350 yıl önce aldığı sıkı önlemle ülkeyi ölümcül vebadan koruyan köy: Eyam

17'inci yüzyılda Avrupa'yı kasıp kavuran veba salgınından her şeyi göze alarak kendini dış dünyaya kapatan İngiltere'nin Eyam köyü, salgının ülkeye yayılıp çok daha fazla kişinin hayatına mal olmasını engellediği için hala hatırlanıyor.

22 Nisan 2020 Çarşamba
1

Yeni tip koronavirüsle birlikte yaşananlar tarihteki ölümcül salgın hastalıkların gündeme gelmesine neden oldu. 1666 yılında İngiltere'nin Eyam köyünün vebayla verdiği mücadeleyi ve tecrit uygulamasını akıllara getirdi.

2

İngiliz basınındaki haberlere göre, ülkenin orta kesimlerindeki Peak District Milli Parkı sınırları içinde yer alan Eyam köyü sakinleri, 1665-1666 yıllarında meydana gelen veba salgını sırasında karantina kararı alarak bedel ödemek pahasına salgının yayılmasını önledi.

3

Köy sakinleri, başkent Londra'dan gelen kumaşların içindeki pireler nedeniyle bulaştığı düşünülen hastalığın ülkenin daha da kuzeyine yayılmasını önlemek için 6 ay boyunca kendilerini izole ettiler.

4

Tecrit kapsamında köye giriş çıkışların durdurulması, gerekli malzemenin köy sınırlarında tedarik edilmesi ve ödenecek madeni paraların, hastalığın bulaşmasını önlemek için sirkede bekletilmesi gibi kararlar alındı.

5

Salgın sonunda, 700 nüfuslu köyde 250'den fazla kişi hayatını kaybetti. Elizabeth Hancock adlı kadın, sadece sekiz gün içinde kocası ve altı evladını toprağa verdi. Salgın dönemi alınan karar gereği her ailenin kendi ölüsünü gömmesi gerektiği için Hancock, hepsinin mezarını kazmak zorunda kalmıştı.

6

Tüm bunlara rağmen Eyam köylülerinin karantina önlemi başarıya ulaştı ve Londra'da on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan salgın kontrol altına alındı. Köylülerin kendilerini feda ederek aldıkları önlem sayesinde, en kötü senaryonun yaşanıp, salgının çevredeki Bakewell, Manchester ve Sheffield gibi büyük kentlere ulaşması engellenmiş oldu.

7

Avrupa'da Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'de, üzerinden 350 yıl geçmesine rağmen Eyam köylülerinin bu uygulaması büyük bir cesaret örneği olarak gösteriliyor.

8

Eyamlılar, fedakarlık gösteren eski köylülerini anmak için, salgının 200. yılı olan 1866'dan bu yana her yıl ağustos ayının son pazar günü toplanıyor.

Yorumlar (13)
SELAMİ YILDIZ: Bu hastalık aslında çinden yayıldı malum wuhan kenti onlar önlem alsaydı ta avrupaya abdye kadar girmeyecekti hatta kasıtluda yapmış olurlar milleti saldılar hadi yeni yıl tatil diye tüm dünyaya bulaştıydılar bile bile bunu 3 ay önce açıklayan çinli doktoruda öldürdüler hastalığı onada enjekte ederek fakat bizimde suçumuz çok dışardan geleni akıtacaktık yada 1 ay karantinada tutacaktık çünki son araştırmalar bu virüsün vücutta 27 gün kaldığını söylüyor kapıları kapatsaydık bu kadar yayılmazdı ama geçti artık.
EREN: Turkiyede bütün kapıları kapatıp kendimizi izole etsek iyi olur..fakat bazılarının kafası kalas .anlayışları kıt. Ha duvar ha kalas al birini vur ötekine.
VATANDAŞ: Gerçekler rumuzu ile yazan eksik akıl birinin yaptığı kasıt başka birinin hatası ile kapatılabilir mi
Yeni Medya Elektronik A.Ş