Aydın Eroğlu
Aydın Eroğlu
Stratejist / Borsa Analizci
14 Oca 2015 Çarşamba
Neden Pozitif Ayrışıyoruz?

Yaz aylarından bu güne brent petrol fiyatlarında yaklaşık % 58 düşüş yaşanmasına rağmen, pompa fiyatlarında yaşanan düşüş ise sadece % 20 civarlarında kalmış durumda. Bu ne demek? Dışarıdan alınan petrol ve türevleri için ödenen fatura düşmesine rağmen, devletin tüketicilere yansıttığı faturayı düşürmemesi demek. Aradaki farkın hazinenin ve bütçenin kaynaklarına girmesi demek. Bu durum tüketiciler için çok hoş bir durum değildir. Ama seçime giden bir iktidar için bulunmaz bir fırsattır. Hem gider tasarrufu yapma, hem de seçimlere yönelik harcamalar yapsa da, ekonomiye ekstra yük yaratmadan bunu gerçekleştirme imkanı bulması demektir. 

        CARİ AÇIK DA DÜŞÜYOR!

Cari açık rakamlarını yıllık bazda kıyasladığımızda, geçen yıla göre 20 Milyar Dolar'lık bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Petrol fiyatları düşük kalmayı sürdürdüğü, hükümet aynı düşüşü tüketiciye yansıtmadığı süre boyunca, ciddi bir açık kapatma kaynağı bulmuş olacaktır. Petrol fiyatlarının bu şekilde düşüyor olması, petrol üretmeyen tüm dünya ekonomileri için düşük enflasyon etkisi yaratacaktır. Bu durumda İngiltere ve FED gibi faiz artışı yapması beklenen merkezlerin faiz artışı oranları bir süreliğine düşük kalabilir.   

         TL'NİN DAYANILMAZ CAZİBESİ!     

          Hızla düşen petrol faturası ve bu nedenle cari açıkta yaşanan hızlı iyileşme TCMB'nın faiz indirim imkanını artırıyor. Petrol 110 $ iken FED faiz artışı yapsaydı, artacak kurlar nedeniyle petrol faturamız ulaştığımızın en yüksek seviyenin de üstüne çıkmasına neden olacaktı. Bu risk nedeniyle o tarihlerde TCMB'nın faiz indirimine gidemeyeceğini söylüyorduk. Oysa şu an durum aynı değil. FED faiz artışı yapsa, aynı anda TCMB da faiz indirimi yapsa, kurlar düşmüş olduğu seviyelere göre bir artış yaşar. Ama yine de % 58 düşmüş olan petrol fiyatları nedeniyle toplam enerji ithalatımız ve dolayısı ile cari açığımız düşmeye devam eder.   

          Ben yakalanan bu fırsatı çok önemli buluyorum. TCMB bu ortamı faiz indirimi yapmak için kullanmalıdır. Düşük faiz ve gerçek ya da gerçekçi kuru savunan biri olarak, dünyanın şu anki konjonktürü nedeniyle TCMB faiz konusunda daha fazla direnmemesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta yapılabilecek faiz indiriminin beş ay öncesine göre çok daha yüksek olabileceği görüşündeyim. Öncesinde TCMB'nın en fazla iki seferde 100 baz puan civarı bir indirim yapmasını beklerken, şu an 100 baz puanlık ilk indirimle başlayarak 200 baz puana kadar bir indirim yapabilme imkanı olduğu görüşündeyim. 

         TCMB'nın elini güçlendiren sadece düşen petrol faturamız değildir. Aynı zamanda dünya için düşük faiz sürecinin devam ediyor olması ve AB bölgesinde piyasaya yine likidite pompalanması kararlarının alınmasıdır. Gelişmiş Avrupa'da ekonomik toparlanma henüz net bir şekilde başlamamışken, piyasalara verilecek bu likiditeden Türkiye'deki özellikle alt yapı yatırımlarına fon olarak gelecek kaynaklar daha çok olacaktır. Bankalarımızın bu ortamda dış finansman bulması çok daha kolaylaşacaktır.

         Petrolün daha da düşmesi ya da, mevcut fiyatları koruması halinde, TCMB'nın faiz indirim yapmasının kaçınılmaz olacağı görüşünden ötürü, banka hisselerine olan ilginin sürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Enerji faturalarında ortaya çıkan tasarruf imkanları, şirketlerin yatırım kararlarını artıracak ve karlılıklarının da olumlu etkilenmesine neden olacaktır görüşündeyim. Bu yüzden diğer sektör hisseleri de bir önceki yıla göre daha avantajlı duruma geleceklerdir.

         YAPSAL REFORMLARIN HIZLANMASI NOT ARTIŞI GETİRİR! 

         Türkiye bu pozitif ayrışmayı şu an sadece petrol faturasının düşmesi sayesinde yaşıyor. Buna kalıcı bir iyileşme gözü ile bakamayız. Ancak, dünya enerji fiyatlarında kayaç gazı etkisi ile düşük fiyatlama döneminin uzun vadede sürmesini beklediğim için, bu süreci katma değerli üretimin ve doğrudan yatırımların artması için kullanabilir, yapısal reformlarımızı hızlandırabilirsek, hem büyüme oranımız tahminlerin üstünde artar, hem de ileri vadede not artışı getirecek bir ekonomik iyileşme yaşanması sürpriz olmaz. Artık bu fırsat da kaçmasın! verginin genele yayılması için yasal değişiklikler ve ekonominin üretim temellerine oturması için yapısal reformalar bu sefer yapılsın diyorum.
      

          BIST İÇİN RİSKLER BİTTİ Mİ?

          Tabii ki hayır. En iyi ortamlarda bile düzeltmeler her zaman yaşanabilir. Özellikle ABD borsalarında her zirve denemesi sonrası yeniden satışların geliyor olması nedeniyle, BIST'in de kar realizeleri yaşaması çok doğal olacaktır. Ancak içinde bulunduğumuz fırsatlar nedeniyle, petrol fiyatları düşük kalmayı sürdürdükçe faiz indirimi beklentileri artacak, bu beklentiyle her düzeltme sonrasında yeniden alımlar gelecektir. Bu nedenle yaşanacak kâr realizasyonlarını alım fırsatları olarak görmemiz ve düşüşlerde panik yapmamamız doğru olacaktır diye düşünüyorum. Olası teknik destek seviyelerini Destek-Direnç Tablomuzdan ve olası yeni hisse öngörülerimizi de Teknik Analiz Al/Sat Tablomuzdan takip edebilirsiniz.  

Yazarın Diğer Yazıları
10 Haz 2015 Çarşamba
08 Haz 2015 Pazartesi
27 May 2015 Çarşamba
25 May 2015 Pazartesi
23 May 2015 Cumartesi
05 May 2015 Salı
27 Nis 2015 Pazartesi
16 Nis 2015 Perşembe
15 Nis 2015 Çarşamba
24 Ara 2014 Çarşamba
09 Ara 2014 Salı
05 Kas 2014 Çarşamba
03 Kas 2014 Pazartesi
15 Eki 2014 Çarşamba
01 Eyl 2014 Pazartesi
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 105.748 0,76 11:01
BIST50 98.816 0,87 11:01
BIST30 122.865 1,01 11:01
Dolar 6,7942 0,31 11:21
Euro 7,4708 0,20 11:21
İngiliz Sterlini 8,3244 0,27 11:21
Gram Altın 375,8 0,98 11:21
Çeyrek Altın 601 0,98 11:21
Yarım Altın 1203 0,98 11:21
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş