Finans ›› Yazarlar ›› Cem Sümbül
Cem Sümbül
Cem Sümbül
Teknoloji Uzmanı / Haberler.com
21 May 2019 Salı
Huawei - Google ile Amerika - Çin Arasında Teknoloji Savaşları Patladı Şimdi Ne Olacak

Amerika-Çin arasındaki ticari gerginlikte yeni perde Huawei ile Google’ın başrolünde olduğu sahneyle başladı. Google emre amade bir şekilde Huawei’nin Android lisansını iptal edince teknoloji piyasaları karıştı. İşte Trump ile Çin’i karşı karşıya bırakan olaylar ve bundan böyle Huawei marka telefonları kullananlara ne olacak?

Trump yönetimindeki ABD’nin dünyanın bir diğer süper ekonomik gücü Çin ile mücadelesindeki yeni sahnede başrolde teknoloji dünyasının iki tanıdık dev ismi yer aldı. Yenilikçi ürünleriyle tüketicilerin olumlu tepkisini alan ve satış grafiğini yenilikçi ürünleri, agresif tanıtım atağı ve iPhone’a kıyasla hatırı sayılır fiyat avantajıyla yükselten Huawei sahnenin mağduru konumunda.

Zira Trump geçtiğimiz günlerde devlet güvenliğini tehlikeye attığı iddiasıyla Çinli dev Huawei’yi ve iştiraki olan 69 şirketin adının olduğu bir kara liste yayınlayarak, Amerikan şirketlerinin listedeki şirketlerle ilişkilerini kesmesini istedi. Huawei ve iştiraki şirketleri, Amerikan şirketlerinden donanım, yazılım ve teknik servis hizmeti almasının önüne geçecek kara liste kararının muhatapları oldu.

İlk kararı da Google’ın sahibi olan Alphabet aldı. Android’in sahibi olan Google’ın açıklamasıyla Huawei’yi mağdur etti. Kararın bir sonucu olarak Huawei, Google’ın Android markasını gelecekteki cihazlarda kullanamayacak ve Çinli şirketi temel açık kaynaklı Android ile sınırlayacak. Ortaya çıkan durumdan mevcut Huawei telefon sahipleri minimum düzeyde etkilenecek.

Bu kullanıcılar Google Play hizmetlerine ve uygulamalarına erişebilecekler ve güvenlik güncellemelerini alabilecekler. Ancak gelecek güncellemelerden yararlanamayacaklar. Bu ise yükselişteki Huawei'nin gelecek ürünleri için sorun anlamı taşıyor. Ne var ki bu durum ABD Başkanı Trump’ın attığı tweet’lerle değişen dolar kurumuz gibi Huawei için de yeni atılacak tweet’lerle durumu iyileştirebilir veya kötüleştirebilir.

Aslına bakarsanız perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Huawei'nin CFO’su, hanedanın varisi, Huawei’nin ultra zengin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou’nun Kanada’da Amerika’nın isteğiyle tutuklanması bundan önce ortaya çıkan son olumsuz göstergeydi. ABD, geçtiğimiz 18 ay boyunca Huawei'ye olan baskısını artırdı.

Şimdiye dek operatörlerin mobil cihazlarını almasını engelleme ve müttefikleri üzerinde Huawei'nin ağ donanımlarını yasaklaması için lobi yaptı. Ve son hamle dün her yerde Google ile konuşulmaya başlanan ABD Ticaret Departmanının Huawei ve 70 iştirakini “varlık listesine” diğer bir deyişle ticari kara listeye eklemesiyle geldi.

Bu, Huawei’nin Intel, Qualcomm ve Broadcom’dan önemli donanım bileşenleri satın alma konusunda sınırlı olacağı anlamına da geliyor ancak en hızlı hissedilecek etki Google’ın temel Android hizmetlerini ve özelliklerini kısıtlayacağına dair haberlerle geldi.

Huawei ve alt markası Honor’un hızlı çıkışını yavaşlatabilecek bu hareket, tüketicilerde belirsiz bir geleceğe sahip marka/model için para harcamadan önce iki kez düşünmelerine sebep olacak. Dahası, Huawei muhtemelen gelecekteki Android sürümü güncellemelerine erken erişimini kaybedecek ve bu da yeni Android özelliklerini bekleyen müşteriler için daha uzun bir gecikme anlamına gelebilecek.

