Aslı Kazan ve Serdar Laçin aynı gün Erzurum 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Bu dava sonucunda İnsanlık Anıtı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildi. Aksoy'un avukatları, "Geri dönüşümü olmayan bir zararın doğmaması için Erzurum Birinci İdare Mahkemesi yıkım kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Anıt, dava sonuçlanıncaya kadar yıkılamayacak" demişlerdi. Bunun üzerine Kars Belediye Başkanlığı Birinci İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucunda Bölge İdare Mahkemesi 16 Mart 2011 günü İnsanlık Anıtı ile ilgili alınan yürütmenin durdurulmasını isteminin reddine karar verdi.

'Ucube' anıt ile ilgili olarak yıkıma vize çıkması nedeniyle Heykeltraş Mehmet Aksoy'un avukatı Turgut Kazan, yürütmeyi durdurma kararı veren Erzurum 1'nci İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Haskalaycı'nın, Kayseri'ye üye hakim olarak gönderildiğini, yürütmeyi durdurma karanını kaldıran kurul üyesinin ise Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı'na atandığını ileri sürdü.

HAKİM, DHA'YA KONUŞTU

Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Haskalaycı, makamında açıklamalarda bulundu. Kayseri'ye yapılan atamanın kendi isteği doğrultusunda olduğunu bildiren Başkan Haskalaycı şunları söyledi:

"Bazı gazetelerde ve internet sitelerinde, kamuoyunda 'heykel davası' olarak bilinen İnsanlık Anıtı ile ilgili vermiş olduğumuz yürütmenin durdurulması kararından dolayı Kayseri'ye sürgün olarak, tenzili rütbe ile gönderildiğim haberine yer verilmiştir. Oysa bu atama tamamen tendi isteğimle gerçekleşmiştir. Babamın ve kayınvalidemin hastalıkları nedeniyle memleketim olan Kayseri'ye atama talebinde bulunmam üzerine tayin gerçekleşmiştir. Ayrıca tenzili rütbeye uğradığım haberleri de gerçek dışıdır. Kayseri İdare Mahkemesi üyeliğine değil, Kayseri Bölge İdare Mahkemesi üyeliği görevine atandım. Bu görev mahkeme başkanlığı ile eş değer bir görevdir. Bu konuda kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Şahsım üzerinden yapılan spekülasyonlara son verilmesini istiyorum."

HSYK'nın internet sitesinde yaptığı duyuruda atama taleplerinin 7 ile 11 Mart tarihleri arasında yapılması gerektiğini hatırlatan Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Haskalaycı, bunun büyük bir tesadüf olduğunu ifade ederek, "Ben ve iki üye ortak kararla İnsanlık Anıtı'nın yıkımına 7 Mart günü yürütmeyi durdurma kararı verdik. Aynı gün içerisinde atama talebinde bulundum. Yani bu tamamen tesadüf" dedi.

HSYK'nın tayini 17 Mart'ta gerçekleştirdiğini anlatan Haskalaycı, "Tayinimin, yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili yakından ve uzaktan ilişkisi yok. İsterdim ki Turgut Kazan, böyle bir açıklama yapmadan önce HSYK veya benimle görüşseydi" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haberler››Güncel››Erzurum İdare Mahkemesi Başkanı: Kendi İsteğimle Gittim - Haberler