Beste Naz Süllü
Beste Naz Süllü
Analist / İntegral Menkul Değerler
20 Mar 2015 Cuma
Fitch’ten kötü haber beklenmiyor

Fitch’in 3 Ekim 2014 tarihli not derecelendirmesinde Türkiye’nin uzun dönem yabancı ve yerli para cinsinden tahvil notlarını BBB- ve BBB olarak değerlendirirken, görünümü de ‘Durağan’da bırakmıştı. Fitch, Türkiye’nin notunu 2012’den beri yatırım yapılabilir seviyede koruyor. Bugün açıklanacak rapor ise muhtemelen ABD piyasalarının kapanışından sonra gelecektir.

Fitch’in son raporunda değindiği olumlu noktalara baktığımızda;
*Cari İşlemler Dengesindeki açığın düşmeye devam ediyor olması
*Finans dışı sektörlerin ihtiyatlı politika duruşu gereğince kredi büyümesinin yavaşlıyor olması
*Dış Borç/ GSYH oranı %31 düzeyinde bulunması ve kamu borcunun/GSYH oranın düşüyor olması şoklara karşı dayanıklılık sağlıyor.
*Yapısal reformların tasarrufları artıracağı ve daha fazla yabancı sermayeyi çekeceği raporda geçen metinler arasında yer alıyor.

Olumsuz Değerlendirilen Noktalara Bakıldığında;
*Yabancı sermaye girişleri azalsa da durmadı fakat buna rağmen yaşanan politik ve jeopoltik risklerin sermaye girişlerini olumsuz yönde etkilediğine değinilmiş.
*Enflasyon ve çekirdek göstergelerin, TCMB’nin %5 hedefinden oldukça uzağında.
*TCMB’nin genişlemeci politikalar ışığında hükümet tarafından baskı görüyor olması
*Avrupa Bölgesi ekonomisinin duraksama yaşıyor olması, Irak ve Rusya’da yaşanan jeopolitik gelişmeler nedeniyle büyümede çoğunluk paya sahip ihracat dinamizminin azalmasının, büyüme rakamlarını da yavaşlatma olasılığı
*Ülkenin büyüme dinamizmini tutan özel sektör yatırımlarının yavaşlaması
*Kısa vadeli sermaye girişlerinin düşmesi olarak sıralanıyor.
Yorum;
Son dönemde cari işlemler açığının düşüyor olmasına rağmen büyüme ve istihdam verilerindeki görünüm bozuldu. Cari açıkla düşüşle beraber büyümenin de yavaşlaması ülke ekonomisindeki dinamizmin azaldığına işaret ediyor. TL’deki değer kaybı sene başından bu yana %10’u aştı. Bu hem enflasyonist bir baskı yaratabilir hem de finans dışı kesimin son dönemde artan dış borçlanmasında, kur nedeniyle baskıyı artırabilir. Ekim ayında enflasyon ve çekirdek göstergelerin %9 üzerine yükselmesinden sonra yaşanan dezenflasyonist süreçle enflasyon oranında %7.5 seviyelerine kadar gelindi. Geçtiğimiz yıl Ocak döneminden başlayarak günümüze uzanan ihtiyatlı sıkı para politikası duruşu enflasyonda yaşanan düşüşü desteklese de son dönemde faiz indirimi konusundaki tartışmaların basına ve kamuoyuna yansıması, dezenflasyonist süreci baltaladı. Bu nedenle Fitch hem politik riskin yarattığı kırılganlıklara hem de enflasyonun Merkez Bankasının %5 hedefine uzak olduğuna atıfta bulunabilir. Ekonomi zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı görüşme sonrasında, ‘tatlıya bağladık’ söylemi Fitch’i tatmin eder mi bilinmez ama politik risklerin yarattığı kırılganlıklar raporda yer alabilir. Son olarak ise, Fitch’in en fazla üzerinde durduğu Merkez Bankası’nın kredibilitesiydi. Son yapılan PPK toplantısında koridor faizlerini sabit bırakması ve Fed’in de piyasaları rahatlatmasıyla beraber, TCMB piyasaların bir adım önüne geçti ve bu adımla beraber kredibilitesini de artırmış oldu.
GSYH performansı 3.çeyrekte %2.1’den %1.7’ye geriledi. Ancak kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya olan oranının da düşüyor olması, yabancı sermayesi akışının yavaşlamasına karşı finansal sistemin dayanıklılığını artıyor. Bankaların dış borçlanmada, dışa dönük olarak borç sürelerini uzatması da bankacılık sisteminin kalitesini korumasını sağlıyor.
Fitch’in  bugün beklenecek 3 olasılık var;
1)      Not ve görünümü koruyup, uyarılarını sıralar. Fakat dilin sertleşmesi bir sonraki rapor tarihinde stresimizi yeniden artırabilir.
2)      Yabancı ve yerli para cinsinden tahvil notlarını BBB- ve BBB olarak sabit bırakabilir fakat son dönemde ekonomik aktivite ve yabancı sermaye girişlerinin azalıyor olması sebebiyle görünümü Durağandan Negatife çevirebilir.
3)      Raporunu açıklamaz.
İntegral Menkul Değerler olarak Fitch’in bugün not ve görünümde bir değişikliğe gitmeyerek piyasaları rahatlatacağını düşünüyoruz. TCMB’nin son PPK hareketi, Ocak ayı cari açık verisinde finansman kaleminin güçlü görünmesi ve cari açığın düşüyor olması bu düşüncemizde etkili. Yurtiçi piyasalarda Fitch’e yönelik olumsuz bir fiyatlanma yaşanmadı. Bu nedenle beklentimize paralel açıklama gelirse piyasadaki olumlu hava bozulmayacaktır. Ancak oluşabilecek bir not indirimi fiyatlarda olmadığından piyasalarda sınırlı baskı yaratabilir.

Yazarın Diğer Yazıları
28 Nis 2016 Perşembe
24 Mar 2016 Perşembe
12 Ağu 2015 Çarşamba
27 Şub 2015 Cuma
26 Oca 2015 Pazartesi
25 Eki 2014 Cumartesi
18 Eyl 2014 Perşembe
16 Eyl 2014 Salı
11 Eyl 2014 Perşembe
03 Eyl 2014 Çarşamba
03 Eyl 2014 Çarşamba
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 104.954 0,00 18:10
BIST50 97.967 0,00 18:10
BIST30 121.637 0,00 18:10
Dolar 6,7845 0,19 10:07
Euro 7,4715 0,23 10:07
İngiliz Sterlini 8,3266 0,31 10:07
Gram Altın 375,0 0,76 10:07
Çeyrek Altın 600 0,76 10:07
Yarım Altın 1200 0,76 10:07
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş