Foça Festivali'nde Coşku Sürüyor

9. Foça Uluslararası Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali, Foçalıları ve Foça Dostlarını; kültürle, sanatla ve denizle buluşturmaya devam ediyor.

13.09.2014 13:08Foça Festivali'nde Coşku Sürüyor
9. Foça Uluslararası Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali, Foçalıları ve Foça Dostlarını; kültürle, sanatla ve denizle buluşturmaya devam ediyor.

Festivalin ikinci gününde, Bağarası, Yenifoça ve Foça'da birbirinden keyifli etkinlikler gerçekleştirildi. Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Özmer Özyiğit ve Türsab Müze Girişimleri Ege Bölge Müdürü Hakan Himmetoğlu tarafından Cemil Midilli Lisesi arkasındaki Kazı Alanı'nda gerçekleştirilen; "Bizans, Ceneviz, Osmanlı Dönemi Kent Duvarları ve UNESCO' konulu söyleşinin ardından Antik kalıntılar ve Kazı Alanlarının gezildi. Arkeoloji bilimini sevenler ve konuya ilgi duyanlar programa yoğun ilgi gösterdi. Programın sonunda, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge ve Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ; Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Özmer Özyiğit ve Türsab Müze Girişimleri Ege Bölge Müdürü Hakan Himmetoğlı'na teşekkür plaketi verdi.

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali, Bağarası Kahvesi'nde gerçekleştirilen tavla turnuvasıyla devam ederken, Uluslararası ekiplerin katılımlarıyla gerçekleştirilen Halk Oyunları gösterileri vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi.

Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri festival programı kapsamında; "Toprak Ana Terra Madre Tatların Buluşması'na" ev sahipliği yaptı. Foça Zeytindalı Lideri Gül Girişmen, Slow Food Uluslararası Konsey Üyesi Defne Koryürek, Slow Food Balkanlar ve Türkiye Masa Sorumlusu Michele Rumiz, ASIO GUSTO Genel Sekreteri Byungseo Kim, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge'nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşide ev hanımlarının hazırladığı ürünler de ikram edildi.

BİRBİRİNDEN RENKLİ ETKİLNLİKLER

Dolu dolu geçen festival programında, Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı'da önemli isimleri ağırladı. Çapkınoğlu Konağı'nın bahçesinde; Zeytin Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Foça Belediye Meclisi Üyesi Raşit Dirim'in yönlendiriciliğinde, Eski Devlet Bakanı ve Yazar Dr. Yılmaz Karakoyunlu, Eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, CHP İzmir eski Milletvekili Kemal Anadol ve Gazeteci Berrin Tuncer Birer, 'Ölmez Ağaç Zeytin' konusunda birer söyleşi yaptı.

Yeni Foça Eski Belediye Binası önünde başlayan Uluslararası Halk Oyunları Gösterileri'ne Diyarbakır, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Sırbistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelen folklör ekipleri katıldı. Folklör ekipleri, sergiledikleri muhteşem performanslarla, izleyenleri kendilerine hayran bıraktı, kardeşlik ve dostluk bağlarını pekiştirdi.

Öte yandan Beşkapılar Kalesi de şiirin ev sahibi oldu. Şair Namık Kuyumcu'nun sunumu gerçekleşen Foça Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında; Nevzat Çelik, Cezmir Ersöz, Altan Gördüm ve Fergun Özelli edebiyat severlere unutulmaz anlar yaşattı. Şiir dinletisi ve söyleşinin ardından Yönetmen Yurdakul Kabasakal'ın 'Komutan Foküs'ün fokları' isimli belgesel filmi gösterildi.

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali'nin ikinci gecesi Foça ve Yenifoça'da gerçekleşen iki ayrı konserle aydınlandı.

Yenifoça'dan Grup Mecaz ses verirken, Foça'dan ise Esra-Altuğ Dilmaç ikilisi seslendi. Her iki konser de müzikseverlere çok keyifli, unutulmaz bir gece yaşattı. Binlerce Foça'lını katıldığı konserlerin ardından, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, sanatçılara teşekkür etti.

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali 13 Eylül 2014 Cumartesi günü de zengin içeriğiyle, Foça, Yenifoça, Gerenköy, Kozbeyli ve Ilıpınar'da devam edecek. - İZMİR

Yerel

Kaynak: İHA

21.10.2019 08:34:11