40 yıldır kirli çay kendi kendini temizledi! İşte karantinanın çevreye olan inanılmaz etkileri

Dünya genelinde yüz binlerce can alan koronavirüs, milyonlarca insanın hapis hayatı yaşamasına neden olsa da, doğaya olan olumlu etkisi inanılmaz. İşte karantinanın, doğayı kendine getirdiğini gösteren kanıtlar.

4 Mayıs 2020 Pazartesi
1

Biz, karantinadan bunaldığımız şu günlerin bitmesini iple çekerken doğa, kendini yenilemeye başladı. Hava kirliliğinin neredeyse yüzde yüz arrttığı şehirler artık temiz. İşte hava kirliliği azalan ülkelerin karşılaştırmalı fotoğrafları..

2

Hint Kapısı – Yeni Delhi, Hindistan

Hava kirliliği nedeniyle uçakların dahi inemediği Hindistan, koronavirüs nedeniyle karantina kararı aldıktan 21 gün sonra çekilen fotoğrafta havanın temizliği net bir şekilde görülüyor.

3

4

Los Angeles, ABD

Hava kirliliği seviyelerini son yıllarda düşürmekte başarı sağlayan Los Angeles'ta ise koronavirüsten dolayı uygulunan karantina havayı büyük oranda temizledi.

5

6

Milano, İtalya

BBC'ye göre, Milano, Avrupa'nın en çok hava kirliliği bulunan şehriydi. Ülkedeki karantinayla birlikte hava kirliliği azaldı. Alttaki fotoğraf 17 Nisan 2020'de çekildi.

7

8

Venedik, İtalya

Copernicus Sentinel-2 tarafından çekilen uydu fotoğraflarında, tekne trafiğinin azalması ile Venedik kanallarının temizlendiği açıkça görülüyor.

9

10

Cakarta Endonezya

26 Temmuz 2018'de çekilen ilk fotoğraf ile 16 Nisan 2020'de çekilen fotoğraf arasındaki fark her şeyi anlatıyor.

11

12

Yamuna Nehri – Yeni Delhi, Hindistan

Yeni Delhi, New York Times'a göre dünyanın en kirli 14. şehridir. 21 Mart 2018'de çekilen ilk fotoğraf ve 8 Nisan 2020'de çekilen ikinci fotoğraf, nehrin büyük ölçüde temizlendiğini gözler önüne seriyor.

13

14

Cakarta, Endonezya

Jakarta Post, Cakarta'nın dünyanın en kirli 5. şehri olduğunu açıklamıştı. Ancak, karantina sonrasında kirliliğin azaldığı görülüyor.

15

16

İslamabat, Pakistan

3 Ağustos 2017'de çekilen ilk fotoğrafta hava kirliliği daha yoğunken, 20 Nisan 2020'de çekilen fotoğraf kirliliğin azaldığına işaret ediyor.

17

18

İstanbul, Türkiye

Karantinanın İstanbul'a etkisi ise gözle görülür bir şekilde arttı. Hava kirliliğinin büyük oranda düştüğü kentten Uludağ'ın zirvesi bile göründü.

19

20

Koronavirüs salgını sonucu sadece hava değil, toprak ve akan dereler ve çaylar da temizlenmeye başlandı. Zonguldak Alaplı ilçesinde uzun yıllardır kirli olan ve zaman zaman rengi siyah olan Alaplı Çayı, kendiliğinden temizlendi.

21

Yorumlar (24)
ADNAN KULU: Adamlar haklı dünya bu nüfusu kaldıramıyor ama bunu kendi çıkarları uğruna kullanıp iletti düşün neden artırmak isteyen de var
DÜNYA BOŞ: Eee Vala öyle demen yanlış Araştırmalara göre biline. Kısmı dünyada 7 milyar insan var ve ALLAH CC her yıl 28milyar kişiye yetecek kadar rızık veriyor bilinen kadarı ile senin haklı dediklerinin demek istedikleri dünyada 7milyar insan var ve biz 6 milyarın öldürelim 1 milyar kalsın aklınızı başınıza alın bunca bolıçukta iken adamlar haklı demek bas baya toplu katliam olsun demektir her duydugunuzu alıp dagıtmayın insanların aklıyla oynamayın
1 3
ABOO: koronaya devam hedef 2023
Yeni Medya Elektronik A.Ş