11.09.2014 19:01

Foça'da Festival Coşkusu

Foça

11-14 Eylül tarihlerinde Foça Belediyesi tarafından düzenlenen "9. Uluslararası Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivalinin ilk etkinliği, Yeni Foça'da yapıldı.

Foça'da festival coşkusu başladı. 11-14 Eylül 2014 tarihlerinde Foça Belediyesi tarafından düzenlenen "9. Uluslararası Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali"nin ilk etkinliği, Yeni Foça'da yapıldı.

Yeni Foça Eski Belediye Binası Önü'nde yapılan Balık-Ekmek Mangal Partisi'ne binlerce vatandaş katıldı.

Diyarbakır yöresi Halk Oyunları Ekibi,Polonyave Sırbistan'dan katılan foklör ekiplerinin gösterileri, Foça Festivali'nin çok coşkulu ve neşeli geçeceğine dair ipuçları verdi. Folklör gösterileri, vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle izlendi. Tüm folklör ekipleri ve vatandaşlar, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile birlikte Dostluk Halayı çekti.

Başkan Demirağ, yaptığı konuşmada; Bugün"IX. Uluslararası Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali"nin 1. günü, aynı zamanda Foçamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü. Bir kez daha, Ulu ÖnderimizMustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve Aziz Şehitlerimizi, rahmet ve şükranla anıyorum. Dolu dolu 4 gün sürecek bir festival gerçekleştireceğiz bu yıl. Foça Su Ürünleri Kooperatifimizin destekleriyle, sizlere balık-ekmek ikram ediyoruz. Ardından, folklör gösterileri de sahnelenecek. Etkiniklerimize sizleri bekliyoruz. İyi eğlenceler diliyorum." dedi.

Yeni Foça'da yapılan ilk etkinliğin ardında, festivalin Engelsiz Yaşam Sportif Faaliyetleri kapsamında, Boccia Turnuvası yapıldı. "9. Uluslararası Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali"nin 1. günü; saat 19.00'da Eski Barbaros Büfe Önü'nde başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı'nda sona erecek olan çok renkli Festival Korteji ile sürecek.

Cumhuriyet Meydanı'nda, 19.30'da başlayacak olan Festival Açılış Töreni'nde, açılış konuşmalarının ardından;KarşıyakaBelediyesi Halk Oyunları Gurubu, Midilli Arion Halk Oyunları Ekibi, Kökler Uluslararası Profesyonel Dans Grubu ve Foça Belediyesi Dans Kursu öğrencileri gösterilerini sunacak.

Program Cumhuriyet Meydanı'nda sürecek. Saat 21.00'de Yönetmen Yurdakul Kabasakal'ın "Festival Fokai" belgesel filmi gösterilecek. Ardından, ŞairNamık Kuyumcu'nun şiir dinletisini gerçekleştirilecek. Düş Gezginleri grubu'nun konseri, 1. günün son etkinliği olacak. - İZMİR
Kaynak: İHA
Polonya,Diyarbakır,Eylül,Foça,Yerel