Depremden Sonra Ortaya Çıktı, Nereden Geldiğini Kimse Bilmiyor!

Denizli'de 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan yarıklardan çıkmaya başlayan zehirli su, bölge halkında büyük paniğe neden oldu.

12 Mayıs 2019 Pazar
1

Nasıl geldiği bilinmiyor

Pamukkale ilçesi Pınarkent Mahallesi'nde Organize Sanayi Bölgesi'nin alt kısmındaki fabrikaların bulunduğu bölgede 5 ayrı noktada oluşan yarıklardan zehirli su çıkmaya başladı. İddiaya göre bir tekstil fabrikasının bahçesinde, deprem sonrası ortaya çıkan yarıktan akmaya başlayan su, daha sonra bölgedeki toplam 5 ayrı noktadan daha çıktı. Koyu renkli suyun keskin kokusu da insanları rahatsız ederken geçtiği yerlerde kalın bir tortu tabakası bırakan suyun nereden ve nasıl geldiği bilinmiyor.

2

Depremle oluşan yarıkla ortaya çıktı

DHA'nın haberine göre, bölgedeki fabrika sahipleri çözüm amacıyla suyun çıktığı yerleri kazdırdı ancak bu suyun akışını hızlandırdı. Durumu tüm yetkili kamu kurumlarına bildirdiklerini söyleyen fabrika sahipleri duyarsız davranıldığını söyleyerek, tepki gösterdi. Zehirli suyun bir fabrikanın atıklarını yer altındaki kaynak suyuna karıştırdığı, bunun da depremle birlikte ortayla çıkan yarıktan gün yüzüne çıktığı sanılıyor.

3

''Tarla bile sulanamaz derecede zehirli''

Tekstil fabrikasının sahibi Ali Demirdağ, depremin ardından oluşan yarıktan çıkan suyu bir laboratuvarda tahlil ettirdiklerini ve suyun zehirli çıktığını söyledi. Suyun nasıl ve nereden geldiğini bilmediklerini vurgulayan Demirdağ, sözlerine şöyle devam etti: "Acıpayam depreminden sonra bu zehirli su ortaya çıktı. Bizim fabrikamızın çevresindeki iki noktada bu su çıkıyor. Para verip, tahlil ettirdiğimizde bırakın içmeyi, tarla bile sulanamaz derecede zehirli çıktı. Zehrin içeriği için ayrıca tahlil yapılması gerektiği bildirildi. Ancak bunun için 6 bin 500 TL daha bir masraf yapmamız gerekiyor.

4

''Herkes kokudan rahatsız''

''Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Devlet Su İşleri başta olmak üzere tüm yetkili kurumlara başvurduk ancak herkes 'Biz ne yapalım?' diye bize soruyor. Biz kepçelerle kazdık, su daha da çoğaldı. Suyun nereden kirli geldiğini bilmiyoruz. Araştırılmasını ve önlem alınmasını istiyoruz. İki aydır bu şekilde akıyor. Birçok yere başvurduk. Ancak kimse ilgi göstermedi. Çözümsüz kaldık vatandaş olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Suyun aktığı yerin çevresindeki bahçeler de kurudu. Etraftaki herkes kokudan rahatsız. Su ovaya akıyor ve çiftçiler de bu durumdan son derece rahatsız. ''

5

''Binamızın çökmesinden korkuyoruz''

Zehirli suyun çıktığı yerdeki fabrikalardan birinin sahibi olan Ömer Timurtaş da depremden önce böyle bir durum olmadığını belirterek, "Bu durumdan çok rahatsızız. Binamızın çökmesinden korkuyoruz. Bu zehirli su nedeniyle doğa kirleniyor, yeşil alanlar kuruyor. Yetkililerden bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (27)
CANİM TÜRKİYEM: İl mi cevre mi mudurluk mu? Ne diyon sen? 3. Kopru var. Havaalani var. Duble yol var. Zarf degil zarfin icindekilerden biri gecersiz. Ne suyu. Ölsün vatandaş sadece secim zamani var vatandaş.
T.C.: NİYE ÇIKTI NEDEN ÇIKTI KİM ÇIKARDI NİYE İŞLETME SAHİBİ BİLMİYORMU Kİ SORUYOR VEYA SORDURUYOR BU İŞ VERENLER YILAN HİÇ BİLMEZLERMİ ORDAKİ FABRİKALAR YERİN ALTINA SALIYORLAR ZEHİRLİ ATIKLARINI
HASAN: denetimsiz sanayi kuruluşları yüksek kar uğruna ülkenin anasını ağlattı bu ülke 20 seneye çıkmaz toprak yorgun sular zehirli hayat zor ne yapacağız şaşırdık
Yeni Medya Elektronik A.Ş