Süleyman Demir
Süleyman Demir
Sosyal Güvenlik Denetmeni / Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
27 Kas 2014 Perşembe
Yapılandırma Başka Ne Tür Avantajlar Sağlamaktadır?

Yapılandırma kapsamındaki borçlarını yapılandıran işverenler, aslında çok önemli avantajlar sağlayacaklardır. Bu işverenler sosyal güvenlik borçlarından dolayı ilişiksizlik belgesi/borcu yoktur yazısı alamadıkları için hak edişlerini/teminatlarını ihale makamlarından alamamaktaydılar. Artık bu işverenler ilişiksizlik belgesi/borcu yoktur belgesi alabileceklerdir. SGK borçlarından dolayı icra takibine, haciz işlemlerine uğrayan işverenler artık uğramayacak. Ancak, Bu maddeye göre ödenecek alacaklarla ilgili olarak tatbik edilen hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecektir.

Öte yandan, sosyal güvenlik prim teşviklerinden yararlanmak için yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para cezası borcunun bulunmaması gerekmektedir. Bu bakımdan işverenlerin yapılandırmayla elde edecekleri belki de en önemli avantaj,  beş puanlık işveren prim teşviki, genç ya da kadın teşvikleri gibi teşviklerden yararlanabilecek olmalarıdır.

Öte yandan, prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayan 4/1-b (eski Bağ-Kurlular), yapılandırıldığı tarihten sonraki cari aylardan 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi kaydıyla kendileri ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanacaklardır. 

YAPILANDIRMA HAKKININ KAYBEDİLMESİ

Yapılandırma taksitleri ile taksitlendirme süresi içerisinde tahakkuk edecek cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, taksitlendirme hakkı kaybedilecektir. Ayrıca, en fazla iki taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmemesi halinde de taksitlendirme hakkı kaybedilecektir. Geçici 60 ıncı maddenin yedinci fıkrasına istinaden, taksit tutarının % 10’u aşılmamak kaydıyla 5 liraya (bu tutar dâhil) kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacaktır. Ancak, bu tutarlar geç ödeme kapsamında dikkate alınacaktır. Ödeme hakkının kaybedilmiş olması halinde, borçlular ödedikleri tutar kadar bu madde hükmünden yararlandırılacaklardır. 


SONUÇ:

6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunun esas olarak 25/2/2011 tarihli ve 27857 birinci mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 13/2/2011 tarihli ve 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümleri esas alınarak hazırlandığı görülmektedir. Gerek borçların kapsamı, güncellenmesi yöntemi, gerekse de taksitle ödeme halinde vade farkı uygulaması sırasında kullanılan katsayılar 2011 yılında çıkan torba kanunla aynıdır. 

İşverenlerin taleplerinin büyük oranda torba kanunla karşılandığı ancak kendi nam ve hesabına çalışan küçük esnafların borç ve sigortalılık sildirme ya da geriye doğru borçlanma taleplerinin karşılanamadığı düşünülmektedir. 

Yazarın Diğer Yazıları
04 May 2015 Pazartesi
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 105.942 0,94 10:55
BIST50 98.990 1,04 10:55
BIST30 123.043 1,16 10:55
Dolar 6,7910 0,27 11:16
Euro 7,4692 0,19 11:16
İngiliz Sterlini 8,3245 0,27 11:16
Gram Altın 375,7 0,93 11:16
Çeyrek Altın 601 0,93 11:16
Yarım Altın 1202 0,93 11:16
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş