'Bir Şarkısın Sen Yarışması'nın Berna'sı Şimdi Nerede

13 Mart 2015 Cuma
1

Katıldığı 'Bir Şarkısın Sen' adlı çocuk şarkı yarışması ile 9 yaşında üne kavuşup, büyük alkış alan, fındık kurdu lakaplı Kastomonulu Berna Karagözoğlu'nu hatırladınız mı?

2

Sahne şovları ve bir usta gibi şarkı söylemesiyle tanınan büyümüş de küçülmüş o çocuktan artık eser yok. Berna şimdi 16 yaşında ve lise öğrencisi.

3

Geçtiğimiz günlerde Alişan ve Çağla Şikel'in programına konuk olan Berna herkesi şaşırttı.

4

İşte Fındıkkurdu Berna'nın son hali...

5

'Bir Şarkısın Sen' yarışmasıyla yıldızı parlayan Berna, çeşitli yerlerde sahne almaya devam ediyor.

6

Facebook ve Twitter hesaplarından fotoğraflarını fanları ile paylaşıyor.

7

Genç kız Selfie'leri ile dikkat çekiyor.

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

"Aile Şeref"inin Oktay'ı bakın ne yapıyor!/ Türk sinemasının efsane filmlerinden olan Aile Şerefi'nde zengin kötü adamın oğlu Oktay olarak ünlenen Eriş Akman şimdiki hali ile görenleri şaşırtıyor. İngiltere'deki öğreniminden sonra 1973'te Türkiye'ye dönen ve Yılmaz Güney ile tanışan Akman sinemaya da böylelikle merhaba demiş oldu.

53

Ancak asıl ününü Aile Şerefi filmindeki Oktay rolüyle kazanan Akman daha sonraları da birçok filmde rol aldı.

54

Daha sonra tekrar İngiltere'ye dönen oyuncu, 1987 yılında çekilen "Dünden Sonra Yarından Önce" filmiyle sinemaya döndü.

55

Son yıllarda birçok filmde rol alan Akman senaristlik ve yapımcılık da yapmaktadır.

56

57

Seferoğulları'nın Suphi'si ne yapıyor?/ Türk sinemasında 120'yi aşkın filmde oynayan karakter oyuncusu Cevdet Arıkan, ekonomik sıkıntıları nedeniyle çocuklarının desteğiyle hayatını sürdürüyor.

58

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan 6 çocuk, 5 torun sahibi Cevdet Arıkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1948 yılında Adana'da doğduğunu, sinema hayatına 1964'de figüran rolleriyle başladığını söyledi.

59

Adana 1970'de Vücut Geliştirme Şampiyonu olduktan sonra bir dönem fotoroman sayfalarında yer aldığını, ardından da Yeşilçam'da 120 filmde rol aldığını anlatan Arıkan, beyaz perdeye adım atmadan önce iyi bir spor kariyerinin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

60

'12 yaşında spora başlamıştım. 26 yaşıma kadar sporun içinde oldum. Adana Halter ve Vücut Şampiyonu ile 'Adana Adale Kralı' seçildim. Ellerim üzerinde apartmanlarda merdivenleri çıkardım. Hatta bana ''yürüyen asansör'' lakabı takmışlardı. İstanbul'a gittiğimde film yapımcılarının dikkatini çekmişim. Sinemaya merakımdan dolayı onların teklifini kabul ederek 'merhaba' dedim.''

61

67 fotoromanda rol aldığını ifade eden Arıkan, ''Saklambaç, İnci, Kelebek ve daha bir çok gazetenin ekinde Sezen Aksu, Nil Burak, Yasemin Kutsi gibi ünlü oyuncuların da bulunduğu ve birçok sanatçıyla fotoromanlarım oldu'' dedi.

62

Türk sinemasına da çok emek verdiğini anlatan Arıkan, şöyle devam etti: ''120 filmde rol aldım. O günün şartlarındaki en iyi filmlerimiz bugün de televizyonlarda gösteriliyor. Kemal Sunal'ın 'Tosun Paşa', 'Kibar Feyzo', Ferdi Tayfur'un 'Çeşme', 'Ben de Özledim', Cüneyt Arkın'ın 'Gırgır Ali' ve 'İstasyon' filmleri başta olmak üzere, Ediz Hun, Erol Taş, Ayhan Işık, Murat Soydan ve Kadir İnanır gibi birçok ünlüyle aynı sette çalıştım. Ayrıca TRT televizyonu tarafından çekilen aralarında Kartallar Yüksek Uçar'ın da bulunduğu 5 dizide rol aldım.''

63

Sinemaya 40 yıl emek verdiğini ve maddi durumunun kötü olması nedeniyle bugün sigorta primini dahi yatıramadığı için emekli olamadığını dile getiren Arıkan, şöyle konuştu: ''Eşimle birlikte kızımın evinde oturuyorum. Bu kadar yıl sinemaya emek veren bir sanatçı olarak, 120 film yapıyorum. Yıllarımı sinemaya veriyorum. Bütün oyuncular emekli oluyor. 1996 yılında bir yasa çıkmış, benim haberim olmadı. Ben bu yasadan yararlanamadım. Bir başvuru tarihi konmuş yasal olarak. Benim haberim olmadı. Birçok sanatçı emekli olmuş. Benim hala emekli maaşım yok. Mağdurum emekli olamıyorum. Buna ben çare bulamıyorum. Sorunlarım çok büyük. Sanatın böyle olacağını bilseydim sanatçı olmazdım. Kendimi nasıl anlatacağımı bilemiyorum.''

64

Arıkan, kalp hastası olduğunu 5 yıldır ilaç kullandığını belirterek, ''İlaçlarımı oğlumun sigortasından temin ediyorum. Mağdurum ne yapacağımı bilemiyorum. Geçimimi çocuklarımın bana gönderdiği cüzi ücretle sağlıyorum. Onların yardımıyla ayaktayım. Emekliliğim konusunda ilgililerin desteğine ihtiyacım var'' diye konuştu.

65

Yeşilçam'ın 1970'li yıllardaki ünlü isimlerinden olan 'Bayan Bacak' olarak tanınan, yıllarca geçimini çöpten atık toplayarak sağladığı ortaya çıkan Serpil Örümcer, Küçükçekmece Belediyesi'nin yardımı ile ayakta durmaya çalışıyor.

66

Belediyeye bağlı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün yanı sıra Küçükçekmece Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı, geçen yıllarda bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düşen Örümcer'in birikmiş kira borçlarını ödedi. Ayrıca Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün düzenli olarak gıda yardımı yaptığı eski ünlü sanatçının kızına da Küçükçekmece Belediyesi Aile Danışma Merkezi tarafından destek verildi. Sağlık sorunları yaşayan Örümcer, kendisi ile yapılan bir röportajda 1997'dan sonra kızım Fulya, torunları Berkant ve Onur ile sokaklarda kaldıklarını, çöp toplayıp tuvaletlerde uyumak zorunda kaldığını anlatmıştı.

67

68

69

'ÇARLİ'NİN CİLVENAZ'I/ 1998 yılında Çarli dizisinin 'aptal sarışını' Cilvenaz'ı canlandıran Çağlar Kondu, o tarihten sonra hiç televizyon ekranlarına çıkmadı.

70

2001-2006 yılları arasında çeşitli hastane ve kliniklerde görev alarak deneyim kazandıktan sonra, 2006 yılında Vetelite Veteriner Kliniği'ni kurmuştur. TV'de yayınlanan, barınak köpeklerinin yarıştığı CAN DOSTUM isimli televizyon programında jüri üyesi olarak görev almıştır.

71

İşte fotoğraflarla 'Çarli'nin Cilvenaz'ı Çağlar Kondu...

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

'ÇILGIN BEDİŞ'İN BANU'SU/ Bir zamanlar Kanal D'de yayınlanan ve izlenme rekorları kıran Çılgın Bediş'in Banu'su Sonay Aydın değişimiyle herkesi şaşırtıyor.

88

Özden Öğrük'ün bant karikatüründen uyarlanan Çılgın Bediş, 1996 ile 1999 yılları arasında ekrana gelmişti. Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun da Sonay Aydın'la birlikte dizide rol alıyordu.

89

Aydın aradan geçen zaman içinde TV sektöründen uzaklaştı.

90

Evlendi, Davies soyadını aldı ve yurtdışına yerleşti. İşte Çılgın Bediş'in Banu'sunun değişimi...

91

92

93

94

95

AYŞECİK/ Türk sinemasında çığır açan, Ayşecik adıyla bilinen Zeynep Değirmencioğlu'nun şimdi sakin bir hayatı var. İşte Değirmencioğlu'nun son hali.

96

Ömercik'in değişmez rol arkadaşı ve kuzeni. Babası senarist Hamdi Değirmencioğlu sayesinde henüz 2 yaşındayken Papatya adlı filmle sinemaya adım attı ve 20 yaşına gelinceye kadar da çok sayıda filmde rol aldı.

97

O pek çok çocuk yıldızdan daha şanslıydı.

98

Beyazperdeye daha henüz iki yaşındayken "Papatya" filmiyle geçti. Daha sonra "Duvaklı Göl", "Funda" gibi filmlerde, çocuk yıldızı olarak gözüktü. Ama esas ününü 1960'da “Ayşecik” filmi ile yaptı. "Ayşecik", Türk sinemasında bir çığır açtı. Bundan sonra kendi adından çok bu isimle anıldı.

99

Filmleri yurt içinde olduğu kadar, özellikle komşu ülkelerde de aynı ilgiyi gördü. Çeşitli kuruluşların armağanlarını kazanan Değirmencioğlu, senaryo yazarı Hamdi Değirmencioğlu'nun kızı, kendisi gibi çocuk yaşta Yeşilçam filmlerinde rol almış olan ve Ömercik adı ile ünlenen Ömer Dönmez'in kuzenidir.

100

Yıllardır oyunculuk yapmayan Değirmencioğlu, dönemin Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Serkan Acar ile evlendikten sonra 1974 yılında rol aldığı Macera Yolu filminin ardından sinemayı bıraktı.

101

Serkan Acar'ın vefatı nedeniyle evliliği sona ermiştir.Günümüzde emlakçılık emlak işinden sonra restoran işletmeciliğine soyundu, şuan Fenerbahçe'de soyadını taşıyan bir kebapçı işletiyor.

102

103

104

105

106

NİMET ALP/ Yeşilçam Sineması'na 'Gecekondu Yosması' adıyla damgasını vuran 1950'li yılların gözde dansözlerinden 85 yaşındaki Nimet Alp, Mersin'de kaldığı yaşlı merkezinde Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan ile Yeşilçam günlerini konuştu.

107

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, 12 yaşında bale yaparken keşfedilen, uzun yıllar Yeşilçam'a emek verdikten sonra köşesine çekilerek hayatının geri kalan kısmını Bahar Yaşlı Bakım Merkezi'nde geçiren Nimet Alp'ı ziyaret etti. Hayatının son baharını geçirdiği odasını Yeşilçam hatıraları ile donatan Alp, Zeki Müren ile ilgili anılarını paylaştı. Müren'in en yakın dostu olduğunu belirten Alp, sinema emekçisi arkadaşları Fikret Hakan, Münir Özkul ve Eşref Kolçak'ı da unutmadı.

108

Özellikle Gecekondu Yosması, Öp Babanın Elini, Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar ve Yetim Yavrular filmlerinin kendisi için önemli olduğunu anlatan Alp, "Eşref Kolçak, Fikret Hakan, Münir Özkul gibi dostlarla çok film çektik. Zeki Müren ile evlerimiz yakındı, her dakika evindeydim. 'Geçerken uğramazsan bir daha konuşmam' derdi. Bir gün, balıkçı pantolonumu giydim denize gidiyordum. Beni gördü, 'Oh oh git bakalım ama hiç haber verme' dedi. 'Radyoda programım var geleceğim' dedi. Sonra baktım Tarabya'ya süzüle süzüle geliyor. Mayosunu unutmuş. Amerika'dan yeni gelen filmci Esat Bey'i gördüm. 'Esat Bey, Zeki denize girecek ama mayosu yok' dedim. Gitti Amerika'dan getirdiği mayoyu verip 'hediyem olsun' dedi. Zeki giydi çok güzel oldu hem de çok sevindi. Denize girdik, plaj kıyafeti ile Tarabya'da fotoğraflar çektirdik" dedi.

109

TÜRKİYE'DE SANATÇILARA HAK ETTİKLERİ DEĞER VERİLMİYOR/ Ziyaretin kendisi için çok özel olduğunu kaydeden Başkan Tarhan ise, Türkiye'de sanatçılara yeteri kadar değer verilmediğini belirterek şöyle dedi:

110

"Nimet Hanım'ı geçmişten biliyoruz. Kendisinin aynı güzelliğini koruduğunu görüyoruz. Aynı hanım efendiliğini, şıklığını, zarif duruşunu, bakımlı hali ile sanatçı kişiliğini koruduğunu gördük. Gerçekten sanatçı olmak Türkiye'de önemli bir olay ama maalesef şunu da kabul edelim Türkiye'de sanatçılara hak ettikleri değer verilmiyor. Biraz daha duyarlı olmamız gerekiyor sanatçılarımıza karşı."

111

MAHMUT CEVHER/ Türk sinemasının en önemli yapımlarından biri olan "Aile Şerefi" filminin iki delikanlısı sinemadan kopamadı. Bunlardan biri de Mahmut Cevher..

112

Mahmut Cevher, 1949 yılında Bursa'nın Gemlik ilçesinde doğdu.

113

Sanat hayatına 1976 yılında Ses Dergisi'nce düzenlenen yarışmada birinci seçildikten sonra, aynı yıl Orhan Aksoy yönetmenliğinde çevrilen Aile Şerefi adlı filmde bir rol üstlenerek başladı.

114

Mahmut Cevher, 1983 yılında yazdığı bir de senaryo (Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe) denemesi olan sanatçı, kendisi gibi oyuncu olan Yonca Cevher Yenel'in babasıdır. Mahmut Cevher, çeşitli dizi filmlerde de oynamaya devam ediyor.

115

116

MAHMUT HEKİMOĞLU/ 1955 Adana doğumlu.

117

1973 yılında çekilen "Ben Doğarken Ölmüşüm" filmiyle sinema hayatına atılan usta oyuncu sonraki yıllarda beyaz perdenin aranan oyuncularından oldu.

118

1979 yılında ise yapımcılıkla da uğraşmaya başlayan Hekimoğlu 18 tane film ve dizinin yapımcılığını üstlendi.

119

Ancak son zamanlarda zor günler geçiren Hekimoğlu geçtiğimiz aylarda prostat kanserine yakalandı ve amelyat oldu.

120

Ancak maddi durumu kötü olan oyuncunun hastane masraflarını arkadaşı Nuri Alço üstlendi.

121

USTURA KEMAL - NİYAZİ TALİGACI/Yeşilçam'ın emektar figüran oyuncularından 'Ustura Kemal' lakaplı 77 yaşındaki Niyazi Taligacı, Edirne'de seyyar arabayla tatlı satarak geçimini sağlıyor. Sinemayla 1967 yılında tanıştığını ve Yeşilçam'da 50'den fazla filmde rol aldığını söyleyen Niyazi Taligacı, tek başına kiralık evde yaşadığını söyledi.

122

Edirne'de gençlik yıllarında sinemada çalışırken oyuncu olmaya karar verdiğini ve 1955 yılında İstanbul'a gittiğini, ardından yönetmen Çetin İnaç ile tanışıp oyunculuk yapmaya başladığını anlatan Niyazi Taligacı, Türk sinemasının çok vefasız olduğunu, bir çok arkadaşının çok zor şartlarda yaşayıp hayata veda ettiklerini anlattı.

123

Devletin 3 ayda bir verdiği yaşlılık maaşıyla geçinemediği için seyyar arabayla tatlı satmaya başladığını kaydeden Taligacı şöyle konuştu:"1960'lı yıllarda başladığım sinema oyunculuğunda ilk olarak Efkan Efekan ile birlikte 'Çiğdem'in Gözyaşları' isimli filmde oynadım ardından Bahtı Karalı Yarim, Ölüme Son Adım, Vahşi Kan, Çöl, Ölüm Treni, Silahlar ve Donatlar ve ismini şu an hatırlayamadığım birçok filmde oynadım. Oynadığım sinema filmlerinde hep kavgacı kötü adam rollerinde yer aldım."

124

Yeşilçam da başrollerini Cüneyt Arkın'ın oynadığı filmlerde 'Ustura Kemal' lakabıyla tanındığını anlatan Niyazi Taligacı, "Cüneyt Arkın'ın başrollerini oynadığı Ölüm Treni isimli filimi çekerken yönetmenimiz Çetin İnaç, 'Sen saçlarını usturayla kazıtıp Ustura Kemal olarak oynayacaksın.

