Finans ›› Yazarlar ›› Vahap Taştan
Vahap Taştan
Vahap Taştan
Araştırma Uzmanı / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
04 May 2015 Pazartesi
Brent Petrol Nisan Ayı’nda %23,9 yükseldi

Geride bıraktığımız Nisan ayında petrol fiyatları 54$’dan 66,9$’a kadar yükseldi. Bu yükselişin nedenlerini iki ana başlıkta tartışmak doğru olacaktır. İlk etken aslında petrol fiyatlarının düşüşünü hızlandıran ABD kaynaklı etkenlerin tersine dönmeye başlamasıdır. İkinci etken ise petrolün üretiminde değil sevkiyatında oluşan risklerdir. Petrol fiyatları talepteki zayıf görünüme rağmen yükselişini sürdürüyor. Arz kanadını konuşmadan önce talep cephesini de kısa değerlendirmekte fayda var. Küresel talebin yaklaşık %20’sini oluşturan ABD, zor geçen Kış sonrası 1. çeyrekte %0,2 büyüme gerçekleşmesi ve toplam tüketimde %11 payı olan Çin’de de büyümenin kriz sonrası en düşük seviyelere düşmesi küresel talebin zayıfladığına işret ediyor. Talep cephesindeki bu etkenler petrol fiyatlarını aşağıya taşıyabilecek olmasına rağmen arz kanadı kısa-orta vadede daha belirleyici olacaktır.

ABD, sondaj faaliyetlerinde yüksek teknolojiyi en etkin kullanan üreticilerden biri olarak, geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren petrol fiyatlarını düşüren ana etken haline geldi. Fakat petrol fiyatlarının 45$’a kadar düşüş göstermesi, ABD’deki bazı üreticileri tedirgin etti diyebiliriz. Bu tedirginliği sondaj faaliyetlerinde de görmek mümkün. Son bir yılı ele aldığımızda ABD’de 1527 aktif sondaj kule bulunurken, geçtiğimiz hafta açıklanan rakamla birlikte bu sayı 679’a kadar düştü ve düşüş %56,9 düzeyinde. Üretim kanadında ise ABD üretimi bir süredir günlük 9,4 milyon varilin üzerine çıkamıyor. Tüm bu etkenler ABD’de üretim artış hızının düşeceğine yönelik spekülatif hareketler yaratıyor. Brent cephesinde özellikle 62$ üzerine çıkılması ve ABD ham petrolü WTI’da ise 54$ direnç bandının kırılması, petrol fiyatlarının düşüşünden fayda sağlayan Türkiye gibi ülkeler için de yakından izlenmesi gereken bir süreçtir.

Petrol fiyatlarını tedirgin eden bir nokta da Yemen’de yaşanan krizdir. Üretim kanadı olmasa bile petrol taşımacılığında stratejik noktalara denk gelmesi petrol fiyatlarını tehdit eden bir diğer unsur. Bölgede tansiyon kısmen düşse de toplam enerji sevkiyatının yaklaşık %7’sinin yapıldığı bir bölgede yaşanan çatışmalar tedirginlik yaratıyor. İran’ın P5+1 ile görüşmelerinden çıkabilecek anlaşmanın petrol fiyatlarını düşürebileceği konuşulurken, Yemen merkezli yeni bir kriz ve Hürmüz Boğazı’nın kapatılmasına kadar gidebilecek bir süreç bölgede barışın pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteriyor. Yemen’deki krizin derinleşmesi her ne kadar farklı iki süreç olsa da İran ile yapılan Nükleer görüşmeleri de tıkayabilir ve Haziran ayına kadar varılabilecek olası bir anlaşmayı geciktirebilir.

Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
BIST100 106.128 1,12 10:11
BIST50 99.126 1,18 10:11
BIST30 123.180 1,27 10:11
Dolar 6,7865 0,19 10:31
Euro 7,4699 0,19 10:31
İngiliz Sterlini 8,3282 0,32 10:31
Gram Altın 375,3 0,83 10:31
Çeyrek Altın 601 0,83 10:31
Yarım Altın 1201 0,83 10:31
Cumhuriyet Altını 2108 0,38 12:42
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu ‘’Koruma Marka Belgesi‘’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.
SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; ‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir’’
Yeni Medya Elektronik A.Ş