Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır

14 Ekim 2014 Salı
1

İnsanların ölümüne yol açan Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır, aşısı ya da tedavisi var mıdır, nasıl önlem alınır? Ebola hakkında daha fazla bilginiz olursa hayatınız kurtulabilir.

2

Ebola, virüsün sebep olduğu ölümcül bir hastalıktır. 5 türü bulunan hastalıktan 4'ü insanları hasta yapıyor. Vücuda girdikten sonra, hücreleri parçalıyor ve bazılarını patlatıyor. Bağışıklık sistemini harap ediyor, vücutta ağır kanamaya yol açıyor ve neredeyse her organda hasara neden oluyor. Virüs korkutucu ve nadir görülüyor.

3

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, Ebola virüsünün insandan insana nasıl bulaştığına açıklık getirildi.

4

Hastalık insandan insana vücut sıvılarıyla bulaşıyor. Kan, dışkı ve kusma en çok bulaşıcı sıvılardır. Ayrıca idrar, ter, gözyaşı ve anne sütü de hastalığı taşıyabiliyor.

5

Doğrudan temas dışında daha önce virüsün temas ettiği yer ve cisme dokunma yoluyla da bulaşıyor.

6

Fakat "Dolaylı yolla virüs bulaşması çok nadir bir durum” denildi.

7

Ebola virüsü taşıyan ancak iyileşme sürecinde olan bir kişinin spermlerinde en az 70 gün ve hatta bazı çalışmalara göre 90 gün aktif kalabildiği belirtilen açıklamada, tükürük ve gözyaşının da düşük de olsa virüs taşıdığı kaydedildi.

8

Virüs insanlara vahşi hayvanlardan geçer ve insandan insana bulaşır. Meyve Yarasaları (Fruit Bats) Ebola Virüsünün doğal konağı olarak görülmektedir.

9

Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında virüsün hava yoluyla bulaşmadığı vurgulandı.

10

Ebola virüsünün mutasyona uğradığı yönünde de hiçbir kanıt olmadığı belirtilen açıklamada, virüsün değişime uğrayarak hava yoluyla da bulaşabileceği yönündeki iddialar konusunda hiçbir kanıt olmadığı bildirildi.

11

Ebola Virüsü insanlarda Ebola Virüsü Hastalığına (Eski adı Ebola Hemorajik Ateşi) yol açar.

12

İnsanlarda ve primatlarda (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır.

13

Ebola Virüsü Hastalığı salgınlarında ölüm oranı %90'lara kadar çıkabilmektedir. Salgınlar öncelikle tropikal ormanların yakınında bulunan Orta ve Batı Afrika'nın ücra köylerinde meydana gelmektedir.

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

Yeni Medya Elektronik A.Ş