Eski Bakan Günay Batman'da

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında başkanlık sistemi konusunda görüş ayrılığının olduğunu belirterek, “Dışarıdaki benzer telaffuza rağmen içeride bir görüş ayrılığı var” dedi.

07.05.2016 16:32Eski Bakan Günay Batman'da
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında başkanlık sistemi konusunda görüş ayrılığının olduğunu belirterek, "Dışarıdaki benzer telaffuza rağmen içeride bir görüş ayrılığı var" dedi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Batman Kent Konseyi'nce düzenlenen "Hasankeyf ve Dicle Vadisi Sempozyumu"na katıldı. Günay, sempozyum çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çatışmaların bölgeye ciddi zararlar verdiğini anlatan Günay, "Benim hayalim Hatay'dan başlayıp İshak Paşa Sarayı'na kadar çıkan bütün bu güzergahı İspanya'nın güneyi gibi, dünyanın bildiği bir kültür turizmi barış yolu güzergahı haline getirmekti. Ama bölgedeki çatışmalar, gerginlikler, hendekler, silahlar, bombalar ve patlamalar bu hayalimizi köreltti. Şu tarihten sonra burada hangi yeni merkezleri açsak, hangi yeni müzeleri açsak, hangi yeni adımları atsak da bu yarayı kolay sarmamız mümkün görünmüyor. Bizim tekrar bölgede kardeşlik ve diyalog ortamı kurmamız, kucaklaşmamız gerekiyor" dedi.

AK Parti'de olağanüstü kongre kararı alınmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Günay, şunları kaydetti:

"Sayın Davutoğlu, AK Parti tarihinde hangi nedenle olursa olsun en yüksek sonuçları almış. Sanıyorum sayın Cumhurbaşkanıyla özelikle başkanlık sistemi konusunda bir görüş ayrılığı var. Dışarıdaki benzer telaffuza rağmen içeride bir görüş ayrılığı var. ve sayın Cumhurbaşkanı şu anda milli iradeyi AK Parti'nin temsil ettiğine inanıyor. Sayın Başbakan da bu sürece teslim oldu. Allah sonumuz hayır etsin." - BATMAN

Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Ertuğrul Günay, Batman, Politika

Kaynak: İHA

22.10.2019 12:00:28