Finans ›› Yazarlar ›› Sermet Doğan
Sermet Doğan
Sermet Doğan
Analist / GCM Menkul Kıymetler
28 Ara 2015 Pazartesi
“FED, enflasyon beklentileri ve enflasyon”

Yeni bir yıla girmeye hazırlanan küresel piyasalar, 2016’da varlık fiyatlarının yönünü belirleyebilecek dinamikleri konuşmaya başladı bile. Geçtiğimiz dönemde ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım zamanlaması ve temposu bu faktörler arasında öne çıkmıştı. Ayrıca son yılların en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatları, dikkatleri üzerinde toplayarak global piyasaların algısını yönlendiren bir etken olmuştu. Temelde birbirinden bağımsız gibi görünen FED beklentileri ve petrol fiyatları, aslında sıkı bir ilişki içerisinde diyebiliriz. Hatta bu iki dinamik arasındaki bağ, 2016’da finansal araçların değerinde yönü tayin edebilir bile. 

“FED’in faiz artırım temposu”

2015 yılı boyunca cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi, FED’in ne zaman faiz artıracağıydı diyebiliriz. Aralık ayında Banka’nın, 9 yıl aradan sonra faizleri yukarı çekme kararı almasının ardından yeni soru, “FED, nasıl bir tempoda faiz artırımlarına devam edecek?” şekline dönüşmüş durumda. Şimdilik FED’in 2016’da 3 ya da 4 kez yeni faiz artırım kararları alması bekleniyor. Ancak bu tahmin, ABD’den gelecek makro-ekonomik verilerin gücü ile değişebilir. Özellikle de, istihdam rakamlarının yanında “enflasyon oranı” ile…

ABD’de işsizlik oranı, kriz sonrasındaki dönemlere kadar gerileyerek, istihdam tarafında ülke ekonomisinin önemli bir yol kat ettiğine işaret ediyor. Ancak enflasyon için aynı şeyi söylemek şimdilik mümkün değil. 

FED’in %2 olan hedefinin altında kalmaya devam tüketici fiyat artışındaki değişim, yeni faiz artırımlarının temposunu belirleyebileceği için yeni yılda dikkat çeken göstergeler arasında yer alacak gibi görünüyor. 

Yükselişler kaydedecek bir enflasyon, FED’in daha hızı bir faiz artırım temposu izleyeceği beklentisi ile Dolar’da değer kazanımlarına yol açabilecekken, düşük seyrini sürdürecek enflasyon oranı, Banka’nın kademeli ve yavaş faiz artırımları yapmasına neden olabilir. Bu gibi bir durumda ise ABD’nin para birim baskı altında kalabilir.

Dolayısı ile enflasyon göstergelerinin yanı sıra, piyasaların enflasyon beklentileri de gelecek döneme ilişkin tüketici fiyat değişimi adına bilgiler verebilir. 

“Enflasyon beklentileri”

Yukarıdaki grafik, 5 yıllık sabit ve enflasyon korumalı hazine tahvilleri arasındaki getiri farkından türetilmiştir. “Başa baş enflasyon oranı” (Breakeven inflation rate), piyasa katılımcılarının enflasyon oranı beklentilerini görebilmek için kullanılır. 

Son dönemde enflasyon oranına ilişkin beklentilerde bir kıpırdanma görülse de, 2013 başlarından itibaren baskı altında kaldığını söz konusu grafik üzerinde görebiliyoruz. Güncel olarak değerlendirdiğimizde ise, piyasaların enflasyon beklentisi %1.25 civarında görülüyor ki bu oran, FED’in hedeflediğinin altında kalıyor. 

Her ne kadar FED enflasyon için tüketici harcamaları endeksi ve çekirdek enflasyon gibi göstergeleri kullansa da, bu rakamlar da piyasaların enflasyon beklentilerinden etkileneceği içi başa baş enflasyon oranı kritik indikatör, bir gösterge olarak değerlendirilebilir. 

