Aydın Eroğlu
Aydın Eroğlu
Stratejist / Borsa Analizci
30 Oca 2015 Cuma
Kur Riski BIST'e Satış Getirir Mi?

FED Sabır Dedi!
          Dün toplantı sonuçları açıklanan ABD merkez bankası FED kararlarından yine faiz artışı için sabır gösterecekleri kararı çıktı. Güçlü büyüme ve istihdam artışına dikkat çeken FED, ekstra etkenlerle geçici olarak düşen enflasyonun bir süre sonra yeniden önemli gördükleri yüzde 2 düzeyine çıkmasını beklediklerini ifade ettiler. Ayrıca sadece ABD şartlarını değil, uluslar arası gelişmeleri de takip edeceklerinin altını çizdiler. Bunun tercümesi, son dönem yorumlarımda izah etmeye çalıştığım içeriği taşıyor. Yani ekstra düşen petrol ABD'nin enflasyonunu da yüzde 2 'nin altına doğru düşürüyor. Faiz artışı yapmaları için ABD enflasyonunun yüzde 2'ye ve üstüne yükselmesi lazım. Aynı zamanda uluslar arası piyasalarda (bence ECB'den bahsediliyor) uygulamaya alınan kararlara (ECB'nin yeni parasal genişlemesi) zaman tanımayı düşündüklerini anlıyorum. Bu nedenle FED faiz artışının en erken 2015 yılı ortasından önce olmamasını ve olası faiz artışı başladığında da artış oranının düşük ve artış periyotlarının da daha uzun süreye yayılmasını bekliyorum. Bu durum Türkiye ve BIST için olumludur. Türkiye'den para çıkışı risklerini azaltıcı bir gelişmedir 

           Dış Borsalarda Düşüş Riskleri Var!

           ABD borsalarında kar realizasyonları yaşanıyor. Teknik manada kritik olan 17.039 seviyesine çok yakınız. Bu seviye aşağı kırılırsa kar satışları hızlanır. Ama bu seviye aynı zamanda da önemli bir destek olmuş durumda. Yaklaşık dört kez bu seviyelere inip, yeniden destek bularak yükseliş yaşanmış. Aynı durum tekrarlanabilir. Ama dediğim gibi aşağı kırılırsa, o zaman 16.300'lü seviyelere doğru bir düşüş yaşanabilir. Ben bu olur mu sorusuna yorum yapmıyorum. 17.039 desteği kırılırsa olur diyorum.

          Avrupa Borsalarında da Kar Realizasyonları Yaşanabilir!

          ECB'nin yeni parasal genişleme kararı AB borsalarını ve özellikle Almanya Dax endeksini ekstra pozitif etkilemiş gözüküyor. Nedeni, Almanya'nın AB'nin en sağlam ekonomili ülkesi olması nedeniyle, ECB'nin yeni parasal paketi ile piyasaya geleceği var sayılan para nedeniyle, sermaye alternatif bulamadığı için yine hisse senetlerine yöneliyor. İlk hedef de Dax hisseleri oluyor. Kriz zamanında paranın sadece güvenli diye İsviçre'ye gitmesi gibi bir durum yani. Ben Dax'ın yükselişini gerçekçi değil, spekülatif buluyorum. Kar realizasyonu oraya da yansıyabilir. Ama para bolluğu nedeniyle yükselmeye devam ederse, bunun riskli bir balon yaratmasından çekinirim.

          Yunanistan Riski Avrupa'da Dalgalanma Yaratabilir!

          Yeni başbakan Aleksiz Çipras uygulamalarına başladı. Özelleştirmeler durduruldu. Dış borçlar yeniden gözden geçirilecek. Yunanistan borsasında sert düşüş yaşanıyor. Özellikle banka hisselerindeki düşüşler daha da yüksek. Sebebini öncesinde yazdık, Yeni iktidar ile AB yönetimi pazarlığa oturacak. Herkes öncesinde kendi elini sağlamlaştırarak masaya gelmeye çalışacaktır. Çipras yabancılara satılmış olan kamu mallarının yeniden kamulaştırılması korkusunu kullanabilir. Bu ortamda borçlarımı hiç ödemem diyebilir. AB de, uzlaşmazsan yeni para yok. Bankaların batar, ekonomin çöker tehditini kullanacaktır. Bu ortamda Yunanistan'ın not indirimleriyle karşılaşacağını beklemek çok doğal olur. 

           Yunanistan seçimi öncesinde yazdım, Ben Yunanistan'ın ödemiyorum, uzlaşmıyorum, Euro'dan çıkıyorum demesini beklemiyorum. Son ana kadar dirense de borç tutarı, faiz oranı ve ödeme süresinde tavizler alarak uzlaşmaya gidecektir beklentisindeyim. Ancak olur da, uzlaşmazlarsa, bu takdirde yeni yardım alamayacakları için tüm finans sistemleri tıkanır. Bankalardan nakit çıkışları panik haline dönüşür ve bankaları batma krizi ile karşı karşıya kalır. Yeniden Drahmi'ye dönmeye kalkarsa, para basarak iç ödemelerindeki sorunu aşar ama aşırı devalüe (değer kaybı) olacak olan Drahmi'nin hiç bir itibarı kalmaz. Yunan halkı çok kısa sürede inanılmaz fakirleşir. Böyle bir krizin arkası yeni bir erken seçim olur. Başbakan Tsipras'ın (Çipras) bunu göze alacağını düşünmüyorum. O nedenle pazarlığı sonuna kadar zorlayacak ve sonunda tamam diyecektir. 

          AB'de uzlaşmayı isteyecektir. Yoksa ödemiyorum, anlaşmıyorum diyecek Yunanistan, kendisine borç vermiş özellikle Alman bankacılık sisteminde ciddi yaralar açar. Bu sorunun derinleşmesi halinde ECB AB bankacılık sitemini destekler ama, bu süreç esnasında önemli dalgalanmalar yaşanır. İşte bu risk nedeniyle AB borsalarında bir kar realizasyonu yaşanmasını bekliyorum. ECB'nin parasal paketi nedeniyle esen olumlu havanın, Yunanistan nedeniyle biraz soğuması çok doğal olur.

          Peki BIST Pozitif Ayrışır Mı?

          FED riski azalmış durumda. Ama AB-Yunanistan gerilimi nedeniyle dış borsalar kaynaklı düşüşler BIST'de de görülebilir. Fakat bizim için gündem şu an başka! Bizim gündemimiz TCMB faiz indirir mi sorusu.

          Bu konudaki görüşümü öncesinden biliyorsunuz. Petrol fiyatlarının düşüşü, FED'in faiz artışı sürecinde esneme beklentim, ECB'nin yeni parasal paketi, düşecek olan cari açığımız ve enflasyonumuz nedeniyle kesinlikle faizlerimizin düşürülmesi gerektiğine inanıyorum. Toplamda en az 200 baz puanlık bir indirim bekliyordum. Hem de bu indirimi iki aylık bir süre içinde olmalı diye düşünüyordum. TCMB ilk indirimi sadece 50 baz puan yaptı. Ama bakın hemen arkasından yaptığı faiz toplantısında, yeni faiz indirimi beklentilerini alevlendirmiş oldu. Peki arada ne değişti? Hiç bir şey. TCMB piyasayı doğru okuyamıyor bu bir kez daha ortaya çıktı. Ama bu davranış değişikliği maalesef piyasaların güvenini sarsıyor.

         Kur Riski BIST'i Düşürür Mü?

         TCMB ilk indirimi 100 baz puan yaparak devamının geleceğini ilan etseydi, bu daha az kur etkisi yaratırdı. Ama önce 50 baz puan indirim yapıp, birkaç gün sonra, PPK'yı 4 Şubat'ta olağanüstü toplantıya çağırabiliriz deyince, piyasada TCMB aslında faiz indirimini doğru bulmuyor ama siyasi baskı nedeniyle yapmak zorunda kaldı diye bir görüş oluşmasına neden oldu. İşte bu nedenle de olası faiz indirim oranına göre kurlar yukarı tepki veriyor.

         Beklentim oranında bir faiz indirimi yapılmasını düşen kurları dengelemesi için de gerekli gördüğümü biliyorsunuz. Hızlı düşen Euro nedeniyle ihracat rekabetinde sorun yaşardık. Bu nedenle faizler düşmeli ve kurların yükselmesi sağlanmalı ya da en azından düşmesi engellenmeli düşüncesindeyim. Mevcut şartlar nedeniyle asıl kur tepkisi doğal olarak Dolar'da daha çok görülüyor. Teknik olarak yeniden 2,42 ve üzeri görülebilir. TCMB'nın faiz indirim oranı 100 baz puan civarında olursa Dolar kuru için 2,52 civarlarını görebiliriz. Bu riske önceki aylarda da(08/12/2014 tarihli(http://borsaanalizci.com/strateji/goster/borsalar-icin-uyariyorum-89) dikkat çektiğim için, ben bu gelişme yaşanırsa normal karşılarım. Ama hemen söyleyeyim, eğer kurlar böyle bir tepki yaşarsa, bu yükseliş kalıcı olmaz ve sonrasında kurlar yenidien gevşer. Ama kur artışları bu şekilde bir spekülatif ortama denk geldiği için, bu durum ilk anda BIST'de kar satışlarına neden olacaktır. Bu kar satışları da bize bir süredir beklediğimiz düzeltme fırsatını kısmen de olsa yaşatabilir. BIST'in sıralı olarak 89.464 - 88.738 ve 87.000 destekleri mevcut. Ben olabilecek düzeltmenin en fazla 87.000 ile sınırlı kalacağı görüşündeyim. Hatta o seviye bile görülmeyebilir. Çünkü olası faiz indirimi etkisi nedeniyle kur baskısı yaşanıyor ama dikkat ederseniz faizlerde bir yükseliş baskısı yok. Yani faizler yaşanan durumu riskli görmüyor. Faiz düşük. Demek ki, sadece kur riski bu düzeltmeyi yaşatacak. O nedenle de geçici ve sınırlı olacaktır.

         Bu düşüncemin dayanağı TCMB'nın 4 Şubat için PPK'yı olağan üstü toplayacağı ve yeni bir faiz indirimi yapacağı beklentimdir. Faiz indirimi bankaların karlarını olumlu etkileyeceği için bu beklenti ile bankaların fazla düşmeyeceğini ve kısmi bir düzeltme sonrasında yeniden alımların gelmesini bekliyorum. Bankalar fazla düşmez ve yeniden alımlarla yükselirse BIST de bu duruma uyacaktır. Ben BIST'in olası kısmi bir düzeltme sonrasında dış borsalardan pozitif ayrışma göstermesini bekliyorum. Ama TCMB faiz indirimi yapmazsa o zaman düzeltme daha fazla olur.

         Neyse şu an kurların yarattığı baskı ile güne düşerek başlayalım bakalım ne kadar sürecek, ne kadar haklı çıkacağız, ya da yanılacak mıyız görelim.

Yazarın Diğer Yazıları
10 Haz 2015 Çarşamba
08 Haz 2015 Pazartesi
27 May 2015 Çarşamba
25 May 2015 Pazartesi
23 May 2015 Cumartesi
05 May 2015 Salı
27 Nis 2015 Pazartesi
16 Nis 2015 Perşembe
15 Nis 2015 Çarşamba
14 Oca 2015 Çarşamba
24 Ara 2014 Çarşamba
09 Ara 2014 Salı
05 Kas 2014 Çarşamba
03 Kas 2014 Pazartesi
15 Eki 2014 Çarşamba
01 Eyl 2014 Pazartesi
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 105.952 0,95 11:19
BIST50 99.018 1,07 11:19
BIST30 123.199 1,28 11:19
Dolar 6,7925 0,29 11:41
Euro 7,4701 0,19 11:41
İngiliz Sterlini 8,3201 0,23 11:41
Gram Altın 375,7 0,95 11:34
Çeyrek Altın 601 0,95 11:34
Yarım Altın 1203 0,95 11:34
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş