Kudret Ayyıldır
Kudret Ayyıldır
Başanalist / GCM Menkul Kıymetler
20 Tem 2015 Pazartesi
Altın; Çok Düştü Artık Alalım mı?

Uzunca bir süredir Altın ile ilgili beklentilerimizi paylaşırken çeşitli makro-ekonomik gelişmeler üzerinde durmakta ve bu düşüncelerin teknik beklentileri destekleyerek satıcılı seyrin devam etmesi gerektiğini vurgulamaktaydık. Bu gelişmeleri güncel olarak 14 Temmuz tarihindeki Altın raporumuzda sizlerle paylaşmıştık.

Bugün çok önemli bir geri çekilme yaşayan Altın, aşağı yönlü hareketlerini 1070 seviyesine kadar sürdürdü. Şu sıralar, toparlanma eğiliminde tepki alımları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Altın fiyatında yaşanılan geri çekilmelerin nedenlerini temel olarak incelediğimizde aşağıdaki üç açıklama üzerinde haber kanallarının hem fikir olduğunu görmekteyiz.

Çin`in daha az altın rezervi tutacağı,
FED`in faiz artırmı konusundaki şahin tavrını sürdürmesi ve faiz artış süresinin yaklaşması,
Likiditenin kısıtlı olduğu sırada, altın vadeli piyasasından gelen 2.7 milyar dolar sözleşme değerli satış, 
Yaşanılan aşağı yönlü baskılardan sonra bundan sonraki süreçte Altın yatırımcıları nelere dikkat etmeli, hangi soruların cevaplarını aramalı ve özellikle bu tarz zamanlarda yaşanılabilecek psikolojik yaptırımlar nelerdir gibi soruların cevaplarını bulmalıdır.

Teknik ve Temel analiz, finansal piyasalarda kazançlı işlemler elde edebilmek için bilinmesi gerekilen en önemli araçlardan birisidir. Yatırımcılar ilgili analiz metotlarını incelerken özellikle bir yol ayrımına gelir ve Teknik mi Temel mi tartışmasında bulur kendisini. İktisadi anlamda geniş bir bilgiye sahip olan ve bu kavramları yorumlayabildiğine inanan yatırımcılar Temel Analiz yöntemine önem verirken, fiyatlar üzerinden gerçekleştirilen çeşitli hesaplamalara odaklanan ve grafikleri bu şekilde yorumlamada başarılı olduğuna inanan yatırımcılar ise Teknik Analiz yöntemini inceler. Bu tercihler aslında sonun bir başlangıcı olarak adlandırılır.

Temel analiz yöntemini dikkate almayan yatırımcılar, sadece fiyatlar üzerinden işlem stratejileri oluşturduğu için güncel gelişmelere dikkat etmez ve bu tutum, işlemden çıkış bölgesinde hatalı sonuçlar elde etmesine katkı sağlar. 

Teknik analiz yöntemini dikkate almayan yatırımcılar ise yön belirleyememe, işleme giriş - çıkış noktalarını tespit edememe, ek işlem açma - açmama gibi konularda eksik kalmaktadır.
Bu nedenle de yatırımcıların başarılı bir trader olabilmesi için uygulaması gereken en temel strateji, teknik ve temel analiz yöntemlerini birlikte kullanarak sonuca gitmesidir. Bu açıklamaları neden yapıyorsunuz diye soracak olursanız, kıymetli madenlerde yaşanılan düşüşlerin tek başında teknik ya da tek başında temel gelişmelere bağlı olmadığını ifade etmek için yukarıdaki hususları dile getirmek istedik. Her ne kadar temel makro-ekonomik gelişmeler nedeniyle kıymetli madenlerde aşağı yönlü bir baskı oluştu ifadeleri ağırlık kazansa da kritik fiyatların altına sarkmasının bu düşüşe psikolojik olarak katkı sağladığı hususunu da unutmamak gerekir.

