Seda Yalçınkaya
Seda Yalçınkaya
Araştırma Uzmanı / İntegral Menkul Değ. A.Ş.
23 Kas 2015 Pazartesi
Geçtiğimiz Hafta Neler Konuştuk?

Geçtiğimiz hafta, hafta sonu Paris'te yaşanan terör eylemlerinin küresel piyasalarda kaygı oluşturması endekslerde satıcılı bir seyir izlenmesine neden oldu. Ancak kısa sürede güvenlik sorunlarının hisse senedi piyasalarını ve global piyasalara zarar vermeyeceği algısıyla finansal piyasalarda toparlanma yaşandı. Bununla birlikte küresel piyasalar Fed'in yarattığı tedirginlikten de kendini kurtarmış gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü açıklanan Fed toplantı tutanaklarında vurgu, daha önce de olduğu gibi, dataların izlenmesinden yanaydı. Geçtiğimiz süreçte Fed Başkanı ve üyelerinin belirttiği gibi Aralık ayında faiz artırımına sıcak bakıldığı belirtildi. Ancak piyasaların algısı Fed'in ne zaman faiz artıracağından çok faiz artırımının hızına kaymış durumda. Bu bakışla gelişen ülke para birimlerinde olduğu gibi Lira dolar karşısında değer kazandı ve 2,82 seviyesine doğru geri çekildi. Buna karşın gösterge tahvil faizinin çift hanelerde kalmakta ısrarcı olmasından dolayı endeksin kurdaki iyimserliğe rağmen aynı paralelde pozitif bir tablo çizemediğini görmekteyiz.

Bu hafta yurt içerisinde açıklanacak kabinenin endeks üzerindeki etkisi oldukça önemli olacak. Piyasaların duymak istediği isimlerin kabinede yer alması endeksin tekrar 82700 - 83500 seviyesine yükselmesini sağlayacaktır.

 

Haftanın Öne Çıkanları

Bu hafta yurt içerisinde TCMB’nin politika faiz kararı toplantısı Salı günü yapılacak.Bilindiği üzere geçtiğimiz PPK toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi ve politika faizini %7.50’de bıraktı. Alt bant ve üst bantlarda aynı şekilde %7.25 ve %10.75 seviyesinde değiştirmemişti. Ancak geçtiğimiz karar metninde para politikası kararlarının enflasyonun görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacağı ifadesi, doğrudan enflasyon görünümüne bağlanmıştı. Bu toplantıda da faiz kararında değişiklik beklenmiyor. Ancak karar metninde yer alacak ya da değiştirilecek ifadeler, gelecek toplantı kararları açısından oldukça önemli olacak.Bununla birlikte Merkez Bankası Fed’in faiz konusunda alacağı kararları beklemeye devam ediyor gibi görünüyor. Hatırlanacağı üzere son zamanlarda Fed Başkanı ve Fed üyelerinin ABD datalarına bağlı olarak Aralık ayında faiz artımının uygun olabileceği açıklamalarını takip ettik. Bu doğrultuda Aralık ayında gerçekleştirilecek Fed toplantısından sonra TCMB’nin alacağı faiz kararının ne yönde olacağı izleyeceğiz.

Diğer yandan ABD’de Şükran günü nedeniyle Perşembe günü piyasalar kapalı, Cuma günü ise yarım gün açık olacak. Bu nedenle ABD kanadında yoğun veri akışını Salı ve Çarşamba günü takip edeceğiz. Özellikle Salı günü ABD’de 3. Çeyrek 2. Okuma büyüme datası açıklanacak. 2015 yılı 3. Çeyrek dönemimde ABD büyümesi birimci hesaplamada %1,5 büyüme yönünde açıklanmıştı. Bu hesaplamada piyasada oluşan beklenti %2,0 seviyesinde. ABD büyümesinin piyasada oluşan beklentinin üzerinde gelmesi, küresel piyasalarda dolar talebinin artmasına neden olabilir. Bu bağlamda başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere, gelişen ülke para birimlerinde de baskı oluşabilir.

TEKNİK BAKIŞ

BİST 100 / BIST 100 endeksinde teknik olarak önemli bir düzeltme oluşmuş görünüyor. 79500 seviyelerinden tepkilerin gelmeye başlaması ve 81000 seviyesi üzerinde seyirlerin oluşmaya başlaması durumunda düzeltmenin sona erdiğini düşüneceğiz. Bugün endekste 79500 -81000 aralığını izleyeceğiz. 79500 seviyesi önemli bir destek olabilir. Hem boşluk seviyesi olması açısından hem de kısa vadeli trend çizgisinin geçiyor olması bakımından 79500 desteğinin etkili olması beklenebilir. Aynı şekilde bu desteğin kırılması da sert satışlara neden olabilir. Teknik olarak pozisyon alımı için, 79500 seviyesinde satışların karşılanmasını beklemek sağlıklı olacaktır.

 

USD/TRY - USD/TRY paritesini teknik açıdan incelediğimizde, sıkışmanın devam ettiği görülüyor. Parite, 2.80-2.85 aralığında denge arayışını sürdürüyor. Paritede, satış baskısının hızlanabilmesi açısından 2.80 desteğinin kırılması gerekebilir. Yükselişlerde ise 2.85 seviyesinin üzerinde kalıcı seyirler görülmesi gerekebilir. 

 

EUR/TRY – Paritede, 3.02 destek noktası direnç konumuna gelmiş durumda. Bu direncin altında kalıcı seyirlerin sürmesi pariteyi 3.00 seviyesinin altına doğru itebilir. Bu durumda, paritede 2.9880 desteği takip edilebilir. Yükselişin güçlenebilmesi için paritede alçalan trendden geçen 3,0485 direncinin üzerine kalıcı seyirler görülmesi gerekebilir. 

EUR/USD - EUR/USD paritesi teknik olarak analiz edildiğinde, paritenin 1,0630 seviyesinde bulunan desteğin altında fiyatlandığı görülüyor. Paritenin bu seviye üzerinde tutunmakta başarısız kalırsa 1,0520 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Buna karşın paritenin 1,07 seviyesine doğru sınırlı atak yapması paritenin kısa süreli olsa da toparlanmasına işaret edebilir.

WTI – Hiç kuşkusuz ki bu haftanın en çok değer kaybeden enstrümanı Amerikan tipi ham petrol oldu. WTI teknik olarak incelendiğinde 41,40 destek bölgesinin altına geçilmesi ile birlikte geri çekilmenin ivme kazandığı görülüyor. Şu an en yakın destek 40,00 bölgesi olmak üzere ham petrolün bu bölgeden daha önce kuvvet aldığı görülmekteydi. Bundan dolayı geri çekilmenin devamı açısından bu destekten gelebilecek tepkiler izlenmeli. Yükselişte ise 42,25 ve 42,70 dirençleri öne çıkarken, yükseliş hareketinin kalıcılığı açısından 43,40 direncinin aşılması önemli görülmekte. 

 

 

 

Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 105.942 0,94 10:55
BIST50 98.990 1,04 10:55
BIST30 123.043 1,16 10:55
Dolar 6,7910 0,27 11:16
Euro 7,4692 0,19 11:16
İngiliz Sterlini 8,3245 0,27 11:16
Gram Altın 375,7 0,93 11:16
Çeyrek Altın 601 0,93 11:16
Yarım Altın 1202 0,93 11:16
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş