Kasım Ayı Enflasyonu Düştü / Adnan Çekçen

Adnan Çekçen

Kasım Ayı Enflasyonu Düştü

Yurtiçinde açıklanan Kasım ayı enflasyon verisi %0.52 artış kaydetse de, yıllık bazda manşet enflasyonun %7.00 ve daha önemlisi çekirdek enflasyonun (I endeksi) %6.99'a gerilediğini görüyoruz. Aylık bazda ise %0.84'lük bir çekirdek enflasyon artışı göze çarpıyor.

Geçtiğimiz ay bu rakam %1.61 seviyelerindeydi. Aylık bazda en fazla düşüş kaydeden grup %0.58 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde gerçekleşmiş. Gıdadaki düşüş manşet enflasyonu da %7.00'e çekti gibi görünüyor. Fakat kurun etkisinden kaynaklı muhtemelen 2017 yılının ilk döneminde yüksek bir enflasyon ile karşı karşıya kalabiliriz.Elbette kur bu seviyelerde kalıcı olursa bu etkiden söz edebiliriz.

TCMB politikaları açısından düşük enflasyon elbette olumlu bir veri olarak karşılanabilir. Özellikle çekirdek enflasyondaki yumuşama faiz politikası açısından da önemli. Fakat kurun 3.50 üzerinde kalıcı olması ve bunun birikimli etkisinden kaynaklı TCMB sıkı duruşunu koruyabilir. Yani kasım ayı enflasyon olumlu fakat yüksek kurdan kaynaklı faiz politikasında sıkı duruş devam edebilir. 

Bist Endekleri, haberler, kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Markası Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli resmş gazete'de yayınlanan teliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı ; "Burada Yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihleriniz uygun olmayabilir. Bu nedenle isadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."