Türkiye Dış Ticaret Dengesi Değerlendirmesi / Vahap Taştan

Vahap Taştan

Türkiye Dış Ticaret Dengesi Değerlendirmesi

TÜİK’in açıkladığı dış ticaret rakamlarına göre Ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 13,2 artış gösterdi. İhracat geçen yılın aynı ayına göre %3 azalırken, ithalat ise 2015 yılı Ekim ayına göre yüzde 0,5 artış gösterdi. Aylık bazda ise her iki kalemde de artış sözkonusu. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 78,3’ten yüzde 75,3’e geriledi.

Dış ticaret rakamının detayları incelendiğinde en fazla ihracat yapılan ülkenin Almanya olduğu görülmekte. Almanya’nın toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 10,2 olurken, AB’nin payı ise yüzde 48,3’lerde İthalatta ise ilk sırayı Çin almaya devam ediyor.
 
Sonuç

Mal gruplarına göre bakıldığında 10 aylık dönemde sermaye mallarının ihracat içerisindeki payının yüzde 11’lere yükseldiği görülüyor. Buna karşın ihracat içerisindeki payı hala düşük kalmakla birlikte ana mal gruplarında ihracat içerisindeki en büyük payıları ara malları ve tüketim malları oluşturuyor. İthalat cephesinde ise görünüm çok farklı olmamakla birlikte toplam ithalatta ara malların payı 10 aylık dönemde yüzde 67,4 seviyesinde. Bu da Türkiye’nin ciddi bir ara malı ithalatçısı olduğunu gösteriyor. 

Son dönemde en önemli ihracat ortağımız olan Avrupa Birliği’nde özellikle sanayi üretimlerindeki ivme kaybı ve ekonomik görünümdeki yavaşlama ile birlikte güven endekslerindeki düşüş, ek olarak ikinci büyük ihracat ortağımız olan İngiltere’de Brexit sonrası toparlanmanın yavaş seyri Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkiliyor. Bu da büyümede ihracatın katkısının azalbileceğini ifade ederken, dış ticaret rakamlarının yılın son çeyreğine iyi başlamadığı görülmekte. Üçüncü büyük ihracat ortağımız olan Irak’ta ise devam eden operasyonlar bu ülkeye olan ihracatı da olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

Bist Endekleri, haberler, kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Markası Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli resmş gazete'de yayınlanan teliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı ; "Burada Yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihleriniz uygun olmayabilir. Bu nedenle isadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."