Ameliyat Masasında Gözü Oyulurken Uyandı! Doktorlar Uyanık Olduğunu Anlamadı

Kimi yumurtalıkları alınırken uyandı, kimi yüzünün kemikleri kırılırken... İşte, yetersiz anestezinin kurbanı olan birbirinden talihsiz 6 hasta.

7 Nisan 2019 Pazar
1

Gözü oyulurken uyandı!

1998 yılında Amerika'nın Virginia eyaletinde yaşanan olayda Carol Wehier, sağ gözünü aldırmak için bıçak altına yatmıştı. Wehier, ameliyat sırasında bilincinin açıldığını hissederek, doktorun, ''daha derin kes!'' dediğini bile duydu. Talihsiz hasta, doktorların uyandığını anlaması için parmağını oynatmaya çalışsa da aldığı kas gevşeticilerin etkisiyle bunu başaramadı. Uyutucunun etkisini kaybettiği yetmezmiş gibi, ağrı kesicinin de etkisini yitirmeye başlamasıyla Wehier, gözünün oyulduğuğunu hissetti. Dehşete kapılan hasta, küfürler etmek, dualar okumak istedi ancak hiçbirini başaramadı.

2

Uzun süre toparlanamadı

Yaşadığı travmanın etkisiyle uzun süre kendine gelemeyen Wehier, yalnızca uyku ilaçlarıyla uyuabildi. Talihsiz adam, böylesine korkunç bir olayla karşılaşan insan sayısını en aza indirmek için Anestezi Farkındalığı Derneği'ni kurdu. Dernek üyelerinden biri, ''Yeryüzünde bu dehşet verici olaya ve acıya maruz kalan tek insanın kendisi olmadığını bilmek insanı lanetlenmişlik ve şanssızlık duygusundan kurtarıyor.'' sözleriyle derneğin amacını anlatmaya çalışmıştı.

3

Kol ve bacaklarına yapılan her şeyi hissetti

Todd Whitlock, ameliyat masasında uyandığında doktorların kolları ve bacakları üzerinde yaptığı tüm acı verici işlemleri hissetti ancak bedeni paralize olduğu için kıpırdayamadı. Whitlock bu durum için, ''Bunun nasıl bir acı olduğunu tarifleyemem. Acı skalasında 1-10 arasında değerlendiriyor, bu acı o skalanın dışındaydı. İçinizden bağırıyor ağlıyorsunuz ama kirpiğinizi bile oynatamıyorsunuz!'' sözleriyle ifade ediyor.

4

5

6

7

Rahmi alınırken bilinci açıktı

Diana Todd, rahmi alınırken uyanan bir diğer talihsiz hasta. Diğer vakalar gibi bedeninin felç olduğunu ancak bilincinin açık olduğunu belirten Todd, ''Beşinci neşter kesiğinden sonrasını saymadım. Uyanıktım, korkuyordum ve her şeyi hissediyordum. İçimi kazıyorlardı ve ben her saniyesinde uyanıktım. Ölmek istedim, o an canımı alması için Tanrıya yalvardım!'' diyor.

8

Yorumlar (5)
İNSANOĞLU: Okurken dehşete kapıldım. hastanın anestezi altında olup olmadığını anlamanın bir yolu yok mu bu ne rezilliktir Heryere paylaşacağım. Allahım her türlü bela ve musibetten sana sığınıyorum.
DALGINLIK BU OLSA GEREK: Artık bu hatalar yapılmıyordur. Ama zamanında olan olmuş. Yazık ya
ZİYA PAŞA: kısa sürede çekilen acılara katlanamayan insan, nasıl olacak ta cehennemin acılarına katlanacak. Allahım bize hidayet ver ve bizi doğru yoluna ilet. son nefeste iman nasip et.
Yeni Medya Elektronik A.Ş