Huawei ise Google ve Android’in de desteklediği mesajlarıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama mevcut Huawei ve Honor kullanıcılarına tam güvence verirken geleceğe dair karamsarlığa da yer bırakmayan cinsten... Mevcut kullanıcılar için bugün hiçbir sorun yok. Ve yarın da işletim sistemi güncellemeleri dışında bir sorun da olmayabilir. Uzun vadede başka sorunlar olup olmayacağını Huawei’nin B planı ortaya koyacak.

Bunca zamandır ipler bu kadar gerilirken Huawei’nin de boş durmadığını ve yeni bir işletim sistemi üzerine çalışmış olabileceğini öngörebiliriz. Kaldı ki Android açık kaynaklı bir işletim sistemi. Ama bu yeni sürümler için Huawei’ye olumlu bir haber olduğu anlamına gelmiyor.

Google, ortaya konan listenin gereksinimlerine Amerikan şirketi olarak verilen emre uydu. “Huawei cihazları kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect'teki güvenlik korumaları hizmetlerimiz çalışmaya devam edecek” açıklaması yapan şirket bakalım kapsamı ne yönde genişletecek, bunu da Huawei’nin B ve belki C planlarıyla birlikte göreceğiz.

Huawei’nin yeni bir işletim sistemini kısa süre içinde hayata geçirmesi kolay değil. Daha doğrusu yeni bir işletim sistemini hayata geçirip bir de üzerine uygulama pazaryerini aktifleştirmesi daha da zor. Ama imkansız değil. Bu açıdan bakıldığında Trump’ın bu olumsuz hamlesi uzun vadede önce Huawei’yi, daha sonra tüm üreticileri uyandırmış olabilir.

Nitekim Çinli üreticiler gelirlerinin büyük bölümünü kazandığı Android cihazlarındaki işletim sistemini kaybederse gelirlerini de kaybedeceğini görmüş oldu. Yarın bir gün Amerikan şirketi olduğu için Huawei veya başka Çinli bir şirket en çok kullanılan Amerikan malı uygulamalara erişimde veya güncellemede sorun yaşarsa bunun telafisi kolay olmaz.

Esasen Huawei’nin Çin’de piyasaya çıkan modelleri zaten Google’sız çalışma noktasında başarılı. Hatta tüm Çinli markalar bu konuda başarılı. Zira Çin’de Google servisleri yasaklılar listesinde. Çinliler de bu durumdan şikayetçi değil. Yerli ve Milli yazılımlarıyla dışa bağımlılık konusunda kafaları oldukça rahat. Mühim olan bu yazılımlarını dünyaya kabul ettirmekte… Çünkü herkes verileri konusunda her geçen gün daha hassas bir tavır ve karar alıyor. Bunun bir sonucu olarak verilerini Çin’e vermek istemeyecek birçok kullanıcı çıkabilir.

Aynı kullanıcılar bu verilerini Amerikan şirketlerine verirken çok rahat mı derseniz orası tartışılır. Kısacası ortaya çıkan problem sadece Amerika ile Çinli bir şirketin arasında geçen bir restleşmeden daha büyük. Ve daha da büyüme potansiyeline sahip. Orta vadede Huawei’nin ve diğer üreticilerin uluslararası versiyonlar için Amazon’un Fire tabletlerde yaptığı gibi çatallanmış bir lisans sistemiyle çalışan Android’in yolunu açması gerekebilir. Ne kadar başarılı olur veya olmaz bilmek çok mümkün değilse de bu haliyle, bir kara listeyle çabaların güme gitmesinden iyidir.

Not: Huawei'nin resmi açıklaması:

Huawei, Android'in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Huawei, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huwei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir. Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz. Ayrıca referans için Google ve Android'den gelen açıklamaları sizinle paylaşmak isteriz;

Google: Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect'teki güvenlik korumaları mevcut HUAWEI cihazlarında çalışmaya devam edecek.

Android: ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak HUAWEI kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 108.097 0,77 18:10
BIST50 101.119 0,80 18:10
BIST30 125.900 0,76 18:10
Dolar 6,6866 -1,73 22:03
Euro 7,4724 -1,44 22:04
İngiliz Sterlini 8,3932 -1,38 22:03
Gram Altın 371,6 -2,36 22:03
Çeyrek Altın 595 -2,36 22:03
Yarım Altın 1191 -2,36 22:03
Cumhuriyet Altını 2513 -0,57 16:05
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş