"Es-Sadık" Temalı Kandil Programı Coşkuyla Kutlandı

Hz.Muhammed'in dünyaya teşriflerini ifade eden Mevlid Kandili, "Es-Sadık" temalı kandil programı ile kutlandı.

03.02.2012 22:33 | Son Güncelleme: 03.02.2012 22:33

Hz. Muhammed'in dünyaya teşriflerini ifade eden Mevlid Kandili, "Es-Sadık" temalı kandil programı ile kutlandı. Programda, "7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat" kampanyasına yoğun ilgi ve katılım olduğu gözlenirken, okunan Salavatların sayısının 20 milyarı aştığı öğrenildi.

Son yıllarda düzenlediği özgün Mevlid Kandili programlarıyla dikkat çeken İnsan ve Çevre Derneği (BİNDER), "El-Emin (sas)", "El-Muallim (sas)" ve "El-Beşir (sas)" kandil özel programlarından sonra bu yıl da Taksim Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde Hz. Muhammed'in "Es-Sadık (sas)" vasfını anlatan bir program düzenledi.

Programda, insanlığın başlangıcından bugüne kadar tüm insanlarda bulunması gereken sıdk ve sadakat özelliğine değinilerek örnekler verildi. Tüm insanlar için rol model olan son nebi Hz. Muhammed'in ve ona tabi olan ashabının hayatları boyunca gösterdikleri sadakat örneklerine vurgu yapıldı.

Es-Sadık (sas) programıyla hedeflenen, Kur'an'da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmak. Buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmak.

Sunuculuğunu Cemalettin Tül'ün yaptığı programda, Kur'an-ı Kerim ve meal ziyafeti, Mevlid ve salat-ü selam ile program öncesinde BİNDER tarafından başlatılan "7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat" kampanyasının dua bölümleri yer aldı. Doç. Dr. Ekrem Demirli'nin hitabeti ve Es-Sadık (sas) belgeselinin yer aldığı programda, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yönetiminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu ve Yard. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli'nin katılacağı konserle Peygamber aşığı

misafirler, yine çok özgün ve özel bir kandil gecesini idrak etti.

7 MİLYAR HEDEFLENDİ, 20 MİLYARI AŞTI

BİNDER, Mevlid Kandili özel programına bu yıl geçen yıllardan farklı olarak manevi bir hazırlık olması, Hz. Muhammed'in kesintisiz iletişim vasıtası olan "Salavat-ı Şerife"lerin program gününe kadar okunup programda bağışlanması maksadıyla '7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat-ı Şerife" adlı bir kampanya düzenledi.

Hz. Muhammed'in, sadece bir kavme değil 'son peygamber' olarak bütün insanlara gönderildi. Bugün dünya nüfusunun yaklaşık 2 milyarı "ümmet-i icabet/ daveti kabul eden ümmet", 5 milyarı ise, "ümmet-i davet/imana davet edilen ümmet"tir. Bu nedenle kampanyanın adı "7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat-ı Şerife" olup Hz. Muhammed'in davetini kabul edenlerin yanı sıra "hidayet cezp edecek gönül samimiyetine ulaşmaları temennisiyle" dünyadaki tüm insanlar için de Salavat-ı şerifeler okunması hedeflendi.

Dünyanın birçok ülkesinden katılımların olduğu "7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat" kampanyasında Salavatların sayısı 20 milyarı aştığı belirtildi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Haberler››Güncel››'Es-Sadık' Temalı Kandil Programı Coşkuyla Kutlandı - Haberler