Haber, Son Dakika, Haberler

Filistinli Tutsak Milletvekilleri İçin Kampanya

Cumhuriyet Meydanı'nda Irak İşgalinin 4. Yılında Akan Kanın Durması ve Filistinli Tutsak Milletvekillerinin Özgürlüklerinin Geri Verilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı.

20.03.2007 15:51 | Son Güncelleme: 20.03.2007 15:51
Filistinli Tutsak Milletvekilleri İçin Kampanya
Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri ve Mazlumder Kayseri Şubesi, Cumhuriyet Meydanı'nda Irak işgalinin 4. yılında akan kanın durması ve Filistinli tutsak milletvekillerinin özgürlüklerinin geri verilmesi için imza kampanyası başlattı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup Mazlumder üyesi, imza kampanyasından önce vatandaşlardan siren eşliğinde 30 saniye gözlerini kapatarak kendilerini Irak halkının yanında hissetmelerini istedi.

Daha sonra Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına bir konuşma yapan Ergün Sezer, "Bugün İslam coğrafyasının eski hilafet merkezlerinden, geçmişte oluşan İslam medeniyetinin beşiği, çağın petrol zengini komşumuz Irak'ın ABD ve müttefiklerince yalan, dolan istihbarat bilgileri ile ve haksızca işgalinin 4. yıldönümü. Katil ABD'nin başlattığı ve 2 milyondan fazla Vietnamlı'nın ölümüne neden olan Vietnam Savaşı'nı başlatan istihbaratın gerçek olmadığı ortaya çıktığı gibi Irak'ta da kitle imha silahlarının olduğu istihbaratının aslının olmadığını gördük. Amerika bunu hep yapıyor. Dünyanın tek egemeni olduğunu ilan eden ABD, hem 11 Eylül saldırısı sonrası kaybettiği prestijini yeniden kazanmak, hem de başta Irak olmak üzere Orta Doğu ve Orta Asya petrolleri ile dünya enerji kaynaklarını denetimi altına almak için, kendi vatandaşları da dahil, neredeyse dünyadaki tüm insanların karşı çıkmasına rağmen, saldırı ve savaşta, kan ve gözyaşı akıtmakta ısrar etmektedir. Amerika'nın vaat ettiği 'özgürlük ve demokrasinin' yerine bugün Irak'ta kanlı bir iç savaş yaşanmaktadır. Bunun tek sorumlusu ABD, İngiltere ve İsrail'dir. Döktüğünüz kanların, aldığınız canların, yıktığınız yuvaların her biri için tüm dünyadan derhal özür dileyin ve kanlı ellerinizi başta Irak olmak üzere tüm İslam coğrafyasından çekin" dedi.

Mazlumder Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş ise Filistin halkının meşru temsilcisi olan 40'ın üzerinde milletvekilinin, işgalci İsrail Hükümeti'nce hiçbir hukuki dayanağı olmayan keyfi gerekçelerle İsrail zindanlarında tutuklu bulundurulduğunu belirterek, "Son bir hafta içinde bu milletvekillerinin çocukları ve eşleri ülkemize gelip, önce çeşitli sivil toplum kuruluşlarını daha sonra TBMM ve Meclis Başkanı'nı ziyaret ederek, tutuklu milletvekillerinin hürriyetlerine kavuşmaları için yardım talebinde bulundu. Bizler Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları ve Mazlumder olarak, 60 yılı aşan bir zamandan beri, işgal ettiği Filistin topraklarında insanlara her türlü zulüm eylemlerine devam eden işgalci İsrail'in, bu acımasızlığına ve hukuk tanımazlığına dur demek istiyoruz. 16 Mart 1920'de İstanbul'u işgal eden İngilizlerin bizim milletvekillerimize yaptığı gibi Filistinli milletvekillerini hapse atmasına hayır demek ve masum Filistinli milletvekillerinin yanında olduğumuzu bildirmek, serbest bırakılmalarına destek olmak amacıyla bir hafta sürecek imza kampanyamızı başlatıyoruz ve tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

(SE-GS-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Filistinli Tutsak Milletvekilleri İçin Kampanya - Haberler