125

Artık seni herkes Ustura Kemal olarak bilecek. Meşhur olman için bunu yapmalısın' dedi. Ben de saçımı usturaya vurdurdum ve o günden sonra oynadığım filmlerde ismim Ustura Kemal olarak kaldı" diye konuştu.

126

460 filmin sonu huzurevinde bitti. Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın gibi Türk Sineması'nın dev isimleriyle 460 Türk filminde rol alan emektar sanatçı Suat Geyik'e ailesi de sahip çıkmayınca sokakta kalmak üzereyken Adana Valiliği tarafından huzurevine yerleştirildi.

127

128

GRUP VİTAMİN - GÖKHAN SEMİZ/ 1998 yılının başında Gökhan Semiz bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirince grup müzik kariyerine uzun bir süre ara verdi. 2012 yılında çekilen "Bana Bir Soygun Yaz" filminin müziklerini yapan grup böylelikle tekrar bir araya gelmiş oldu.

129

Grup üyelerinden Selçuk Aksoy 4 yıldır bir AVM'de satış danışmanlığı yapıyor. "Kızım olunca, sigorta yoktu, sigortalı bir işe girelim dedim ve radikal bir karar aldım. Aslında ayrılmayı bile düşündüm, öyle böyle değil yani… Kızım dünyaya gelince, demek ki böyle bir kısmet de varmış. Başladım ve dört seneden beri buradayım.” dedi.

130

Müzik çalışmalarına devam ettiğini belirten Selçuk Bey, “Tanıyanlar oluyor tabi ki, ünlü birisinden alışveriş yapmak hoşlarına gidiyor, bazen de hayırdır sizin burada ne işiniz var? Burada olur mu? diyorlar. ‘E ne yapacaksınız tabi ki ekmek parası' diyorum, (gülüyor) artık böyle konuşuyoruz. Ayrıca almayacak bile olsalar bazen mahçup oluruz düşüncesiyle alanlar da oluyor. İyi kazanıyorum, iyi kazanmasam burada ne işim var.” dedi.

131

132

133

GRUP VİTAMİN - EMRAH ANUL/ Grubun bir diğer üyesi ise Emrah Anul şu sıralar müziğe devam ediyor. Taksim'de flüt dersleri veren Anul bunun yanında besteler de yapıyor.

134

SERTAN ACAR/ Yeşilçam'ın sakin jönü Sertan Acar, Yeşilçam'da Zeynep Değirmencioğlu ile oynadığı sayısız filmlerle akıllara kazındı.

135

Sevilen oyuncu aynı zamanda geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Fenerbahçeli futbolcu Serkan Acar'ın da kardeşi.

136

Sevilen oyuncu memleketi olan Sakarya'da kendisini doğal yaşama adadı.

137

Doğal hayatla ilgilenen Sertan Acar, aynı zamanda asıl mesleği olan diş hekimliğini de yapmakta.

138

139

140

141

142

143

144

145

146

ŞİŞKO NURİ/ Yaklaşık 300 sinema filminde rol alan Sıtkı Sezgin, Amasya'nın Taşova ilçesinde sahne aldığı oyunda duygulanan bazı öğrencileri ağlattı.

147

Türk sinemasında 'Şişko Nuri' olarak tanınan oyuncu yıllar sonra görüntülendi.

148

Özgür Gıda Mobilya yöneticisi Ali Rıza Ağış'ın sponsorluğunda gerçekleşen oyunda emekli öğretmen Mustafa Bıdıl ve tiyatrocu Fuat Dilek ile birlikte 4 okulda öğrenci rolünde sahne alan Şişko Nuri, balon isteme sahnesinde duygusal anlar yaşattı.

149

Bazı öğrencilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

150

Oyunun diğer bölümlerinde eğlenen öğrencilere toplumsal davranışlar konusunda eğitici mesajlar verdi.

151

1968 yılında TRT 1'de yayınlanan ve Canan Arısoy'un hazırladığı 'Bizim Sokak' isimli film ile televizyon hayatına başlayan Şişko Nuri, 40 yıllık sanat hayatı içerisinde Orhan Boran, Fatma Girik, Adile Naşit, Münir Özkul gibi birçok sanatçıyla çalıştı.

Yeni Medya Elektronik A.Ş