Çok Ateşli Bir Referandum

12 Eylül 2010 Pazar
1

Türkiye Referanduma Olaylı Başladı ve Olaylı Bitirdi. Batman'da Yavuz Selim Mahallesi Metin Bostancı İlköğretim Okulu'nun önünde oy kullanmaya gelen vatandaşları 'Halk oylamasını boykot edin' diyerek tehdit ettikleri iddia edilen gruba polis müdahalede bulundu. Grubun taşlı saldırısında Asayiş Şube Müdürü Ramazan Kocabıyık ve 5 polis hafif yaralandı. Polis göstericileri havaya ateş açarak dağıttı.

2

Polis olaya karıştıkları tespit edilen 4 kişiyi gözaltına aldı. Olay yerine gelen BDP Gurup Başkan vekili Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, polisin gençleri tahrik ettiğini ileri sürdü. Batman'ın hiçbir yerinde olay çıkmadığını belirten Akat Ata, panzer ve çevik kuvvet ekiplerinin mahalle aralarında dolaşmasına tepki göstererek, "Batman'ın hiçbir yerinde olay yok sadece burada var.

3

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde referandum günü olaylar çıktı. İlçesinin çeşitli semtlerinden izinsiz yapılan göstericilere polis müdühalede bulundu. polise taşla karşılık verilmesi üzerine, zaman zaman arbede yaşandı. Polis, göstericileri tazyiklu ve göz yaşartıcı gaz atarak dağıtmaya çalıştı.

4

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde referandum nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alınırken, Konak Mahallesi'ndeki bir okulda oy kullananların isimlerini almaya çalıştığı belirtilen 1 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

5

Sandık başına giden bazı kadınlar ise oy kullanırken objektiflere sırtlarını döndü. Diyarbakır'da merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde oy kullanma oranının geçmiş seçimlere öğle saatlerinde düşük olduğu gözlendi. Diyarbakır'da PKK sempatizlarının tehditlerinin önüne geçilmesi içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

6

Adana'da düzenlenen yasadışı gösteride havai fişek molotof kokteyli ve taşla saldıran gruba polis tazyikli su ve panzerlerle müdahale etti. Atılan bir mmolotof panzerin üzerine geldi.

7

Sultangazi Gazi Mahallesi'nde yüzleri maskeli 25-30 kişilik bir grup, saat 13:00 sıralarında "Boykot" çağrısı için gösteri yaptı. Gösteri sırasında gruptan bazı kişiler polise, molotofkoytelli attı. Polis, göstericilere gaz bombası ile müdahale etti. Polisin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklara kaçtı. Bu sırada göstericilerin bazı okulların camlarına taş atarak kırdığı görüldü. Bölgede bulunan çevikkuvvet ekipleri saldırganların yakalanması için operasyon başlattı.

8

Hakkari merkeze bağlı Ağaçdibi Köyü'nde Seçim sandıklarını taşıyan aracı koruyan askeri araca teröristler tarafından roketli ve silahlı saldırı düzenlendi.

9

ŞANLIURFA'da, Direkli Mahallesi'nde bulunan İlköğretim Okulu'nda sandık başkanının dövülerek, Seçim sandığının kırılması olayının ardından polis, olayı gerçekleştirdiği iddia edilen 17 kişi polis tarafından BDP İl binasında gözaltına alındı.

10

Hakkari'de oy verme işleminin tamamlanmasından hemen sonra Gazi ve Bağlar mahallelerinde 20- 30'ar kişilik gruplar olay çıkardı. Polis, yollara barikat kurup ateş yakan göstericileri gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kulanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. Hakkari'de olayların çıktığı mahallelere çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri sevk edilirken, yollara kurulan barikatlar ise zırhlı araçlarla temizlendi.

11

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bu akşam saatlerinde olaylar çıktı. Cudi ve Nur Mahallesi'nin ara sokaklarında toplandıktan sonra İdil Caddesi'ne çıkan ve cadde üzerinde lastik yakıp, taşlardan barikat kuran göstericiler polise taşlı saldırıda bulundu. Göstericilerin attığı taşlara karşılık çevik kuvvet polisleri de tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin müdahale ettiği grup ara sokaklara kaçtı.

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

Yeni Medya Elektronik A.Ş