14 Nisan 2017, 22:37

Fitch'ten Referandumun Muhtemel Sonuçlarına Göre 4 Senaryo

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasının muhtemel sonuçlarına göre ekonomide 4 senaryo tahmini yaptı.

Kurumun internet sitesinde yayınlanan videoda,  Fitch Ratings  Rusya ve  Türkiye Kıdemli Müdürü Paul Gamble, oylamanın Türk ekonomisine etkisi hakkında 4 senaryonun olduğunu söyledi.

Referandumdan "evet" sonucu çıkması halinde,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiye en yüksek önceliği vereceğine inandığını belirten Gamble, "Türkiye'nin ekonomik reform süreci Erdoğan'ın mirasının temelini oluşturuyor." yorumunda bulundu.

'EVET' SONUCU ÇIKMASI HALİNDE MUHTEMEL SENARYOLAR

Gamble, halk oylamasından "evet" sonucu çıkması durumunda,  Türkiye'nin ekonomik gelişimiyle ilgili 2 senaryoyla karşılaşılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Birinci senaryo altında, genel seçimlerin 2019'a kadar yapılmayacağına işaret eden Gamble, böylece hükümetin Türk ekonomisinde yapısal reformları yerine getirmek için zamanının olacağına dikkati çekti.

Gamble, ikinci senaryo durumunda ise, hükümetin mali politikalara ve bilanço tablosuna odaklanarak ekonomiyi canlandırma yoluna başvurabileceğini dile getirdi.

'HAYIR' ÇIKMASI HALİNDE MUHTEMEL SENARYOLAR

Halk oylamasından "hayır" sonucu çıkması olasılığını da değerlendiren Gamble, bu durumda da 2 senaryoyla karşılaşılacağını söyledi.

Referandumdan az oy farkıyla "hayır" sonucu alınması halinde  Türkiye'de erken seçimlerin gerçekleşeceğini belirten Gamble, çok oy farkıyla "hayır" sonucuyla karşılaşılması durumunda ise  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu anki yetkilerini kullanarak ekonomiyi ilerleteceğini sözlerine ekledi.

14 Nisan 2017 Cuma 22:37