Süleyman Demir
Süleyman Demir
Sosyal Güvenlik Denetmeni / Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
23 Ara 2014 Salı
Özel Hastaneler Hangi Şartlarda İlave Ücret Alabilir 1

Sağlık sebebiyle zaman zaman özel hastanelere ya da vakıf üniversitelerine gitmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesi bulunan vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ettiğimizde katılım payı yanında aldığımız hizmetlere ek olarak fark ücreti ödemekteyiz. Vatandaşımıza çıkarılan bu ilave ücret konusunda kamuoyunda sorulan tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.      

İlave ücretlerle ilgili İlave ücret ya da diğer adıyla “fark ücreti” nedir ve oranı nasıl belirlenir?

    İlave ücret; 5510 sayılı Kanun’un 73. maddesi dayanak alınarak SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) ve eklerinde yer alan sağlık hizmetleri işlem bedellerine ek olarak genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olunan kişilerden Kurumla sözleşmeli vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından alınan ücrettir. 

    İlave ücretin tavanını belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olup şu anda sağlık sunucuları tarafından SUT fiyatlarının iki katına kadar ilave ücret alınabilmektedir.  Yani SUT’ta 100 TL olan bir sağlık hizmetinden Hastane 200 TL’ye kadar ilave ücret alabilir demektir. Sağlık sunucusu bu ücreti tamamen almayabileceği gibi bir kısmını alabilir.

Katılım payı ile ilave ücret arasındaki fark nedir?

    Katılım payı Kanun gereği genel sağlık sigortalıları ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden Kurum adına tahsil edilen tutardır. İlave ücret ise yine Kanun gereği Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen sınırlar dâhilinde olmak kaydıyla vakıf üniversiteleri ve sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından sağlık hizmeti sunucusu için tahsil edilen tutardır.

Muayene Katılım Payı Ne Kadardır?

İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 5 (beş) TL ve  Özel sağlık hizmeti sunucularında 12 (on iki) TL uygulanmaktadır.

Genel hükümler saklı kalmak kaydıyla; birinci basamak sağlık kuruluşları muayeneleri, Kurumca belirlenen kronik hastalıklar ve acil haller hariç olmak üzere10 gün içerisinde aynı uzmanlık dalında farklı sağlık hizmeti sunucusuna yapılan başvurularda bu maddede belirtilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı tutarları 5 (beş) TL artırılarak tahsil edilir. Artırılan 5 (beş) TL’lik tutar; Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için gelir ve aylıklarından, diğer kişiler için ise eczanelerce kişilerden tahsil edilir. 

Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında ilave ücret alınabilir mi? 

Vakıf üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için SUT fiyatlarının poliklinik muayenelerinde en fazla iki katı, diğer hizmetlerde en fazla bir katı kadar ilave ücret alınabilir. Ancak bu tutarlar bir defada asgari ücretin iki katını geçemez.

Kimlerden ilave ücret alınmaz…

1005 Sayılı “İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun” hükümlerine göre şeref aylığı alan kişilerin kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden,

2330 Sayılı  “Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun”  hükümlerine göre aylık alan kişilerin kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden,

Harp malullüğü aylığı alanlar ile 3713 sayılı “Terörle Mücadele Kanunu” kapsamında aylık alan kişilerin kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden, 

Tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 inci maddesinde sayılan olaylara maruz kalmaları nedeniyle yaralanan kişilerden, her ne şart altında olursa olsun ilave ücret alınmayacaktır.

Yarın Özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetlerinin hangileri olduğu konusu ile devam edeceğiz. 

Sağlıklı ve mutlu kalınız.

Twetter: sdemir0606

Yazarın Diğer Yazıları
04 May 2015 Pazartesi
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 105.952 0,95 11:19
BIST50 99.018 1,07 11:19
BIST30 123.199 1,28 11:19
Dolar 6,7925 0,29 11:41
Euro 7,4701 0,19 11:41
İngiliz Sterlini 8,3201 0,23 11:41
Gram Altın 375,7 0,95 11:34
Çeyrek Altın 601 0,95 11:34
Yarım Altın 1203 0,95 11:34
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş