Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Deprem anında ne yapılmalı! Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan önemli uyarılar

Türkiye dün gece Elazığ'dan gelen haberle sarsıldı. Kandilli'nin 6.5, AFAD'ın ise 6.8 olarak duyurduğu deprem birçok çevre ilde şiddetli şekilde hissedildi. Elazığ depremi sonrası alınacak tedbirler gündemin ilk sıralarına yerleşti.

25 Ocak 2020 Cumartesi
1

Depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, deprem anında yapılması gerekenleri anlattı. Deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlere dair önemli bilgiler paylaştı.

2

Ersoy, "Deprem anında hemen başımızı koruyacak şekilde kapanmalıyız. Merdivenlere doğru hareket etmemeliyiz. Sarsıntı geçtikten sonra da evden dışarı çıkarken, doğal gaz, elektrik ve su şebekelerinin akışını kesmeliyiz" dedi.

3

Kandilli Rasathanesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 20.55'te meydana gelen depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından AFAD, 16'sı Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1030 kişinin yaralandığını duyurdu.

4

İşte Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un vatandaşlara yaptığı uyarılar!

Birincisi esas olan evin sağlam olması. İkinci olarak da evin içindeki eşyaların tasarımını depreme göre yapılması gerekiyor. Örneğin bebeğinizin karyolasını pencerenin önüne koymamanız gerekiyor.

5

Deprem esnasında pencereler en çabuk kırılabilecek yerler. Üzerinize kitaplığın düşmemesi için sabitleminiz gerekiyor.

6

Her şeyi güzel yaptınız ailece depremden sonra dışarı çıkacaksınız ancak ayakkabılığı sabitlememişsiniz dışarı çıkamıyorsunuz. Bu kapıyı engeller ve paniklersiniz.

7

Bu da yetmiyor dışarıda nerede toplanacaksınız onları önceden konuşmak gerekiyor. Ayrıca deprem sırasında zaten dışarı çıkamayız.

8

Çıkarken de aile reisinin görevlerinden bir tanesi, doğal gazı, elektriği, suyu yanıcı ve parlayıcı tüm şalterleri kapatması gerekiyor." dedi .

9

Deprem esnasında önemli olanın küçülmek olduğunu belirten Prof. Ersoy çök kapan tutun duruş modelinin deprem sırasında yapılması gerektiğini belirtti.

10

11

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yeni Medya Elektronik A.Ş