Cumhurbaşkanı Batman'da

26 Ekim 2010 Salı
1

Mardin Artuklu Üniversitesi akademik yılı açılışına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Batman'a geldi.

2

Batman Valiliği bahçesinde toplanan kalabalığa hitap ettikten sonra valilik makamında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, Kürtçe yazılmış destanların da bu ülkenin bir parçası olduğunu söyledi.

3

Cumhurbaşkanı Gül, kalkınma açısından bakıldığında bazı illerde çok hızlı sanayileşme varken, bazı illerde bu kalkınmışlığın yeteri kadar sağlanamadığını ifade etti.

4

Abdullah Gül, "Yine bu bölgelere baktığımızda, kültür farklılığı olarak da yine farklı vatandaşlarımızın çok olduğunu, bunların kültür mirasına önemli katkı sağladığını biliyoruz. Nasıl Dede Korkut, nasıl Mevlanası, Fuzulisi bu ülkenin kültür mirası içindeyse, Ahmede Hane'nin Memu Zin'i de bu ülkenin önemli kültür mirasları içindedir. Kürtçe yazılmış bu destanlar da bizim parçamızdır. Farsça yazılmış mesnevi de bizimdir. Bütün bunların hepsine sahip çıkmak hepimizin görevidir." dedi.

5

Türkiye'nin çok büyük zenginlikleri olduğunu, farklılıkları da zenginlik olarak gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, terörün bölgeyi, insanları yıpratıp geleceği karamsar bir havaya büründürdüğünü ifade etti.

6

Valilikteki konuşmasının ardından, caddede yürüyüş yayıp vatandaşlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, kahvede oturup çay içti.

7

Batman'da sıcak bir ilgiyle karşılan Cumhurbaşkanı Gül, kahvede bulunan Dengbejlerle (Kürtçe Kaside söyleyen sanatçılar) sohbet edip Kürtçe kaside dinledi.

8

Ardından, Garnizon Komutanlığı, Batman Üniversitesi ve Belediyeyi ziyaret edecek olan Gül, şehirdeki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve iş adamları ile öğle yemeğinde buluşacak. Daha sonra Organize Sanayi Bölgesi'nde Fernas Alçı Plaka Fabrikası'nın açılışına katılacak olan Gül, TPAO üretim sahası ve Tüpraş Tesisleri'ni ziyareti ardından saat 17.00'de Ankara'ya hareket edecek.

9

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı şehirde, Cumhurbaşkanı Gül'ün geçeceği güzergah boyunca polisler yerleştirildi.

10

11

12

13

14

15

16

17

Yeni Medya Elektronik A.Ş