Eski Kasabanın Yeni Şerifi

Ayaş'a Bağlı Bir Kasabayken Yeni Yerel Yönetimler Yasasının Ardından İki Mahalleye Bölünen Çanıllı'nın Uluyol Mahallesi Muhtarı Durhadi Saraç, Kovboy Kıyafeti, Atı ve Silahıyla Vatandaşların İlgisini Çekiyor.

Eski Kasabanın Yeni Şerifi
19.10.2009 01:43 | Son Güncelleme: 19.10.2009 01:43

Ayaş’a bağlı bir kasabayken yeni yerel yönetimler yasasının ardından iki mahalleye bölünen Çanıllı’nın Uluyol Mahallesi muhtarı Durhadi Saraç, kovboy kıyafeti, atı ve silahıyla vatandaşların ilgisini çekiyor.

Muhtar Saraç, yaklaşık 10 yıldır günlük hayatında kovboy kıyafeti giydiğini, silah taşıdığını ve ata bindiğini belirterek, kovboyluk merakının 1970’li yıllarda TRT’de izlediği ‘’İyi Kötü ve Çirkin’’ sinema filmiyle başladığını söyledi.

İlk kovboy kıyafetini Meksika’nın Ankara Büyükelçiliğinde çalışan bir Meksikalının kendisine armağan ettiğini aktaran Saraç, şöyle konuştu:

‘’Yöremizi ziyaret eden büyükelçilik çalışanı Meksikalı benim bakkalıma da uğradı. Orada tanıştık ve çok güzel bir dostluk geliştirdik. Benim kovboyluğa meraklı olduğumu öğrenince bir süre sonra bana ülkesinden kovboy şapkası ve çizmesi getirdi. O günden sonra içimde sürekli taşıdığım kovboyluğu giyimime de yansıttım. Kovboy kıyafetlerini giymeye başlayınca çevremdekiler ilk başlarda garipsedi ama zamanla alıştılar.’’

Atıyla devriye geziyor

Asıl mesleğinin bakkallık olduğunu ama beldenin mahalleye dönüşmesinin ardından vatandaşların yoğun isteğiyle muhtarlığa adaylığını koyduğunu belirten Saraç, ‘’benim aklımda muhtar olmak yoktu ama birçok kişi muhtarlığa aday olmamı çok istedi. Ben de onları kırmadım ve 29 Mart seçimlerinde adaylığımı açıkladım. Benim dışımda üç aday daha vardı. Açık bir farkla vatandaşlar beni seçti. Bu görevi geride kalan altı ayda layıkıyla yaptığımı düşünüyorum. Çünkü ben sadece mahallemin hizmet almasından sorumlu değilim, huzurundan ve güvenliğinden de sorumluyum. Atımla sokak aralarında devriye atarım. Huzurun devamı konusunda mahallelinin de sağduyusuyla şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık’’ diye konuştu.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Eski Kasabanın Yeni Şerifi - Haberler