Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Çanakkale Deniz Zaferi nasıl kazanıldığını gözler önüne seren, tüyleri diken diken ettiren arşiv fotoğrafları

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yılında, Anadolu Ajansı Arşivi'ndeki fotoğraflar savaşın hangi şartlarda kazanıldığını gözler önüne seriyor.

18 Mart 2020 Çarşamba
1

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yılında, kahramanlarımızın savaş anında çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı.

2

Fotoğraflar, dönemin en büyük savaş gücü karşısında galip gelen kahraman Mehmetçik'in siperde düşmanı beklediği, nöbet tuttuğu, top bataryalarıyla atış yaptığı anları yansıtıyor.

3

Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in siperde çekilmiş fotoğrafı...

4

Düşmandan alınan silahların bir atış bölüğü tarafından çalıştırılması..

5

Ateşe hazırlanan bir top..

6

Fotoğrafta Büve zırhlısını batıran top ve kahraman topçular..

7

Cephe hattında gönüllü olarak bombacılık yapan küçük bir çocuğa ait kare ise bir ulusun topyekun verdiği bağımsızlık mücadelesinin ispatı olarak fotoğraflar arasında yer alıyor. Hayatları ayrı birer romana ve hatta birer filme konu olabilecek bu kahramanların içinde en ilgi çekicilerden biri ise, savaş meydanına gönüllü olarak iştirak etmiş olan 13 yaşındaki Ali Reşad idi. Balkan Savaşı'nda ailesini kaybetmiş olan bu çocuk, geri çekilen Türk ordusuna sığınarak Anadolu'ya geçmiş ve muhtemelen kendisini himaye eden askerlerle birlikte Çanakkale cephesine gitmişti.

8

Albümdeki diğer dikkat çekici fotoğraflar arasında yemek dağıtımı sırasında sıraya girerek kazanlardan yemeklerini alan askerlerle kendi arasında eğlence yapan bir birlik de yer alıyor..

9

Çanakkale'de bir hastanede yapılan operasyon..

10

İşte "Çanakkale Deniz Zaferi nasıl kazanıldı?" sorusuna cevap verir nitelikte tüyleri diken diken o kareler...

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar (3)
ÖZ TÜRK:CENAB-I ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZE.
YILMAZ TAŞYÜREK:Tüm şehit ve gazilerimizle birlikte kabirleri Nur mekanları cennet olsun doğurup besliyen Nurlar içinde yatsınlar Amin inşa Allah Hep geldikleri gibi gittiler
YILMAZ TAŞYÜREK:Tüm şehit lerimiz ve GAZİLERİMİZİN kabirleri Nur mekanları cennet olsun doğurup besliyen Nurlar içinde yatsınlar Amin inşa Allah Afyon
Yeni Medya Elektronik A.Ş