Bazı teorik bilgiler verdikten sonra asıl konumuz olan Altın`a dönecek olursak trader`ların bu aşamada "çok düştü artık yükselmeli" gibi tuzak düşüncelerden uzak durması gerekmektedir. Çünkü Altın fiyatında gerek teknik gerekse temel beklentilerde uzunca bir süredir değindiğimiz düşüş isteği hala daha günceldir. 

Peki, bundan sonraki süreçte nelere dikkat edeceğiz? 

Temel anlamda FED politikaları ve faiz konusundaki tutumu bundan sonraki süreçte dikkat edilmesi gerekilen gelişmelerin başında yer almaktadır. Diğer gelişmeler;

Fiziki Altın talebine ilişkin açıklamalar,
Spekülatörlerin uzun pozisyonlarında kayda değer bir artışa gidip gitmemesi, 
Avrupa ve ABD`den gelecek önem derecesi yüksek verilerin sonuçları,
Avrupa ve ABD borsalarının bundan sonraki seyirdeki fiyat hareketleri, ( yükseliş trendinin devam edip etmemesi )
ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranındaki yükseliş eğiliminin devam edip etmemesi, 
Özellikle orta doğu ülkeleri arasındaki savaş spekülasyonlarının bundan sonraki süreçte gerçekleşip gerçekleşmemesi,
Teknik olarak Altın fiyatını değerlendirdiğimizde güvenilir liman özelliğini kaybettiği 2013 - Nisan tarihinden beri devam eden düşüş trendinde kanalın alt noktası olarak kaydedilen 1095 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ve RSI göstergesinin bu düşüşü net bir şekilde desteklemesi dikkat çekmektedir. Aylık grafiği incelediğimizde şu sıralar mevcut kanalın içerisinde hareketlerine devam etmekte olan Altın için özellikle bu ayki kapanışa göre yeni stratejiler planlabilir. 1095 seviyesi üzerinde mi yoksa altında mı aylık kapanış gerçekleştirilecek sorusunun cevabına göre tepki alımı ya da düşüş baskısı konusunda bazı hedeflemeler ifade edilebilir.

Altın fiyatının 1095 seviyesi altındaki aylık kapanış ile düşüş baskısı daha da istekli hale gelebileceği gibi RSI göstergesinin daha önceki dip bölgeye uğrama ihtimali kuvvetleneceğini ve bu düşünce yapısı ile 1070 seviyesi altında  1008 - 941 - 890 - 795 gibi rakamları telaffuz edebileceğini ifade edebiliriz.

1095 seviyesinin üzerindeki aylık kapanışta ise yukarı yönlü tepkiler kanal içi hareketlerle devam etmek isteyebilir. Burada kanalın kontrol noktası 1170, kanalın üst noktası ise  2013 - Nisan tarihinden beri devam eden düşüş trendinde ilgili üst noktayı takip eden 30 aylık üssel hareketli ortalamadır. İlgili ortalama 1270 seviyesinden geçmektedir. 
Özetlersek; Altın`da yaşanılan sert düşüş sonrasında yeni kararlar alabilmek için aceleci olmamalı ve aylık kapanışa odaklanılmalıdır. Özellikle "çok düştü artık almalıyız" şeklindeki bir yaklaşımın doğru olmadığını, aşağı yönlü baskıların devam ettiği bir ortamda sadece tepki alımları konusunun konuşulabileceği hususu unutulmamalıdır.  

Yazarın Diğer Yazıları
14 Haz 2016 Salı
15 Eki 2015 Perşembe
17 Ağu 2015 Pazartesi
27 Tem 2015 Pazartesi
16 Mar 2015 Pazartesi
02 Mar 2015 Pazartesi
03 Eyl 2014 Çarşamba
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 107.266 1,65 18:10
BIST50 100.315 1,64 18:10
BIST30 124.950 1,65 18:10
Dolar 6,8075 -0,06 19:16
Euro 7,5783 0,20 19:16
İngiliz Sterlini 8,4917 0,84 19:16
Gram Altın 380,8 0,39 19:16
Çeyrek Altın 609 0,39 19:16
Yarım Altın 1219 0,39 19:16
Cumhuriyet Altını 2528 19,89 16:11
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş