Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

82 yaş ortalaması ile en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ilçe, koronavirüsten bu besinlerle korunuyor

Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan 'Yaşlanma Atlası'nda, 82 yaş ortalaması ile Türkiye'de en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak Ordu'nun Gölköy ilçesi gösterildi. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile dikkat çeken ilçe halkı, koronavirüs ve diğer hastalıklara karşı koyabilmelerinin sırrını, tükettikleri organik ürünler olduğunu söyledi.

20 Mart 2020 Cuma
1

Ordu'nun Gölköy ilçesi, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü tarafından çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, ülkedeki en uzun ömürlü ve sağlıklı insanların yaşadığı ilk 10 yer arasında yer aldı.

2

Pek çok üniversiteden akademisyenin çalıştığı araştırmada, ilçedeki ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlendi.

3

Bu ilçede, 70-80 yaşındaki kişiler halen bağ bahçe işlerinde çalışıyor.

4

Gölköylülerin beslenmelerinde organik süt, yoğurt, bal, yumurta, turşu, fındık, ceviz, kabak, fasulye ve kara lahana bulunuyor.

5

Turşunun da sıklıkla tüketildiği ilçede, tarlada 30 santim karın altında kalan kara lahana da sofralarda kendine yer buluyor.

6

Koronavirüse karşı tedbir olarak evlerinden çıkmayan ilçe halkı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye önem veriyor.

7

Koronavirüs salgınına karşı beslenmelerine özellikle dikkat ettiklerini söyleyen ilçe sakini Arif Usta, "Kara lahana, mısır ekmeği ve turşu yiyoruz bolca. Virüse karşı hem iyi besleniyoruz hem de evden dışarıya çıkmamaya çalışıyoruz. Bizim sülalemiz uzun yaşıyor; babam 80 yaşında, annem 82 yaşında hayattalar hala. Annem biraz hasta ama babam geziyor çok şükür iyi. Onlar da beslenmesine çok önem gösteriyor. Eski adamlar hep böyle zaten, kendilerine özgü bir beslenme şekli var." dedi.

8

İlçede yaşayanlar aynı zamanda bol oksijenli yayla havasından ve suyundan da faydalanıyor.

9

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar (6)
EYÜP:Seksen yaşında olsanda çalışmak insanı dinç tutar. Miskin miskin oturmaktansa çalışmak daha iyidir. Güzel yurdum TÜRKİYE
SEN BU OYUNU BOZ:ben bu oyunu bozayım
DELİ KADİR:ben bu oyunu bozarım
HULUSİ KENTMEN:Evet,tedbirler alınacak,sağlık beslenmeye dikkat edilecek,,ancak ecel gelmişse mızrak zırhı delermiş,bu da işin başka bir yönü
DOĞAL ALANLARIMIZDA:Termik santral istiyoruz.
ALİM:İnsanı bitiren strestir büyükşehirde yaşayanlar aynı gıdaları yesede farketmez çünkü para yetişmiyor kira derdi doğalgaz su elektrik derken zaten adam hayata 3 0 yenik başlıyor
Yeni Medya Elektronik A.Ş