Festival Coşkusunda Binlerce Binlerce Yürek

Festivali Kortejinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde binlerce vatandaşın katılımıyla coşkulu bir geçiş töreni yapıldı.

12.09.2014 15:29Festival Coşkusunda Binlerce Binlerce Yürek

Festival Kortejine binlerce vatandaş katıldı.

Festival korteji sırasında, Küçükdeniz Limanı'nda yelken ve sörf gösterileri gerçekleştirilirken, Türk Hava Kurumu da paramotor gösterisi yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'na dek süren kortej geçişine; misafir halk oyunları ekipleri, Polonya, Sırbistan, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Foça Kent Konseyi Meclisleri, Foça Belediyesi'nin gitar, dans, jimnastik, tiyatro, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği kursu kursiyerleri ile öğretmenleri, Foça Belediyespor Kulübü'nün futbol-basketbol altyapı oyuncuları ve antrenörleri katıldı. Kortejin en dikkat çeken bölümü kuşkusuz her festivalde olduğu gibi, Foça'nın tarihi ve doğal özelliklerini betimleyen maketler oldu.

Eski Belediye Meclis Üyemiz-Ressam Gülay Sarı ve Resim Eğitmeni-Ressam Ayşe İnceoğlu tarafından yapımı gerçekleştirilen; Foça Kalesi, Antik Kybele Gemisi, Yel Değirmeni, Taş Ev ve Siren Kayalıkları maketleri ile bu objelerin anlamını tamamlayan mizansen ve kostümler içerisindeki Foçalı Gençler çok beğenildi.

Kortej yürüyüşü ve festival açılış törenine; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Askeri Erkan Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ, Daire Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, eski belediye başkanları, Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve binlerce vatandaş katıldı.


Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; festival açılışı konuşmasında; "Foça'mız, deniziyle, havasıyla, rüzgarıyla ve sevgilerimizle gün be gün daha da ileriye koşmakta. Bir deniz ve turizm kenti olmanın farklılıklarını hep birlikte yaşıyoruz. Foça'da yaşamanın ayrıcalığını hepimizin yüreğinde hissettiğini biliyorum. Evet, Foça'da yaşamak bir şans, bir ayrıcalıktır. Yakaladığımız şansın değerini hep birlikte vermeliyiz. Biz bir bütünüz, sizlerin de desteğiyle daha gülen bir Foça yaşayabiliriz. Kültürü ve sanatı ile tüm ilçelerimiz içinde fark edilir bir değer kazandık. Değerlerimizin kıymeti önemli, sonuna kadar bu değerleri korumak ana görevimiz. Tercih edilen sahillerimiz turizm için son derece önem taşımaktadır. Foça Surlarımız UNESCO Tarihi Geçici Miras Listesi'nde yer almış bulunuyor. Bu yıl böylesine mühim bir onurun sorumluluğu üzerimizde. Hedefimiz UNESCO Tarihi Miras Listesi'nde yer almak. Tarihe sahip çıkmayan uluslar asla geleceğine de sahip çıkamaz." dedi.

Güzellikleri festivalle her yıl taçlandırdıklarını ve Foça gönüllülerine yaşattıklarını söyleyen Başkan Demirağ, "Bu yıl da söyleşilerle, gösterilerle, konserlerle, halk danslarıyla, yazarlarımızla, şairlerimizle, sanatçılarımızla zenginleşen festivalimizi dostlukla yaşayacağız. Ayrıca yerel kültürel değerlerimizi aktaracağız. Balıkçılıkla ilgili yarışmalar, denizimizin coşkusu olacak. Ama sadece balıkçılıkla ilgili değil yarışmalarımız. Bunun yanında deniz kenti olmanın tatlı rüzgarını yaşayacağız. Yelken yarışları, sörf yarışlarıyla serinleyeceğiz. Dört gün boyunca sanata, kültüre ve dostluğa yelken açacağız. Sizler yelkenimizin rüzgarısınız. Üreten insanlar, yurt dışından gelen konuklarımız, Slow Food'umuzun özel etkinlikleri bizlerle mutluluğumuzu paylaşacaklar. Bahçe, sokak ve yemek yarışmalarından ayrı bir tat alacağız. Cıvıl cıvıl çocuklarımız, sevgili engelli kardeşlerimiz de bizlerle festival coşkusunda olacaklar.

Foça'nın değerli aydınları çalışmalara ışık tutacaklar. İlçemizin her noktasında festivalimizin rengi, sevinci ışıl ışıl yansıyacak. Sizlerden aldığımız ivme ışığımızdır, ana direğimizdir." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından halk dansları toplulukları oyunlarını sergiledi.

Daha sonra sahneye Şair Namık Kuyumcu Düş Gezginleri gurubu ile çıktı. Şair Namık Kuyumcu şiirlerini seslendirirken, Düş Gezginleri'de Foçalılara unutulmaz anlar yaşattı.

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali, 14 Eylül Pazar gününe dek devam edecek.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Kurumu, Gökhan Demirağ, Polonya, Güncel

Kaynak: Bültenler

18.10.2019 11:17:41