Peki, FED’in faiz artırım hızında önemli bir rol alabilecek enflasyon beklentilerinde yönü tayin eden faktörün ne olduğuna ilişkin bir soru sorarsak, nasıl bir cevap alırız? Aşağıdaki grafik bu sorumuza önemli bir cevap olabilir.

“Petrol fiyatları ve enflasyon beklentileri”

Piyasaların enflasyon beklentilerini gösterdiği düşünülen başa baş enflasyon oranı (kırmızı çizgi) ile Teksas tipi ham petrolün (WTI) fiyatını (mavi çizgi) bir arada görebilmemizi sağlayan yukarıdaki grafik, iki dinamiğin birbiri ile olan ilişkisini yansıtıyor. 

Son dönemde enflasyon beklentileri ile petrol fiyatları arasındaki korelasyonun bir miktar bozulduğu görülse de, uzun vadede değişimlerin uyumu dikkat çekiyor. Buradan hareketle, petrol fiyatlarının enflasyon beklentileri üzerinde ciddi bir rol aldığını, enflasyon beklentilerinin gerçekleşen enflasyonu etkilediğini ve bunun da FED’in faiz artırım kararlarına yön verebileceğini söyleyebiliriz. Yani Dolar’daki fiyat değişimlerini doğrudan etkileyen FED’in faizleri ile petrol fiyatları arasında dolaylı bir ilişki söz konusu ve bu 2016’da varlık fiyatlarının değerini belirleyebilecek son derece kritik bir değişken olabilir.

“Sonuç olarak…”

Yukarıdaki değerlendirmelerde görüldüğü gibi, geride bıraktığımız dönemde küresel piyasalara yön veren temel dinamiklerden olan FED’in faiz artırım temposuna ilişkin piyasa beklentileri ile petrol fiyatları, birbirleri ile önemli bir ilişkiye sahip. 2016 yılında yine en çok konuşulacak değişkenler arasında yer alması beklenen Dolar ve petrolün fiyatındaki hareketleri öngörebilmek için bu ilişki yakından izlenecek diyebiliriz. Petrol fiyatlarının düşük kalmaya devam etmesi, FED’in faiz artırımlarında görece daha düşük tempolu bir yol haritası izleyeceği düşüncesini destekleyerek, Dolar’da değer kayıpları izlenmesine yol açabilir. Petrol fiyatlarının toparlanma eğilimi göstermesi halinde ise, enflasyonun da yükselebileceği, bu paralelde FED’in faiz artırımlarında daha hızlı bir rota çizeceği düşüncesi öne çıkabilir. Bu durumda ise Dolar yukarı yönlü bir eğilim kaydedebilir.  

 

Yazarın Diğer Yazıları
28 Tem 2016 Perşembe
11 May 2016 Çarşamba
25 Nis 2016 Pazartesi
18 Nis 2016 Pazartesi
05 Nis 2016 Salı
28 Mar 2016 Pazartesi
18 Oca 2016 Pazartesi
16 Oca 2016 Cumartesi
28 Ağu 2015 Cuma
01 Haz 2015 Pazartesi
27 Nis 2015 Pazartesi
15 Ara 2014 Pazartesi
24 Kas 2014 Pazartesi
05 Kas 2014 Çarşamba
27 Eki 2014 Pazartesi
09 Eki 2014 Perşembe
24 Eyl 2014 Çarşamba
15 Eyl 2014 Pazartesi
03 Eyl 2014 Çarşamba
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 109.537 0,39 18:10
BIST50 102.576 0,51 18:10
BIST30 127.908 0,63 18:10
Dolar 6,7491 0,01 00:16
Euro 7,6385 -0,10 00:16
İngiliz Sterlini 8,5051 -0,01 00:16
Gram Altın 371,8 -0,10 00:16
Çeyrek Altın 595 -0,10 00:16
Yarım Altın 1191 -0,10 00:16
Cumhuriyet Altını 2482 0,23 16:10
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş